Şiddetin göstergesi “Sessiz Çığlık” hareketi

Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nurcan Pektaş, başparmağın avuç içerisine alınıp, yumruk şeklinde sıkılması hareketine “Sessiz Çığlık” isminin verildiğini ve bu hareketi yapan kişinin eşinden veya bir başkasından şiddet gördüğünü ancak duyuramadığını ifade ettiğini belirtti. Pektaş, “Sessiz Çığlık” hareketi görüldüğünde, hareketi yapan kişinin yanında olunması gerektiğinin altını çizdi.

Edirne Belediyesi tarafından Saraçlar Caddesi’ne kurulan yeni yıl alışveriş festivalinde tezgahları başındaki kadınlar, aynı zamanda gelen müşterilere kadına şiddete yönelik İçişleri Bakanlığı tarafından geliştirilen Kadın Destek Uygulaması (KADES) broşürü dağıtarak, tanıtım yapıyorlar.

Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nurcan Pektaş, vatandaşlara ürünler ile birlikte KADES broşürü verdiklerini belirterek; “Biz sadece satış yapmak için burada bulunmuyoruz. Kadına her yönden verdiğimiz destekle KADES’in tanıtımını yapıyoruz. Tabi ki şiddete hayır diyoruz. Almış oldukları her ürünle beraber, bu broşürleri de vermiş bulunuyoruz” dedi.

“SESSİZ ÇIĞLIK” HAREKETİ YAPILDIĞINDA KİŞİNİN ŞİDDET GÖRDÜĞÜ BELİRLENİYOR

Pektaş, başparmağın avuç içerisine alınıp, yumruk şeklinde sıkılması hareketine “Sessiz Çığlık” adı verildiğini ve şiddet gördüğünü anlatamayan insanların bu hareketi yaparak şiddet gördüğünü anlatması için hareketin yaygınlaştırılması gerektiğini ifade etti. Pektaş; “Kanada’da başlatılan bir uygulama ve Amerika’da şiddetle ilgili bir olay sonucu ortaya çıkan ‘Sessiz Çığlık’ denilen bir olay var. Bunu da yayalım ve tanıtalım diye bu hareketi de yapmak istiyoruz. Yolda yürürken, kadın kendini anlatamıyor ise en azından şiddet gördüğünü bize bir şekilde göstermek zorunda. Yanında eşi var, söyleyemiyor. Bundan dolayı da hareketi tanıtmamız lazım. Hareketi yaptığı zaman bilelim ki bu kadın şiddet görüyor. Bu, Kanada’da başlatılan ve dünyaya çok hızlı bir şekilde yayılan bir hareket. Tabi ki KADES destekli ve bu hareketi gördüğümüz zaman kadınlarımızın yanında olalım. Aynı zamanda, sadece şiddet gören kadınlar değil, çok sayıda erkek de şiddet görüyor” şeklinde konuştu. Adem Batuhan SEVER

WhatsApp Image 2023 12 30 at 17.14.01 2 | Edirne Ahval Gazetesi
Şiddetin göstergesi “Sessiz Çığlık” hareketi | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2023 12 30 at 17.14.01 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Şiddetin göstergesi “Sessiz Çığlık” hareketi | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu