Siz, hangi listedesiniz?

İnternette gezinirken ve aslında başka bir yazı yazarken sizlere bir yazı dikkatimi çekti. Yazının yazarı belirtilmemişti. Bu yüzden alıntının kaynağını yazamıyorum. Mutluluk ile ilgili olan satırlardan size bir düzenleme yaptım.

Hep koşturmacadan ve hayatın bize yarattığı yorgunluklardan söz ederiz… Bir arabamız ya da daha iyi bir arabamız olsa, tatile çıksak, sonunda emekli olsak yaşamın daha iyi olacağını düşünürüz.

Gerçek şu ki, mutlu olmak için şu andan daha iyi bir an olamaz. Öyle değilse, ne zaman? Yaşamınız hep güçlüklerle dolu olacak. Olduğu kadar çok kabullenip her şeye karşın mutlu olmaya karar vermek en iyisi.

Uzun bir süre yaşam yeniden başlayacak sandım.

Fakat yolda hep bir engel vardı; bitirilecek bir iş, aşılması gereken bir sıkıntı, tanınacak bir zaman, ödenecek bir fatura. Sonra başlayacaktı yaşam. Sonunda anladım, bu engeller yaşamın kendisiydi.

Bu bakış açısı, benim mutluluğa bir yol olmadığını anlamama yardımcı oldu. YOL,  mutluluğun kendisi idi. Yani, her anın tadını çıkarın. Mutlu olmaya karar vermek için, okulun bitmesini, okula geri dönmeyi, beş kilo kaybetmeyi, beş kilo almayı, işe başlamayı, evlenmeyi, cuma gecesini, pazar sabahını, bir araba almayı, araba yenilemeyi, ev ipoteğinizin bitmesini, ilkbaharı, yazı, sonbaharı, kışı, ayın birini ya da on beşini, radyoda melodinizin çalınmasını, ölmeyi ya da yeniden doğmayı beklemeyin. Mutluluk bir yolculuktur, bir varış noktası değil.

Mutlu olmak için en iyi zaman… ŞİMDİ! Anı yaşayın ve doya doya tadını çıkarın.  Şimdi, aşağıdaki soruları düşünüp yanıtlamaya çalışın:

 1-En zengin 5 kişinin adını söyleyin.

 2-En son seçilen 5 Dünya Güzelinin adlarını söyleyin.

 3- Son 10 Nobel Ödülünü kimler kazandı?

 4-En iyi erkek oyuncu Oscar ödülünü en son hangi 10 oyuncu aldı?

Yapamadınız mı? Zor, değil mi? Tasalanmayın, hiç kimse bunları anımsamıyor.Alkışlar söner! Ödüller tozlanır! Kazananlar çabuk unutulur.

Şimdi de şu soruları yanıtlayın:

1 -Eğitiminize katkıda bulunan 3 öğretmeninizin adını söyleyin.

2 -Gerektiğinde yanınızda olmuş 3 dostunuzun adını söyleyin.

3 -Size özel olduğunuzu hissettiren birkaç kişi düşünün.

4 -Birlikte zaman geçirmek istediğiniz 5 kişinin adını söyleyin.

Yapabildiniz mi? Daha kolay, değil mi?Yaşamınızda anlamı olan kişiler, “en iyi” olarak

dereceye girmiş, en çok parası olan, en büyük ödülleri kazananlar değil…

Sizi seven, sizi gözeten, ne olursa olsun yanınızda olanlar.Bir an düşünün.

Yaşam çok kısa!

Ya siz, hangi listedesiniz?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu