Siyasi partilerde öze dönüş!

Mart ayında yapılması beklenen yerel seçimlere gün geçtikçe yaklaşıyoruz. Haliyle siyasi partiler de yerel seçimlerde nasıl bir yol izleyeceklerini şimdiden konuşup, tartışıyor ve zamanı gelince kamuoyuyla paylaşıyorlar. Yerel seçimlerde tıpkı genel seçimlerdeki gibi 6’lı masa ittifakı olacak mı diye soradururken, bunun cevabını İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Edirne’den tek kişilik bir masada oturarak verdi. Karar çok net: İYİ Parti artık ittifaklarda yer almayacak, 2028’de de seçimlere, rahmetli Elçibey’in deyişiyle, özü başında girecek!

Konuşmalarında genel seçimlerde CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Demokrasi ve Atılım Partisi ve Gelecek Partisi’nin bulunduğu 6’lı masadan kalkıp tekrar masaya oturma sürecine de değinen Akşener, olayın boyutlarını kendi açısından detaylarıyla anlattı. Konuşmasına TBMM’de grup kurabilmeleri için 15 milletvekilinin İYİ Parti’ye geçmesine karşılık CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na teşekkür ederek başlayan Akşener; “Benim masadan kalkıp tekrar masaya oturma kararım seçim sonucunu değiştirmedi. Cumhurbaşkanı adaylığı için 6’lı masa olarak toplanıp isim oylayacaktık. Ben doğru adayın Kılıçdaroğlu değil, İmamoğlu veya Yavaş’ın olduğunu söyledim. Birileri düşmanımıza benzemiş olmalı ki şahsıma, aileme ve partime aynı onlar gibi küfürlerini tekrarladılar. Ben ertesi gün toplantıya gitmeyecektim. İmamoğlu ve Yavaş bana geldiler onlara sordum kendileri aday olamayacaklarını söylediler. Kendileri bana Cumhurbaşkanı yardımcısı olma tekliflerini ilettiler ben de kabul ettim. Toplantıya gittiğimde iki kişinin başkan yardımcısı olacağından diğer parti liderlerinin haberi bile yoktu. Uzun süren toplantının ardından orta yol bulundu ve karar verildi. Seçimlerinden ardından İYİ Parti’nin seçimler için çalışmadığını, İYİ Parti seçmeninin 6’lı masa adayına oy vermediğini iddia ettiler. Ben masa filan yıkmadım o seçim kazanılsın diye zehir içtim zehir!” diyerek konuşmasını sürdürüp, yerel seçimlerde ittifak kurmayacaklarını da belirterek toplantıyı sonlandırdı. Teşekkürler başlayan konuşma bir nevi zehir zemberek laflarla sona erdi.

Oradaydım… Geciken toplantının haberini gazeteme yetiştirmek adına olağanca hızımla notlar tutuyor, Sayın Akşener’in sözlerine yetişmeye, detay atlamamaya çalışıyordum.

Masa filan yıkmadım diyen Sayın Akşener, açıklama yapmak üzere oturduğu sandalyenin önündeki tek kişilik masa -ironiktirdir ki- fotoğraf vermek için ayağa kalktığında devriliverdi. Sayın Akşener’in son Edirne ziyaretinden ÖZÜ BAŞIMIZA ve MASA detayı 18 Eylül tarihli defter sayfama not, hafızama anı kaldı.

***

Tabi siyaset kazanı yerel seçimlere doğru tüm partilerde olduğu gibi CHP’de de kaynamaya devam ediyor. Düzenlediği toplantı ile Edirne İl Başkanlığı’na adaylığını duyuran parti kurucu merkez ilçe yönetiminde de ismi geçen Erdal Akgün açıklamasında, değişim mesajı verdi. Çalışmayan siyasetçilerden, partinin üzerindeki ölü toprağından, kan kaybından, belediye ile girildiği iddia edilen ekonomik pazarlıklardan da bahsetti. Ve Akgün konuşmasını özetlerken, “Özümüze geri dönmek zorundayız!” dedi.

***

Haberlere, toplantılara giderken yanımdan ayırmadığım not defterimde bir dönem aynı masada oturan fakat şimdi ayrı yollarda ÖZlerini arayan iki siyasi partinin de toplantı notları peş peşe duruyor. Bu sıradan bir denk geliş midir bilinmez tabi…

Bilinen şudur ki;

İkisinin de mesajı çok net: “Özü başımıza!”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu