Söğütlük doğal kalsın

Bazı yerlerin manevi hatırası bazı kişiler için çok büyük olabiliyor. İnsanlar hatıraları ve geçmişleri ile varlar. Geçmişimizi unutmamız mümkün mü? Biliyorum, birçoğumuz elbette mümkün değil diyecek. İşte maneviyat ta burada devreye giriyor.

Bazı kişiler için hiçbir önemi olmayan bir yer ya da mekân, sizin için sevdiğiniz insan ya da insanlarla yaşadığınız çok değerli anılara sahip olabiliyor. Oğlum küçükken biz de bazı hafta sonları, eğer havalar da iyiyse biraz nefes alalım, hem de birlikte vakit geçirelim diye arabamızın bagajına portatif sandalyelerimizi koyar, bir kaç atıştırmalık yiyeceğimizle birlikte bir termos çayla birlikte doğruca Karaağaç’ta bulunan Kent Ormanının (İzzet Arseven Kent Ormanı) yolunu tutardık. Orada oğlumla top oynayıp, daha sonra bir şeyler atıştırıp bir de çaylarımızı bardaklarımıza doldurunca muhabbetin en güzelini yapar, arada yanımızdan geçen tanıdıklarla muhabbet edip birkaç saatimizi temiz havanın ve yemyeşil ağaçların arasında dolu dolu yaşardık. Hatta dönüşte yanaklarımızda biraz pembelik oluşur ve temiz havanın etkisiyle o gece daha kaliteli uyurduk.

Bence Söğütlük, Edirne halkının neredeyse tamamının manevi hatıralarının olduğu bir orman. Eğer Edirne’de yaşıyorsanız yolunuz bir gün mutlaka oraya düşmüştür, belki ailecek belki de dostlarınızla. Öğrencilerimizi de okul gezilerinden en az birinde burada mola vermek ve bir şişe su içebilmek için Söğütlüğe götürdüğümüz oldu. Burası Edirne’nin temiz hava, yani bol oksijen üreten ormanı. Bir de Edirne halkı buradan ücretsiz ve en iyi şekilde yararlansın diye mücadele eden ve verdiği mücadelede başarılı olduğu için 1995 yılında başından tek kurşunla öldürülen rahmetli DYP ilçe başkanı İzzet Arseven’in de manevi hatırasından söz etmeden geçemeyiz.

İzzet Arseven’in ruhu Kent Ormanından sürgün edilmesin. Bugün eşi konuşma yaparken göz yaşlarına hakim olamadı; “O’nun hatırasını yaşatmak istiyoruz” dedi. Eğer burası Millet Bahçesi yapılırsa Edirne hallkının akciğerleri yok edilmiş olacak. Doğa insansız yaşar ama insan doğasız yaşayamaz. Millet Bahçesine kimse karşı değil, ancak başka bir yerde yapılması daha doğru bir karar olacaktır. Aynı zamanda Söğütlük’te betonlaşmanın önüne geçilmiş olacak.

Söğütlük Kent Ormanında var olan biyo çeşitliliği yok etmemek, ciğerlerimize zarar vermemek ve kent hafızamızı da korumak adına millet bahçesi farklı bir alana ve daha uygun bir yere yapılırsa halk için daha iyi olur. Ayrıca iklim değişikliğinin sanırım hepimiz farkındayız.

Biliyoruz, iklim değişikliğinin önüne geçmemiz belki Edirne olarak mümkün olmayabilir, ancak bu değişikliğe en azından biz neden olmamış oluruz.

Bu ülke, bu şehir bize atalarımızdan emanet ve biz de yarınlarımız olan çocuklarımıza, torunlarımıza daha yaşanılası bir kent veya ülke bırakmak istiyoruz.

Bırakın Söğütlük Doğal Kalsın…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu