‘Sportif etkinlikler ders saatlerine göre düzenlenmeli’

Öğrencilerin ders saatlerinde okuldan alınarak çeşitli spor etkinliklerine götürüldüğüne dikkat çeken Eğitim İş Edirne Şube Başkanı Murat Akçay; “Sportif etkinlikler için ders saatleri buna göre düzenlenmeli, öğrencilerimiz sabah karanlığında okul yoluna düşmek yerine günün ağarmasıyla okula gitmeli, gerekli akademik çalışmalar öğlene kadar bitirilmeli, öğleden sonra da ancak ve ancak alanında eğitim görmüş yetkili kişilerce verilecek sportif ve kültürel etkinlikler yine velilerimizden alınan yazılı izinlerle yapılmalıdır” diye konuştu.

Eğitim İş Edirne Şube Başkanı Murat Akçay, yaptığı basın açıklamasında Edirne’de eğitimle ilgili son zamanda yaşanan sorunlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Öğrencilerin ders saatlerinde okuldan alınarak bazı spor aktivitelerine katılarak farklı kişilerin sorumluluğuna verildiğine dikkat çeken Akçay; “Hiçbir öğretmen hiçbir öğrencisinin fiziksel ve duygusal gelişimine katkı sağlayacak çalışmalara hayır demez. Fakat ilkokuldan liseye kadar tüm okullarımız asli görevlerini öteleyip, Gençlik ve Spor Bakanlığının evrak işlerini takip etmekle, projelerini yürütmekle yükümlü hale getirilmiştir. Eğitim-İş Edirne Şubesi olarak itiraz ettiğimiz nokta meslektaşlarımızın sorumlulukları altındaki öğrencilerinin ders saatleri esnasında yüzme, tekvando gibi sporlar için okullarından alınarak farklı kişilerin sorumluluğuna vermek zorunda kalmalarıdır. Sportif etkinlikler için ders saatleri buna göre düzenlenmeli, öğrencilerimiz sabah karanlığında okul yoluna düşmek yerine günün ağarmasıyla okula gitmeli, gerekli akademik çalışmalar öğlene kadar bitirilmeli, öğleden sonra da ancak ve ancak alanında eğitim görmüş yetkili kişilerce verilecek sportif ve kültürel etkinlikler yine velilerimizden alınan yazılı izinlerle yapılmalıdır” dedi.

“OKUL DIŞINDA GELİŞECEK OLUMSUZ DURUMLARDA BU İŞİN SORUMLULARI ÖĞRETMENLER OLMAYACAK”

Okul dışı etkinliklerinin oluşturabileceği bazı tehlikelerden de bahseden Akçay, okulların ve öğrencilerin öğretmenlerin sorumluluğunda olduğunu vurguladı; “Hiç kimsenin bunu biz yaptık diyerek sosyal medyada fotoğraf paylaşmak adına proje tasarlayıp tüm evrak işini ve sorumluluğunu öğretmenlere bırakmaya hakkı yoktur. Sınıf öğretmenleri konularını yetiştirmek yerine kendileri tarafından yapılmayacak okul dışı faaliyetler için planlama yapmak, veliden izin belgesi toplamak ve tüm sorumluluğu üstüne almak mecburiyetinde bırakılmaktadır. İlkokul ve ortaokul öğrencilerinin söz konusu etkinliklerde aynı zamanda aynı ortamda bulundurulması da olası tehlikelere zemin hazırlamaktadır. Bu tür etkinliklerde öğrencilerimizin ulaşımının da öğretmen ve idareciler tarafından yapılmasının tavsiye edilmesi istenmeyen bir olay yaşanması durumunda işlerin iyiden iyiye çözülemez hale gelmesine sebep olacaktır. Eğitim İş olarak uyarıyoruz, okullarımız ve öğrencilerimiz öğretmenlerin sorumluluğundadır. Okul dışında gelişecek olumsuz durumlarda bu işin sorumluları öğretmenler olmayacaktır. Öğretmenlerimizi rahat bırakın da uzmanı olduğu eğitim işlerini yapsınlar” şeklinde konuştu. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu