Sevgililer Günü çiçekleri kesenin ağzını açtırıyor

Edirneli çiçekçi esnafı Aykut Yaman, Sevgililer Günü’nün vazgeçilmezi çiçeklerin fiyatında geçen yıla göre yüzde 70-80 oranında artış gerçekleştiğini kaydetti. Yaman, Sevgililer Günü özelinde en çok orkide, gül ve buketlerin tercih edildiğini kaydetti.

Çiçekçilerde 14 Şubat Sevgililer Günü mesaisi başladı. Birçok farklı çeşit ve konseptte hazırlanan çiçekler, bu yıl da Sevgililer Günü’nün vazgeçilmezlerinden olacak. Edirneli çiçekçi esnafı Aykut Yaman, Sevgililer Günü’ne yönelik soruları yanıtladı.

WhatsApp Image 2024 02 13 at 13.53.36 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Sevgililer Günü çiçekleri kesenin ağzını açtırıyor | Edirne Ahval Gazetesi

‘PANDEMİDEN BU YANA İLK DEFA NORMALE DÖNÜYORUZ’

Son birkaç yıldır pandemi ve 6 Şubat depremlerinden kaynaklı olarak eğlence sektörünün biraz daha geri planda kaldığına dikkat çeken Yaman; “Çiçekçi olarak, 14 Şubat Sevgililer Günü’ne hazırlıklarımıza tüm hızıyla devam ediyoruz. Geçen sene bilindiği gibi 6 Şubat’taki deprem felaketinin üzüntüsünü yaşadık. Dolayısıyla eğlence sektörü durağan geçti. Daha önceki yıllarda da pandemi bizi kötü etkiledi. Aslında pandemiden bu yana ilk defa normale dönüyoruz. İnsanları mutlu etmek istiyoruz. Tabi ki insanlar çok zor dönemler geçirdi. Biz de çiçekçi esnafı olarak çok zor günleri geçirdik” dedi.

WhatsApp Image 2024 02 13 at 13.53.38 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Sevgililer Günü çiçekleri kesenin ağzını açtırıyor | Edirne Ahval Gazetesi

ORKİDE, GÜL VE BUKET AĞIRLIKLI TERCİH

Yaman, Sevgililer Günü için çiçek siparişlerinin başladığını belirtirken, vatandaşlar tarafından en çok orkide, gül ve buketin tercih edildiğini kaydetti. Yaman; “Bu sene tabi ki heyecanlı bir şekilde hazırlıklarımızı yaptık. Genel olarak da orkide, gül ve buketin ağırlıklı olduğu bir alışveriş bekliyoruz. Siparişlerimiz şimdiden başladı. Yarın için sipariş almaya başladık. Siparişlere de ilgi yoğun. Tabi ki fiyatlar artsa da çiçek sektöründeki fiyatlar en uygunudur. En güzel olarak da insanları çiçekle mutlu ediyoruz” şeklinde konuştu.

WhatsApp Image 2024 02 13 at 13.53.36 | Edirne Ahval Gazetesi
Sevgililer Günü çiçekleri kesenin ağzını açtırıyor | Edirne Ahval Gazetesi

‘ÇİÇEK FİYATLARINDA GEÇEN YILA ORANLA YÜZDE 70-80 ORANINDA ARTIŞ’

Sevgililer Günü’nde en sık tercih edilen çiçeklerin fiyatları hakkında da bilgi veren Yaman; “Orkidelerimiz 700-800 lira arası, güllerimiz 75-100 lira arası, buketlerimiz de en küçük olandan 250 liradan başlıyor. Tabi ki ucu açık. Müşterilerimiz boş göndermemeye çalışıyoruz. Maddi olanaklarına göre de kendilerine hizmet ediyoruz. Bu sene tabi ki girdi maliyetlerinden dolayı çiçek biraz el yaktı. Geçen yıla oranla yüzde 70-80 oranında bir artış var fiyatlarda” diye konuştu. Adem Batuhan SEVER

WhatsApp Image 2024 02 13 at 13.53.38 1 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Sevgililer Günü çiçekleri kesenin ağzını açtırıyor | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!