Siyasi partilerden Cumhuriyet Bayramı kutlama mesajları

Cumhuriyet Bayramı‘nın 100’üncü yılı kutlu olsun”

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yıldönümünde siyasi parti Edirne il temsilcileri kutlama mesajları yayınladılar.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)Edirne Merkez İlçe Başkanı Yücel Balkanlı yayınladığı mesajda; “Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılını kutlama hazırlıkları tüm hızıyla sürerken, iktidarın etkinlikleri Filistin İsrail savaşı nedeniyle iptal etmesi, ulusumuzu derin bir hayal kırıklığına uğratmıştır. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP ) olarak bu iptalleri sert bir şekilde eleştiriyor ve alınan bu kararın tarihimize kültürümüze ve ulusal kimliğimize vurduğu bu olumsuz damgayı kınıyoruz. Bütün dünyada tüm devletler için,  10,25,50,75,100.yıl ve ötesindeki kuruluş yıl dönümleri gibi milli günler önemli ve tüm uluslar için çok değerlidir. Bütün dünyanın  örnek aldığı, büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün başlattığı ulusal Kurtuluş Savaşı ve sonrasında 29 Ekim 1923’te Cumhuriyeti ilan ederek, Türkiye Cumhuriyeti devleti kurulmuş, halkımızı emperyalizmin boyunduruğundan kurtararak bağımsızlığını ilan etmiştir. İktidara geldiğinden bu yana 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını, 10 Kasım Atatürk’ü Anma gününü,23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı,19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı ve 30 Ağustos Zafer Bayramı gibi böylesine önemli ulusal günlerimizi, çeşitli bahanelerle kutlamaları ve törenleri erteleme, sıradanlaştırma, katılmamaya ve unutturmaya çalışanların, bir daha ancak 100 yıl sonra kutlanacak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı içinde aynı tavrı benimsediği anlaşılıyor. İsrail  saldırıları sonrasında, Filistinliler için ulusal yas ilan eden ve Gazze’de yaşanan dramı bahane eden, 100. yıl amaçlı düzenlenen çok sayıda kutlamayı, konseri, festivali, etkinliği iptal eden iktidar, kutlamaları ağırdan alarak unutturmak, geri planda tutmak istese de, halkımız  evlerine Türk bayraklarını asarak ve  düzenlenen tüm etkinliklere katılarak Cumhuriyetin Kuruluşunun 100. yılını büyük bir coşkuyla kutlayacaktır. Gazze’de yaşanan dramı ve İsrail saldırılarını hiçbir zaman kabul etmiyoruz ve İsrail’i lanetliyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak iktidarı, dış politika kararlarını alırken ulusal değerlerimizi, milli günlerimizi ve 100. yıl kutlamalarını iptal etmek  yerine, diplomasi yoluyla sorunların çözümüne katkıda bulunmak için aktif bir rol almaya  ve 100. yıl kutlama etkinliklerinin iptal kararını tekrar gözden geçirmeye davet ediyoruz  .29 Ekim, Türk Ulusunun özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinin zafere dönüştüğü, önemli kazanımlar elde ettiği ve hiçbir zamanda vazgeçmeyeceği çok değerli bir gündür. Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümü kutlu olsun” dedi.

SAADET PARTİSİ’NDEN CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Av. Sinan Tekin, Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. Yıldönümü münasebetiyle bir kutlama mesajı yayınlayarak tüm halkımızın bayramını tebrik etti. “Türkiye huzur içinde yaşayan, mutlu ve müreffeh insanlar ülkesi olduğu oranda Cumhuriyet gerçek manasına kavuşacaktır” açıklamasını yapan Av. Tekin, Milletimizin en zor zamanlarda bile tarih yazdığını ve olmaz denileni başardığına vurgu yaparak, ”Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümünü tebrik ediyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, İstiklal Mücadelemizin isimsiz nice kahramanlarını ve bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyorum. Onların Milli Mücadele’de ortaya koydukları azim ve cesaret her zaman yolumuzu aydınlatmaya devam edecek, yeniden büyük Türkiye’yi kurma konusundaki kararlılığımızın en büyük gücü olacaktır.” ifadesini kullandı.

Ülkemizin ekonomik, siyasi ve kültürel kuşatmalarla zayıf lokma haline getirilmek istendiğine dikkat çeken Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Av. Sinan Tekin, “İstiklal mücadelesi yıllarında ülkemizi topla tüfekle parçalayamayacağını anlayan şer güçler, bugün çok daha sinsi ve karanlık planlarla ülkemizi bölmeye çalışıyorlar. Müslümanların üzerinde oynanan en sinsi ve en kirli oyunlardan biri terör olayları ve BOP (Büyük Ortadoğu) Projesidir.  Dış güçler taşeron terör örgütleri eliyle bin yıldır bu topraklar üzerinde kardeşçe yaşayan milletimizin arasına fitne sokmaya çalışmakta, bu yolla da bir kardeş kavgası çıkarmayı amaçlamaktadırlar. Biz, dik durursak bu kardeşliği bozmaya kimsenin gücü yetmeyecektir! Yeter ki Müslümanlar olarak birlik ve beraberliğimizi gereği gibi sağlayalım. Günümüz Dünyasında Müslümanlar dışında dünyanın doğusunda, batısında, kuzeyinde, güneyinde birlikler oluşturulmuş, biz ise kurulan birliklerimizi (D-8 İslam Birliği) dahi harekete geçiremedik! Bu konunun bir an önce ele alınması olmazsa olmazlarımızdandır! Milletimizin sahip olduğu tarihi tecrübe ve sağduyu ile bundan böyle karanlık oyunlara düşmemeliyiz!” şeklinde konuştu.

AK PARTİ’DEN KUTLAMA MESAJI

AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 100. yılı vesilesiyle bir kutlama mesajı yayımladı. AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, kutlama mesajında şu ifadelere yer verdi; “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 29 Ekim 1923’te ‘Türk milletinin karakter ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir’ diyerek ilan ettiği Cumhuriyetimiz, atalarımızdan bizlere kalan; bizden de gelecek nesillere emanet en büyük mirastır. Cumhuriyetimiz, birçok zorluğa rağmen, aydınlık bir gelecek inşa etmek için çaba gösteren bir milletin cesaretinin, kararlılığının ve vizyonunun ürünüdür. Bugün, Cumhuriyet’in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının önderliğinde atılan bu büyük adımın üzerinden 100 yıl geçmiş olmasına rağmen, biz hala 29 Ekim 1923 günü yaşanan coşku ve inançla yolumuza devam ediyoruz. “

Mesajında, “Bir asırdır devam eden bu kutlu yolculukta, hedefimiz Türkiye Cumhuriyeti’ni her gün bir öncekinden daha medeni, daha ileri ve gelişmiş milletler seviyesine uygun bir ulus olma yolunda ilerletmektir. Daha aydınlık ve güçlü yarınlar için aynı kararlılıkla ilerlemeli, özgürlüğü ve demokrasiyi güçlendirmeli, bilimi ve eğitimi teşvik etmeli, toplumsal adaleti ve dayanışmayı yüceltmeliyiz. Türkiye Yüzyılı vizyonuyla, Cumhuriyetimizin 100. yılında, geçmişimizden aldığımız güçle, geleceğe umutla bakıyoruz” diyen İba, sözlerine şöyle son verdi: “Bu önemli ve anlamlı gün vesilesiyle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere milletimizin sonsuza dek bağımsız yaşaması için, vatanı uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi minnetle anıyorum. Nice 100 yıllara, Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun!”

İYİ PARTİ’DEN KUTLAMA MESAJI

İYİ Parti Edirne İl Başkanı Alpay Alpagut Engin, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle bir basın açıklaması yaparak, Cumhuriyetin 100. yılını kutluyor ve bu önemli dönemeçte Türkiye’nin birlik, beraberlik içinde daha güçlü adımlar atacağına olan inancını dile getirdi. Engin açıklamasında, “Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunda, her türlü zorluğa rağmen dimdik ayakta duran bir Türkiye var. Cumhuriyetimizin 2. yüzyılı, umut, kararlılık ve yüksek ideallerle dolu yeni bir dönem başlatıyor” ifadelerini kullandı.

ATATÜRK’ÜN İZİNDE, AYDINLIK GELECEĞE

“Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının bizlere bıraktığı en büyük miras, bağımsız ve özgür bir Türkiye’dir. Bizler, bu mirası gelecek nesillere taşıma ve yüceltme sorumluluğuyla, Atatürk’ün işaret ettiği aydınlık geleceğe yürümeye devam edeceğiz.” diyen Engin, bu yolda tüm zorlukların üstesinden geleceklerine olan inancını belirtti. Engin, “Cumhuriyetimizin 100. yılında gençlerimize daha büyük görevler düşüyor. Onların enerjisi ve dinamizmi, Türkiye’yi sosyal, ekonomik ve teknolojik alanda dünyanın lider ülkeleri arasına taşıyacaktır.” şeklinde konuşurken, gençlerin öneminin altını çizdi.

Edirne İl Başkanı Engin, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Bu kıymetli günde, Edirne’den tüm Türkiye’ye sesleniyoruz: Cumhuriyetimizin 100. yılı, hepimiz için ortak gurur, ortak sevinç ve ortak gelecek hedefidir. Birlikte, el ele vererek, bu güzel ülkenin potansiyelini en üst seviyelere taşıyacağız.” Alpay Alpagut Engin, Edirne halkının ve tüm Türk milletinin Cumhuriyet Bayramı’nı içtenlikle kutlarken, barış, huzur ve refah dolu yarınlar dilerken, Cumhuriyetin 100. yılının yeni başlangıçlara vesile olmasını temenni etti.

DAHA NİCE YÜZYILLARA OLAN KARARLIĞIMIZLA

Cumhuriyet Bayramı’nın 100’üncü yıldönümüne istinaden kutlama mesajı yayınlayan MHP Edirne İl Başkanı Emre Tokluoğlu; “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 14 Ekim 1925’te İzmir’de yaptığı konuşmasında, Cumhuriyet’in milletin kendi istek ve arzusu ile oluştuğunu dile getirmişti. Hatta Samsun’dan Sadarete gönderdiği 22 Mayıs 1919 tarihli raporunda, “Millet, millî hakimiyet esasını ve Türk milliyetçiliğini kabul etmiştir. Bunun için çalışacaktır.” demek suretiyle milli iradeye dayanarak milletin kaderini çizmişti. Samsun’dan sonra Anadolu’nun içlerine doğru ilerleyerek, vilayetlere ve kolordu kumandanlarına gönderdiği meşhur Amasya Genelgesi’nde Türk yurdunun ve istiklâlinin kurtarılması yolundaki parolayı şu şekilde dile getirmişti: “Milletin istiklâlini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır. 28 Ekim 1923’te Çankaya Köşkü’nde milletvekilleri ve yakın arkadaşlarının bulunduğu yemek masasında; “Efendiler! Yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz” diyerek kurtuluşun eseri olan Türkiye Cumhuriyeti’ni müjdelemiştir. 29 Ekim günü de TBMM’de Cumhuriyet ilan edilmiştir. Cumhuriyet, Türk milletinin bağımsızlık onurudur. Bir başka ifadeyle Cumhuriyet, demokrasinin en gelişmiş halidir. Ve Cumhuriyet, milletin üstünde hiçbir otorite veya makam tanımayan, temeli ve dayandığı esas milli egemenlik olan fazilet demektir. Hüküm milletindir, hükümet millettir. Türkiye Cumhuriyeti, nice fedakârlıkların, nice mücadelelerin, nice kahramanlıkların bütünüdür. Türkiye Cumhuriyeti; duymasını bilene ses, almasını bilene nefes, gitmesini bilene hedef, sevmesini bilene yürek, savaşmasını bilene ebedi zaferdir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük eserim dediği bu zafer yaşayacak, nesilden nesile taşınıp yaşatılacaktır. Bu zafer istiklalimizin muhafızı, Türk tarihinin geleceğe uzanan var oluş sancağıdır. Sancak inmeyecek, bayrak düşmeyecek, ezan susmayacak, Türkiye Cumhuriyeti yıkılmayacaktır. Cumhuriyetimizin 100. Yıldönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, tüm silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi Rahmet ve minnetle anarken Milliyetçi Ülkücü Hareketin her mensubunun Türkiye Cumhuriyetinin yılmaz bekçisi olduğunu ve sonsuza kadar da Türkiye Cumhuriyetini yaşatmak için ant içtiğini belirtmek isterim. Ruhları Şad, Mekânları Cennet Olsun. Daha nice yüzyıllara olan kararlılığımızla Cumhuriyetin 100. yılı yüce Türk milletine kutlu olsun” açıklamasını yaptı. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu