Siyasi partilerden 10 Kasım mesajları

Edirne’nin seçilmiş milletvekilleri, siyasi partilerin il başkanları, il temsilcileri 10 Kasım Mustafa Kemal Atatürk’ü Anma Günü Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 85’inci yıl dönümü dolayısıyla anma mesajları yayınladılar.

“ATATÜRK SADECE BİR LİDER DEĞİL, AYNI ZAMANDA BİR KAHRAMANDIR”

Edirne İYİ Parti Milletvekili Mehmet Akalın, yayınladığı mesajta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü 85’inci ölüm yıldönümünde rahmetle andığını belirtti. Akalın; “Cumhuriyetimizin banisi, büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıl dönümünü anma ve anlamını daha derinlemesine kavramamız gereken bugün de, Atatürk’ün yeryüzünde bıraktığı izler, sadece bir liderin değil, aynı zamanda bir milletin özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinin sembolü olmuştur” ifadelerine yer verdi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 85’inci yıldönümüne istinaden mesaj yayınlayan Edirne İYİ Parti Milletvekili Mehmet Akalın; “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının üzerinden 85 yıl geçti, ancak onun düşünce ve ilkeleri hala yaşamaktadır. O sadece bir lider değil, aynı zamanda çaresizlikler içerisinde dahi ülküsü doğrultusunda hedeflerinden şaşmayıp, giden ve gerçekleştiren bir kahramandır.  Atatürk, Türkiye’yi modernleştirmek ve muasır medeniyetler seviyesine taşımak için ömrünü adamış ve laiklik, eğitim, kadın hakları ve demokrasi gibi önemli değerleri Türk Milletine miras bırakmıştır. O, sadece bir lider değil, aynı zamanda bir öğretmendi. Eğitim, onun için her şeyin temelini oluşturuyordu. Çünkü Atatürk, bir ulusun kalkınmasının, eğitim seviyesinin yükselmesine bağlı olduğunu biliyordu. Bugün, Türkiye’nin eğitim seviyesi yükselmiş ve bilimde, sanatta ve spor alanlarında büyük başarılar elde ettiyse, Atatürk’ün eğitime verdiği bu önem unutulmamalı ve onun yolundan şaşmayıp, gitmeye devam etmeliyiz. Atatürk’ün kadın haklarına verdiği önem de unutulmamalıdır. O, kadınların toplumsal ve ekonomik hayatta daha fazla yer almasını teşvik etti. Bugün, Türk kadınları iş dünyasında, siyasette ve birçok alanda etkili bir şekilde yer almaktadır. Bu, Atatürk’ün öncülüğünün bir sonucudur ve bu mirası korumalıyız. 10 Kasım Türk Milletinin Atatürk’ün mirasını yaşatmak ve Türkiye’yi daha da ileriye taşımak için unutmayacağı bir gündür. İlkelerine ve değerlerine sahip çıkmalı, demokrasiyi korumalı ve ülkemizi daha aydınlık bir geleceğe taşıma bilinciyle hareket etmeye devam etmeliyiz. Atatürk’ü anmak sadece bir gelenek değil, aynı zamanda bir sorumluluktur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıl dönümünde, onun hedeflerine ulaşma yolunda kararlılığımızı korumalı ve devam ettirmeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle Türk Milleti’nin ruhunda Türk bayrağı gibi dalgalanan, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı, minnet, rahmet ve özlemle yad ediyorum” şeklinde konuştu.

“GÖSTERDİĞİN HEDEFE, DURMADAN YÜRÜYECEĞİMİZE ANT İÇERİZ!”

CHP Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü ve Atatürk Haftası dolayısıyla bir anma mesajı yayımladı. Milletvekili Yazgan, “Hayatı boyunca kendisini milletine adayan, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, maddi varlığının aramızdan ayrılışının 85. yıl dönümünde bir kez daha özlem, saygı ve rahmetle anıyoruz. Hedef olarak gösterdiği yolda, bilim ve akıl esasları üzerine kurduğu düşünce sisteminden güç ve ilham alıyoruz. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, düşünceleri ve bu düşüncelerinin hayat bulduğu ilke ve devrimleri ilelebet payidar kalacak olan Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları için rehber olmaya devam edecektir” dedi.

Milletvekili Yazgan açıklamasına şöyle devam etti: “Geride bıraktığı hatıralar, bizlere miras bıraktığı Cumhuriyet ve tüm Türkiye Cumhuriyeti’ne aşıladığı bağımsız yaşama azmi ilk günkü kadar taze ve heyecan vericidir. 10 Kasım bir matem günü olmakla birlikte, Atatürk’ün mücadeleci kişiliğini, vatan sevgisini, manevi yönünü daha iyi tanımak ve tanıtmak için eşsiz bir fırsattır. Aziz Atatürk 57 yıllık kısa ömrüne adeta koskoca bir tarih sığdırmıştır. Türk milletinin hiçbir şart altında boyunduruk altına girmeyeceğini, devrin modern silahlarıyla dahi sonuç alınamayacağını ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ diyerek ortaya koymuş ve bundan da asla ödün vermemiştir. Kendisini milletine adamış, bağımsızlık ve hürriyet yolunda karşısına çıkan bütün engelleri aşarak, kısa hayatına sığdırdığı büyük başarılarla başka milletlere de örnek olmuş, milletimizin her alanda yükselmesi için yılmadan çaba göstermiş tarihi bir kişiliktir. Mustafa Kemal Atatürk; Türk tarihinin bu zamana kadar gördüğü en büyük devlet adamı ve komutanlardan birisi olarak, azim ve kararlılık içinde, en imkânsız zamanlarda bile nelerin yapılabileceğini en iyi şekilde gösteren büyük bir dehadır. 19 Mayıs 1919’da yaktığı meşale ile yoksulluk ve çaresizliğin pençesine düşmüş, geleceği belirsiz olan Türk milletinin, damarlarındaki asil kanı harekete geçirerek Türk milletinin hak ettiği hürriyeti her ne pahasına olursa olsun koruyacağını tüm dünyaya göstermiştir. Milletine duyduğu sonsuz güven ve inancıyla çıktığı zorlu yolda, milletimizi ortak bir ideal etrafında birleştirmeyi başaran Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşımızın zaferini Cumhuriyetimizin kuruluşuyla taçlandırmıştır. Elbette O’nun kurduğu Türkiye Cumhuriyeti ve bütün eserleri sonsuza dek var olacaktır. Sevgili Atamız, şunu bilmeni isteriz ki;  Bizler senin bıraktığın emanetleri canını ortaya koyarak koruyacak ve demokrasi ile taçlandırarak daha da yücelteceğiz. Senin izinden gitme onuruna nail olan bizler; açtığın yolda, gösterdiğin hedefe, durmadan yürüyeceğimize ant içeriz! Aramızdan ayrılışının 85. yıl dönümünde Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, tüm kurucu kahramanlarımızı, gazilerimizi ve aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve saygı ile anıyorum.”

AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, anma günü kapsamında yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi; “Atatürk, Türk milletinin kurtuluş mücadelesinin önderi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olarak tarihimizin en önemli figürlerinden biridir. O, ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesine taşıma hedefiyle büyük bir vizyonla hareket etmiş ve bu hedefe ulaşmamız için bize ilham vermiştir. Bugün, Atatürk’ün mirasına ve ilkelerine olan bağlılığımızı bir kez daha yinelemek, onun aydınlattığı yolda ilerlemek için bir fırsattır. Gençler olarak O’nun gösterdiği yolda, ülkemizi daha aydınlık bir geleceğe taşıma sorumluluğunun bilincindeyiz. Atatürk’ün ilkeleri ve değerleri, demokrasiye, özgürlüğe, adalet ve birlikte yaşama prensiplerine olan inancımızı pekiştiriyor. Gazilerimizi de sevgi, saygı ve şükranla anıyorum.”

“ÇOK DAHA FAZLA ÇALIŞMAYA SÖZ VERİYORUZ”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Merkez İlçe Başkanı Yücel Balkanlı, Atatürk’ün ölümünün 85. yıldönümü nedeniyle anma mesajı yayınladı.

Balkanlı mesajında; “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı, Türk milletinin özgürlüğü ve bağımsızlığı için verdiği mücadele ile tarihe damgasını vuran Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 85. yıldönümünü anmak, her Türk vatandaşı için büyük bir onur ve gurur kaynağıdır. Atatürk, sadece bir lider değil, aynı zamanda bir devrimci, eğitimci, asker ve aydındı. Onun vizyonu ve liderliği sayesinde, ülkemiz modernleşmiş ve dünyada saygın bir konuma gelmiştir.  85 yıl önce gibi, Atatürk’ün mirası hala canlı ve güçlüdür. Türkiye’nin modern bir ülke olarak varlığını hala sürdürebilmesinin temelinde Atatürk’ün ilkeleri ve devrimleri yatmaktadır. Onun ölümsüz sözleri, Türk milletinin birlik ve beraberliği, bilime ve eğitime verdiği önem, laiklik ilkesi ve demokratik değerleri, hepimiz için yol gösterici olmuş, her geçen günde de daha iyi anlaşılmasına neden olmuştur. Bugün, Atatürk’ü anmak ve onun mirasını yaşatmak, Türk milleti olarak hepimizin ortak sorumluluğudur. Ulu önderimiz Atatürk’ün yol gösterdiği değerleri koruyarak, Türkiye’yi daha aydınlık bir geleceğe taşımak hepimizin görevidir. Atamızın bize bıraktığı bu mirası koruyarak, daha aydınlık, çağdaş ve güçlü bir Türkiye için her zamankinden çok daha fazla çalışmaya söz veriyoruz” dedi.

“İYİ BİR SİYASETÇİ, ÖRNEK BİR ŞAHSİYET, EMSALSİZ BİR DİPLOMASİ USTASI”

MHP İl Başkanı Emre Tokluoğlu ise yayınladığı mesajta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet andığını dile getirdi. Tokluoğlu mesajında; “ Gazi Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Cumhuriyeti’nin mimarı ve iftiharı Türk milletinin kurtuluş simgesi, ortak değeri, ortak iradesi, ortak seslenişi ve Milli Mücadelemizin yol başçısıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı cepheden cepheye koşmakla geçmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk iyi bir kumandan olduğu kadar, iyi bir siyasetçi, örnek bir şahsiyet, emsalsiz bir diplomasi ustası, müstesna bir devlet adamıdır. Türk milletinin gönlünde taht kurmuş olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk milletinin üzerine çöreklenmek isteyen emperyalist mihraklara karşı amansız bir mücadele ortaya koymuş, tutsak ve bağımlı yaşamaya tamamen karşı çıkmış, işgal ve ihaneti yerle bir edecek iman ve iradeyi ortaya koymuş, milli bağımsızlık için hayatı cepheden cepheye koşmakla geçmiştir. Bu vesileyle, vatan uğruna her türlü çileyi ve meşakkati baş tacı yaparak, türlü fedakarlıklarla bizlere bu cennet vatanı armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Milli mücadele kahramanlarımızın şanlı mücadelesini bir kez daha gururla yad ediyor, ebediyete intikalinin 85. Yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhu Şad Mekanı Cennet olsun” diye konuştu.

 “ATATÜRK, MÜCADELECİ KİŞİLİĞİ, DÜŞÜNCELERİ VE ARDINDA BIRAKTIĞI YIKILMAZ ESERLERİYLE DÜŞMANLARININ BİLE SAYGISINI KAZANDI”

İYİ Parti Edirne İl Başkanı Alpay Alpagut Engin, 10 Kasım Mustafa Kemal Atatürk’ü Anma Günü dolayısıyla yayınladığı anma mesajında; “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebediyete intikalinin 85. yıl dönümünde milletçe saygı ve şükranla yad ediyoruz. Demokratik, laik ve çağdaş değerlerle oluşturulmuş en büyük eser olan Cumhuriyet başta olmak üzere, elde ettiği başarıların tümünü Aziz Türk Milleti’ne mal eden Atatürk, mücadeleci kişiliği, düşünceleri ve ardında bıraktığı yıkılmaz eserleriyle düşmanlarının bile takdir ve saygısını kazanmış, Milletimizin refahı için ömrünün son demlerine kadar durmaksızın çalışmış ve bu uğurda hiçbir fedakârlıktan kaçınmamıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tarihte iz bırakan bir komutan ve lider olmasının en büyük nedeni, milletine duyduğu sonsuz güven ve inançtır. Bu duygu ve düşüncelerle, aramızdan ayrılışının 85. yıl dönümünde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, büyük lider ve komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, milli mücadelemizin kahramanlarını ve vatanın bölünmezliği uğrunda canlarını feda etmiş tüm şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi bir kez daha saygı, minnet ve rahmetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

“ATATÜRK, MİLLETİMİZİN BAĞIMSIZLIK KONUSUNDAKİ VAZGEÇİLMEZ KARARLILIĞINI ARKASINA ALARAK TÜRKİYE CUMHURİYETİ’Nİ KURMUŞTUR”

Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Av. Sinan Tekin, anma günü kapsamında yayınladığı mesajda; “İstiklalimizin emperyalizmin kıskacına düştüğü bir dönemde; ‘Ya İstiklal Ya Ölüm!’ diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde başlatılan bağımsızlık mücadelemiz coğrafyamızda emelleri olan emperyalizmin planlarını topyekun bozmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, milletimizin bağımsızlık konusundaki vazgeçilmez kararlılığını arkasına alarak Türkiye Cumhuriyeti’nikurmuştur, öncülük ettiği Milli Mücadele hareketi ile de milletimizin esarete asla boyun eğmeyeceğini bütün dünyaya göstermiştir. İnanıyoruz ki bugün dünyaya hâkim olan açlık, sefalet, kan ve gözyaşına son verecek iradeyi yine milletimiz ortaya koyacaktır. Bundan bir asır evvel şartların bütün olumsuzluğuna rağmen milletimiz adeta küllerinden yeniden doğmuştur. Aziz milletimiz bugün de insanlık için bunu başarabilecek azim ve kararlılığa sahiptir. Yeter ki, ülkeyi yönetenler bunu bilmiş olsunlar. Bu vesileyle vefatının 85. Sene-i devriyesinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ü, Milli Mücadele kahramanlarımızı ve bu vatan için canını vermiş bütün şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyorum” dedi.

‘DEVRİMLERİYLE, DAHİ BİR DEVLET ADAMI OLARAK TARİHİN MÜSTESNA SAYFALARINA ADINI YAZDIRDI’

Zafer Partisi tarafından anma günü kapsamında yayınlanan mesajda; “Yalnızca milletin istiklalini elde ettiği Kurtuluş Savaşı’nı başarıyla yöneten bir başkomutan olarak değil, aynı zamanda devrimleriyle de dahi bir devlet adamı olarak tarihin müstesna sayfalarına adını yazdıran Mustafa Kemal Atatürk, 57 yıl süren yaşamında milletin ve vatanın bağımsızlığı için yılmadan çalışmış ve girdiği her mücadeleden zaferle çıkmıştır. Uçurumun kenarında yıkık haldeki bir ülkeyi tekrar bayındır hale getirip Türk milletini ayağa kaldıran, milliyetçi ve halkçı kimliği ile 100 yaşına giren Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Paşa Hazretleri’nin ebedi ruhlarından aldığımız kudret ve kuvvet ile büyük Türk milletinin bütün mensuplarını zengin, özgür, güvenli ve sosyal adaleti benimsemiş, geleceğe güvenle bakan bir Türkiye’de yaşatabilme gayemiz sonsuza kadar devam edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle, emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin nice yüzyıllarda ölmez nigehbanı olacağımıza söz verir; ebediyete irtihalinin 85. yılında Mustafa Kemal Atatürk’ü sevgi ve saygı ile anar, yüce hatırası önünde şükran ve sadakatle eğiliriz” ifadeleri kullanıldı. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!