Solunum yolu enfeksiyonlarına başlıca önlemler

Viral üst solunum yolu enfeksiyonu vakalarının okulların açık olması ve soğuk havadan sebep kapalı ortamlarda fazla kalınması sebebiyle geniş kitlelere yayıldığına dikkat çeken Edirne Sultan 1’inci Murat Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Nuran Pul, hastalıktan korunmanın başlıca yöntemlerini açıkladı.

Edirne Sultan 1’inci Murat Devlet Hastanesi’nde görev yapan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Nuran Pul tarafından, soğuk havaların soğuması ile birlikte vaka sayılarında zirveye ulaşılan viral üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla ilgili vatandaşlara uyarılarda bulundu.

OKULLARIN AÇIK OLMASI VE KAPALI MEKANLARDA FAZLA ZAMAN GEÇİRİLMESİ HASTALIĞI GENİŞ KİTLELERE YAYIYOR”

Hastalığın, daha geniş kitlelere yayılmasına neden olan etkenlerin okulların açık olması ve soğuk havalar sebebiyle kapalı alanlarda fazlaca kalınması olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Pul; “Özellikle Ekim ayı itibariyle başlayan viral üst solunum yolu enfeksiyonları Aralık ayı sonlarına doğru pik yapmaya başladı. Okulların açık olması, havaların soğuk olması nedeniyle kapalı mekanlarda daha fazla zaman geçirilmesi hastalıkların daha geniş kitlelere yayılmasına neden oluyor. Enfeksiyonlar ev halkına da kolayca yayılabiliyor. Bir virüsün yol açtığı enfeksiyon atağı bitmeden bazen ikinci bir virüs eklenip hastalığın sürecini uzatabiliyor. Bu etkenlerle ortaya çıkan hastalık kendini burun akıntısı, boğaz ağrısı, öksürük, hapşırık, ateş, tüm vücutta kırgınlık, eklem kas ağrıları bazen de ishal ve kusmayla gösteriyor” ifadelerini kullandı.

“KALABALIK VE HAVASIZ ORTAMLARDAN UZAK DURULMALI”

Uzm. Dr. Pul, hastalıktan korunmak için kalabalık ortamlardan uzak durulması, ellerin sık sık yıkanması, sağlıklı beslenilmesi, bol sıvı alınması ve düzenli uykunun önemli olduğuna vurgu yaparak; “Çoğu vakalar istirahat, sağlıklı beslenme, düzenli uyku ile 4-5 gün içerisinde iyileşirken, kimi zamanda tablo çok daha şiddetli seyrederek 40-41 dereceye yükselen ateş, bulantı kusmanın da eşlik ettiği beslenme bozukluğuna yol açarak hastaneye yatışı gerektirebiliyor. Viral enfeksiyonun başlıca bulaş yolu hasta kişinin hapşırık ve öksürükleri esnasında ortaya saçılan damlacıkların solunması ve bu damlacıklarla enfekte olmuş yüzeylere temas ettiğimiz ellerimizle oluyor. Bu nedenle hastalıklardan korunmanın temelinde kalabalık ve havasız ortamlardan uzak durmak, ellerimizi su ve sabunla sık sık yıkamakla birlikte sağlıklı beslenme bol sıvı gıda alımı ve düzenli uyku önem arz ediyor” ifadelerine yer verdi. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!