“Şiddet varsa biz yokuz”

Edirne Tabip Odası tarafından düzenlenen eylemle, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’nde yaşanan kadın doktora şiddet olayı protesto edildi. Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun; “Hekimi ve hastayı karşı karşıya getiren politikalar, yetkililerin hekimleri ve sağlık çalışanlarını hedef gösteren özensiz, hürmetsiz söylemleri sağlıkta şiddetin günden güne artmasına yol açtı” dedi.

Edirne’de geçtiğimiz Pazartesi günü Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde görevli kadın doktor B.B.Ö, kanser tedavisi gören annesinin çoklu organ yetmezliği sebebiyle hayatını kaybetmesi üzerine, durumu ölen kadının oğlu V.K.’ya bildirdi. Annesinin ölüm haberini alan V.K., doktor B.B.Ö.’ye saldırıp yumrukladı.

Edirne Tabip Odası tarafından, bugün Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi önünde olayı protesto etme amacıyla basın açıklaması gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen açıklamaya çok sayıda sağlık çalışanı katılım sağladı. Çalışanlar, yaşanan olayı alkışla protesto etti.

WhatsApp Image 2024 02 09 at 15.12.35 | Edirne Ahval Gazetesi
“Şiddet varsa biz yokuz” | Edirne Ahval Gazetesi

“HEKİMLER VE SAĞLIK ÇALIŞANLARI KENDİ HAYATLARINDAN ENDİŞE ETMEKTEDİR”

Sağlık çalışanları adına açıklamayı yapan Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, olayla ilgili adli ve idari sürecin takipçisi olacaklarını belirtirken, sağlık politikalarının hasta ve hekimleri karşı karşıya getirdiğini ifade etti. Altun; “Ne yazık ki yine bir şiddet olayı nedeniyle toplandık. Sağlıkta şiddetin hedefi bu kez Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Yoğun Bakım Ünitesinde çalışan meslektaşımız oldu. Meslektaşımız, ölen bir hastanın ölüm belgesinin doldurulması için görüştüğü hasta yakını tarafından darp edildi. Edirne Tabip Odası olarak meslektaşımıza yönelik gerçekleştirilen saldırıyı kınıyoruz. Bu elim olayda adli ve idari sürecin yakından takipçisi olduğumuzun bilinmesini isteriz. Sağlıkta şiddet konusu ülkemizde ne yazık ki kanayan bir yara, kronik toplumsal bir sorun haline dönüşmüştür. Hekimi ve hastayı karşı karşıya getiren politikalar, yetkililerin hekimleri ve sağlık çalışanlarını hedef gösteren özensiz, hürmetsiz söylemleri sağlıkta şiddetin günden güne artmasına yol açtı. Bu şiddet uzun zaman yetkililer tarafından görülmek istenmedi. Ancak bu şiddetin normalleşmesine izin vermememiz gerekiyor. Sağlık sistemi insanları yaşatmak üzerine kurulmuştur. Gelinen noktada hekimler ve sağlık çalışanları kendi hayatlarından endişe etmektedir” dedi.

WhatsApp Image 2024 02 09 at 15.12.35 1 | Edirne Ahval Gazetesi
“Şiddet varsa biz yokuz” | Edirne Ahval Gazetesi

‘GÜNDE EN AZ 100 SÖZEL VE FİZİKSEL ŞİDDET VAKASIYLA KARŞILAŞIYORUZ’

Hekimlerin yüzde 84’ünün en az bir kere şiddete maruz kaldığına dikkat çeken Altun; “Günde en az 100 sözel ve fiziksel şiddet vakasıyla karşılaştığımız, hekimlerin %84’ünün en az bir kere şiddete maruz kaldığı çalışma koşullarındayız. Her geçen gün bizler için daha tehlikeli hale gelen sağlık kurumlarının güvenliğinden İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereğince kamu otoritesi sorumludur. Sağlıkta şiddete yönelik gerekli önlemlerin alınması için yetkililere sorumluluklarını hatırlatıyoruz. Güvenli çalışma ortamlarında, insanca çalışma koşullarında yaşamak ve yaşatmak istiyoruz. Bugün sağlık kurumlarında yaşanan şiddet olaylarının, on binlerce beyaz kod bildiriminin önemli bir nedeni de sağlıkta şiddet yasasının yeterli ve caydırıcı nitelikte olmamasıdır. Sağlık emek ve meslek örgütleri defalarca bu şiddet ortamını düzeltecek, iyileştirecek yasa önerileri sunmuştur. Bu öneriler kamu otoritesi tarafından ne yazık ki göz ardı edilmiştir. Sitemimiz bu konuda Sağlık Bakanlığı’nadır, mecliste bizi yeterince temsil etmeyenleredir: Etkili, caydırıcı bir sağlıkta şiddet yasasının çıkması için daha kaç kere darp edilmemiz, kaç kere ölmemiz gerekiyor?” şeklinde konuştu.

WhatsApp Image 2024 02 09 at 15.12.35 3 | Edirne Ahval Gazetesi
“Şiddet varsa biz yokuz” | Edirne Ahval Gazetesi

‘TAHAMMÜLÜMÜZ KALMAMIŞTIR’

Altun, artık tek bir hekim ve sağlık çalışanlarına şiddete tahamüllerinin kalmadığının altını çizerek; “Sağlıkta şiddet hem toplum sağlığı hem de çalışan sağlığı için büyük bir tehdittir ve bununla mücadele edilmesi gereklidir. Türk Tabipleri Birliği ve Edirne Tabip Odası olarak bugüne kadar yaptığımız gibi bundan sonra da toplumun sağlık hakkını iyi hekimlik değerleriyle koruyacağız. Artık bir hekimin ya da sağlık çalışanının kılına zarar gelmesine tahammülümüz kalmamıştır. Bu konuda hekimlerin kendi yaşam hakları, güvenli çalışma ortamları için seslerini ve güçlerini; her yerde, her koşulda, hep birlikte göstermeye hazır olduklarını bir kez daha belirtmek istiyoruz. Şiddet sona erene kadar mücadelemiz sürecektir. Sağlıkta şiddet sona ersin. Yaşamak yaşatmak istiyoruz. Şiddet varsa biz yokuz” diye konuştu. Adem Batuhan SEVER

WhatsApp Image 2024 02 09 at 15.12.36 edited scaled | Edirne Ahval Gazetesi
“Şiddet varsa biz yokuz” | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!