‘Sözlerine güvenilen aydınlar oldukları için hedef seçildiler’

ADD Edirne Şubesi tarafından 24-31 Ocak Adalet ve Demokrasi Haftası kapsamında basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamayı yapan ADD Edirne Şubesi Saymanı Gökay Bilgin; “Muammer Aksoy da Uğur Mumcu da cesur ve kararlı Kemalist Devrimciler, ödünsüz Cumhuriyetçiler ve sözlerine sonuna kadar güvenilen saygın aydınlar oldukları için hedef seçildiler” dedi.

Her yıl, gazeteci-yazar Uğur Mumcu’nun uğradığı bombalı saldırı sonucu hayata veda edişinin yıl dönümü olan 24 Ocak ve uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Kurucu Başkanı Prof. Dr. Muammer Aksoy’un ölüm yıldönümü olan 31 Ocak gününü kapsayan 31’inci Adalet ve Demokrasi Haftası kapsamında ADD Edirne Şubesi tarafından bugün dernek binasında basın açıklaması gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen basın açıklamasına dernek yönetim kurulu ve dernek üyelerinin yanı sıra CHP Edirne Belediye Başkan Adayları Şükrü Ciravoğlu ve Filiz Gencan Akın da katılım sağladı.

WhatsApp Image 2024 01 31 at 14.40.41 1 | Edirne Ahval Gazetesi
‘Sözlerine güvenilen aydınlar oldukları için hedef seçildiler’ | Edirne Ahval Gazetesi

‘ANAYASA’YA BİR DARBEDİR’

Açıklama öncesi, hali hazırda cezaevinde bulunan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Can Atalay’ın Gezi Parkı Davası gerekçesiyle milletvekilliğinin düşürülmesini değerlendiren ADD Edirne Şube Başkanı Celil Özcan, “Adalet ve Demokrasi Haftası’nda maalesef, dün vahim bir darbe, Atatürk ülkesinde yaşanmaması gereken bir durum yaşandı. Bu durumu, bu darbeyi kınıyoruz. Bu Can Atalay’a olan bir darbe gibi görünse de aslında bu, Anayasa’ya bir darbedir, Anayasa’nın yok sayılmasıdır. Anayasa Mahkemesi’nin almış olduğu bir karar olmasına rağmen, meclis ve Yargıtay tarafından Anayasa’ya bir darbedir. Adalet ve Demokrasi Haftasında olması da ayrıca daha da üzücüdür” dedi.

‘AKSOY VE MUMCU’NUN KATLEDİLMELERİ, SERİ AYDIN CİNAYETLERİNİN ZİRVE NOKTASIDIR’

Özcan’ın açıklamasının ardından Adalet ve Demokrasi Haftası’na yönelik dernek genel merkezi tarafından hazırlanan basın açıklamasını okuyan ADD Edirne Şubesi Saymanı Gökay Bilgin; “31. Adalet ve Demokrasi Haftası’nda da Devrim Şehitlerimizi saygıyla anıyoruz. Atatürkçü Düşünce Derneği’ni kurduktan sadece 8 ay sonra, 31 Ocak 1990 akşamı aramızdan alınan Kurucu Genel Başkanımız Prof. Dr. Muammer Aksoy’un, cenaze töreninde fotoğrafını taşıyan ve 3 yıl sora 24 Ocak 1993 sabahı otomobiline konulan bomba ile yaşamdan, ailesinden, mücadelesinden koparılan Kemalist Devrimci Kalpaksız Kuvvacımız Uğur Mumcu’nun katledilmeleri ülkemizi bugünlerin karanlığına taşıma amaçlı seri aydın cinayetlerinin zirve noktasıdır. Ulus Devletleri; devşirdiği sözde aydınlar, gazeteci kılıklı işbirlikçileri ve kimi siyasiler aracılığı ile mikromilliyetçilik ve mezhepçilik tuzaklarına düşürerek ulusal birlik ve beraberliklerini dağıtıp parçalamak emperyalizmin kadim stratejisidir 70’li yılların başında 12 Mart 1971 faşizmi ile başlatılan, Sivas, Çorum, Maraş katliamları ve Abdi İpekçi cinayeti ile 80’lerin 12 Eylül despotizmi ile buluşturulan, Muammer Aksoy, Bahriye Üçok, Uğur Mumcu ve diğerleriyle sürdürülüp Ahmet Taner Kışlalı cinayetiyle 2000’lere ulaştırılan bu strateji ile emperyalizm, engel gördüğü ulusalcı aydınları, namuslu gazetecileri, gerçek toplum önderlerini yok etmiş, yolunu temizlemiş, yazık ki başarılı da olmuştur” şeklinde konuştu.

WhatsApp Image 2024 01 31 at 14.40.41 | Edirne Ahval Gazetesi
‘Sözlerine güvenilen aydınlar oldukları için hedef seçildiler’ | Edirne Ahval Gazetesi

“SÖZLERİNE SONUNA KADAR GÜVENİLEN SAYGIN AYDINLAR OLDUKLARI İÇİN HEDEF SEÇİLDİLER”

 “Her yıl 24-31 Ocak Adalet ve Demokrasi Haftası’nda Devrim Şehitlerimizi çeşitli etkinliklerle anarken hem bu emperyal tuzakların perde arkasını ulusumuza göstermeye çabalıyor hem nedenlerini ve sonuçlarını irdeliyor hem de Laik Cumhuriyetimizi ilelebet payidar kılma yolunda dersler çıkarıp Gençliğe Hitabe’den aldığımız görev bilincini pekiştirmeye çalışıyoruz. ‘Atatürk laikliği; yalnız uygarlığın, demokrasinin ve özgürlüğün değil, aynı zamanda iç barışın ve ulusal birliğin de güvencesidir. Laiklik karşıtı şeriat propagandasına izin vermek, Türkiye’nin geleceğinin yok edilmesini ve Türkiye Cumhuriyeti’nin intihar etmesini benimsemektir.’ diyen Muammer Aksoy da ‘Ben Atatürkçüyüm. Ben cumhuriyetçiyim. Ben lâikim. Ben antiemperyalistim. Ben tam bağımsız Türkiye’den yanayım. Ben insan hakları savunucusuyum. Ben terörün karşısındayım. Ben yobazların, hırsızların, vurguncuların, çıkarcıların düşmanıyım. Dün sabaha değin, araştırarak yazdığım hiçbir konuyu yalanlayamadınız. Öyleyse vurun, parçalayın beni. Her parçamdan benim gibiler, beni aşacaklar doğacaktır.’ diyen Uğur Mumcu da cesur ve kararlı Kemalist Devrimciler, ödünsüz Cumhuriyetçiler ve sözlerine sonuna kadar güvenilen saygın aydınlar oldukları için hedef seçildiler. Türk Ulusunun siyasi cinayetlere kurban giden yiğit evlatlarını da katilleri ve azmettiricilerini de unutturmayacağına ve hesabını bir gün mutlaka soracağına yürekten inanıyoruz” diye konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu