Sınıflara kamera talebi haklı bulundu

TBMM Kamu Denetçileri Kurumu(Ombudsman), özel gereksinimli çocukların sınıflarına kamera yerleştirilmesine karar verdi. KDK tarafından özel gereksinimli çocukların sınıflarına ailelerin de eğitim sürecine erişimlerini sağlayacak şekilde kamera yerleştirilmesi uygulaması talebini haklı buldu. İşbirliği içerisinde gerekli çalışmaların yapılması yönünde ise Milli Eğitim Bakanlığı’na tavsiye kararı verdi.

Kamu Denetçileri Kurumu, özel gereksinimli çocukların sınıflarına kamera yerleştirilmesine karar verdi. Ombudsman, özel gereksinimli çocukların sınıflarına ailelerin de eğitim sürecine erişimlerini sağlayacak şekilde kamera yerleştirilmesi uygulaması talebini haklı buldu.  Özel gereksinimli bireylerin yaşam haklarının, eğitim ve eğitime erişim haklarının korunması amacıyla, özel eğitim sınıflarına, özel eğitim okulları dersliklerine ve özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi dersliklerine ailelerin de eğitim sürecine erişimlerini sağlayacak şekilde kamera yerleştirilmesi uygulamasının hayata geçirilmesi için Kamu Denetçiliği Kurumuna başvuruldu.

MEB’E TAVSİYE KARARI

TBMM Kamu Denetçileri Kurumu(Ombudsman) tarafından yapılan yazılı açıklamada; “KDK, ulusal ve uluslararası mevzuat kapsamında, sınıf güvenliğinin sağlanması ve özel hayatın gizliliğinin korunması arasındaki dengenin, özel gereksinimli çocukların eğitim haklarına erişim sürecinde, üstün yararları önceliklendirilerek kurulması gerektiğini bildirdi. KDK, çocukların her türlü ihmal, istismar ve şiddete karşı korunmalarında video kamera uygulamasına nazaran çocukların ve öğretmenlerin temel bir hak olan kişisel verilerinin korunması hakkını daha az sınırlandıran bir çalışma yapılmasına karar verdi. KDK, okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve aileler olmak üzere tüm ilgililerin sürece katılımını ve iletişimlerini kuvvetlendirerek aralarında güven ilişkisinin tesis edildiği etkin bir mekanizmasının oluşturulması amacıyla, multidisipliner bir yaklaşımla işbirliği içerisinde gerekli çalışmaların yapılması yönünde Milli Eğitim Bakanlığına Tavsiye Kararı verdi” ifadelerine yer verildi. Haber Merkezi

kamera | Edirne Ahval Gazetesi
Sınıflara kamera talebi haklı bulundu | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!