Staj programıyla 169 bin gence istihdam

Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen ‘Trakya Kariyer Fuarı’ için açılış töreni gerçekleştirildi. Törende konuşan Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay, 2020 yılında başlatılan ‘Ulusal Staj Programı’ aracılığı ile 169 bin gencin istihdamına katkı sağladıklarını açıkladı. Atay, bu yıl geçtiğimiz 5 yıla oranla 20-24 yaş arası işsizlik oranlarında 10 puanlık bir düşüş olduğunu aktardı.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi himayelerinde, Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen ‘Trakya Kariyer Fuarı’, Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen açılış töreniyle başladı. Fuarın açılış törenine Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay, Edirne Valisi Yunus Sezer, Kırklareli Valisi Birol Ekici, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, fuara destek veren üniversitelerin rektörleri ve yardımcıları, akademisyenler, firma temsilcileri, kurum ve kuruluşların yöneticileri, siyasi parti temsilcileri ve öğrenciler katılım sağladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan açılış töreni, Balkan Senfoni Orkestrası tarafından verilen konser ve Trakya Üniversitesi’nin tanıtım filminin izlenmesiyle devam etti.

“KAMU VE ÖZEL SEKTÖRÜN SORUNLARINA YÖNELİK BİRÇOK ÇÖZÜM ÜRETİYORUZ”

Törende konuşan Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi olarak kamu ve özel sektörün sorunlarına yönelik birçok çözüm geliştirdiklerinin altını çizerek; “Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi kurulduğunda önümüzde çözmemiz gereken birçok sorun vardı. Ama güzel olan neydi? Türkiye sıradan bir ülke değil, imkanları çok, altyapısı güçlü bir ülkeydi ve buna bağlı olarak da sorunlara akılcı çözümler getirebilirsek, sürdürülebilir sistemler kurabilirsek, bunları çözebileceğimizi biliyorduk. İnsan Kaynakları Ofisi, sadece bu tür organizasyonları yapan bir birim değil. Kamunun ve özel sektörün birçok sorunu var, onlara yönelik de birçok çözüm üretiyoruz. Şu anda içinde bulunduğumuz organizasyon, bizim erken dönem kariyer rehberliği ya da farkındalığı oluşturmaya yönelik geliştirdiğimiz araçlardan sadece bir tanesi” diye konuştu.

WhatsApp Image 2023 12 27 at 15.30.53 | Edirne Ahval Gazetesi
Staj programıyla 169 bin gence istihdam | Edirne Ahval Gazetesi

‘TÜRKİYE’DEKİ 207 ÜNİVERSİTEDE KARİYER MERKEZİ VAR’

Türkiye genelindeki tüm üniversitelere ‘Kariyer Merkezi’ kurulması için destek verdiklerini belirten Atay; “Göreve geldiğimizde ilk olarak Türkiye’de ‘Kariyer Merkezi’ olmayan üniversite kalmaması için elimizden gelen desteği verdik. Bugün Türkiye’de 207 üniversite var ve hepsinde kariyer merkezi vardır. Kariyer merkezi örgün eğitimle uğraşan akademisyenlerimizin dışında gençlerimizin mezuniyet sonrasında ne yapacaklarına odaklanan bir birim. Bu merkezi kurmanız, oraya birkaç koltuk ve masa koymanız yetmiyor, bir de bu birimde iş yapacak nitelikli insan kaynağına ihtiyacımız var, dolayısıyla onların eğitimleri ve geliştirilmesi de ayrı bir iş. Onlarla da ilgilenildi, sonra bu kariyer merkezlerinin eline, bugün buraya gelen arkadaşlarımızın hepsinin kaydoldukları uluslararası ölçekte çalışan ‘Yetenek Kapısı’ diye bir platform sunuldu. Bu Yetenek Kapısı öyle bir hale geldi ki, şu anda 5’inci yılındayız ve dünyada bu alanda en büyük ve en etkili ikinci platform olduğunu kıvançla bildirmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

‘100’ÜN ÜZERİNDE ÜLKEDEN GENÇLER, 10 BİNİN ÜZERİNDE ŞİRKETİN BULUNDUĞU SİSTEME GİRİYOR’

Yetenek Kapısı sisteminin çalışma biçimini hakkında bilgi veren Atay; “Türkiye’de üniversitedeki gençlerin kariyerleri ile ilgili sorunlarına çözüm üretmek için çıktığımız dönemde geliştirdiğimiz bir araç şu anda dünyanın alanındaki en etkili ürünlerinden birisi haline geldi. 100’ün üzerindeki ülkeden genç bu sisteme giriyor, içerisinde 10 binden fazla şirket var, onların yıl boyunca paylaştıkları iş ilanları, staj ve benzeri her türlü fırsatla doğrudan buluşabiliyorlar. 2019 yılında ilk defa bölgesel kariyer fuarlarına başladık. Türkiye’nin 11 ayrı bölgesinde 130 üniversitenin paydaşlığında yürüyen bir organizasyondur bu. Ülkenin dört bir tarafında bu organizasyonu yapıyoruz” açıklamasını yaptı.

‘ULUSAL STAJ PROGRAMI’NA 2023’TE 407 BİN BAŞVURU YAPILDI’

2020 yılında başlattıkları ‘Ulusal Staj Programı’nda, 2023 yılında 407 bin başvuru alındığına vurgu yapan Atay; “Biliyorsunuz 2020 yılında başladığımız ‘Ulusal Staj Programı’ var. Trakya Üniversitesi’nden örnek vereyim, 2020 yılında 140 civarında öğrenci başvurmuş bu programa, bu yıl yani dördüncü yılında başvuran öğrenci sayısı 3500. İlk yıl 20-30 civarında öğrenci staj yapmış, bu yıl rakam binleri geçiyor. Türkiye’nin tüm üniversitelerinde 2020 yılında 15 bin başvuruyla başvurduğumuz bu programda 2023’te aldığımız başvuru sayısı 407 bin. 300 binin üstünde teklif gitmiş, 175 bin öğrenci de henüz talebelik döneminde gidip yüzde 90’dan fazlası kamuda olmak üzere stajını tamamlamış” açıklamalarında bulundu.

‘SON 5 YILDA 20-24 YAŞ ARASI GENÇLERİN İŞSİZLİK ORANINDA 10 PUANLIK DÜŞÜŞ GERÇEKLEŞTİ’

‘Ulusal Staj Programı’yla 169 bin gencin istihdam edildiğini vurgulayan Atay, konuşmalarında şu ifadelere yer verdi; “Bu yaptığımız işin sonucunda gerçekten 20-24 yaş grubu dediğimiz, üniversiteli kesimin içinde bulunduğu grupta istihdamda çok ciddi bir katkımızın olduğunu bilimsel, ekonometrik yöntemlerle ulaşmış olduk. Bunların tamamını düşündüğümüzde 169 bin gencin işe girmesine aracılık ettiğimiz verisine ulaşabildik. Bu bizim için iftihar edilebilecek bir şey çünkü zaten ülkemiz bu coğrafyadaki en çok üretme kapasitesine sahip bir ülkedir. Gençlerimiz idealist, çalışkan. O zaman geriye arzla talebi buluşturmak kalıyordu. Bu ve benzeri organizasyonlar da aslında her iki tarafın bir araya geldiği organizasyonlar. Bu yıl, TÜİK’in verilerinden de görebilirsiniz, son 5 yıla göre 20-24 yaş arası üniversiteli gençlerin işsizliğinde 10 puanlık bir düşüş oldu, ya da bir başka deyişle istihdama katılımlarında artış oldu. Bizim de İnsan Kaynakları Ofisi aracılığıyla üniversitelerimizin katıldığı, bu ve bunun gibi organizasyonların etkisini hesapladığımızda, 169 bin üniversiteli gencimizin fazladan istihdamına katkı vermiş olmanın haklı gururunu taşıyoruz.”

WhatsApp Image 2023 12 27 at 15.30.53 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Staj programıyla 169 bin gence istihdam | Edirne Ahval Gazetesi

“HEM ÖĞRENCİLERİMİZ HEM FİRMALARIMIZ BU İŞTE MUTLU OLACAKLAR”

Edirne Valisi Yunus Sezer, gençlerin mezun olduktan sonra iş bulma kaygısına düştüğüne dikkat çekerek; “Ülkemiz ve bölgemiz için çok önemli bir organizasyon. Edirne olarak bu etkinlikten dolayı son derece memnunuz. Hepimiz üniversite sıralarından geçtik, o sıralardayken özellikle 3 ve 4’üncü sınıflara gelince kara kara düşünmeye başlıyoruz; ‘Acaba üniversite bitince ne yapacağız?’, bütün öğrencilerin bence ortak problemi. Bir problem de şu; ülkemiz son yıllarda çok büyük atılımlar gerçekleştirdi. Özellikle savunma sanayisi ve birçok alanda kendini sürekli geliştiriyor, çok büyük organizasyonlara imza atıyor, çok büyük firmalarımız son dönemde kendilerini dünya çapında tanıtma fırsatı buldular. Bu firmalarımızın da ortak bir sorunu var; onlar da üniversitelerden mezun olan öğrencilerimizle buluşma imkanına sahip değillerdi. Bu organizasyon, bu iki ihtiyacı bir araya getirdi. Hem öğrencilerimiz hem firmalarımız bu işte mutlu olacaklar. Burada katkısı olan herkese ilimiz adına şükranlarımızı sunuyoruz” şeklinde konuştu.

WhatsApp Image 2023 12 27 at 15.30.53 2 | Edirne Ahval Gazetesi
Staj programıyla 169 bin gence istihdam | Edirne Ahval Gazetesi

‘BÖLGENİN EN KÖKLÜ EĞİTİM KURUMU TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Trakya Üniversitesi’nin bünyesinden 3 üniversite daha çıkaran anaç bir üniversite olduğunu ifade ederek; “Edirne bizim bir başkentimiz, gözümüzün bebeği. 1361’de fethedilen bu topraklar 56 eğitim kurumuna ev sahipliği yapmış. Peykler Medresesi Fatih Sultan Mehmet’i yetiştirmiş. Trakya Üniversitesi de bu kültürden aldığı güçle 1982’de adını alarak eğitim hayatına başlamıştır. Bu anaç üniversite Çanakkale Üniversitesi’ni, Tekirdağ Namık Kemal ve Kırklareli Üniversitesi’ni bünyesinden doğurarak bölgenin en köklü eğitim kurumu olmuştur. Kariyer Fuarımız 5 ilimizden 5 üniversite ve valilerimizin katkılarıyla gerçekleştiriliyor. Bu üniversitelerimizle olan güzel iş birliğimizin sonucu olarak bu güzel etkinliği organize edebildik. Etkinlikte emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Bütün çalışanlarıyla beraber bu organizasyona sahip çıkmış bir üniversite olduk” dedi.

Açıklamaların ardından, protokol üyeleri tarafından gerçekleştirilen kurdele kesimiyle Trakya Kariyer Fuarı’nın açılışı gerçekleştirilirken, törene katılım sağlayanlara hediye ve plaket takdim edildi. Devamında protokol üyeleri tarafından Balkan Kongre Merkezi fuaye alanına kurulan firma stantları ziyaret edildi. Adem Batuhan SEVER

WhatsApp Image 2023 12 27 at 15.29.17 | Edirne Ahval Gazetesi
Staj programıyla 169 bin gence istihdam | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2023 12 27 at 15.29.22 | Edirne Ahval Gazetesi
Staj programıyla 169 bin gence istihdam | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2023 12 27 at 15.29.20 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Staj programıyla 169 bin gence istihdam | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2023 12 27 at 15.29.21 | Edirne Ahval Gazetesi
Staj programıyla 169 bin gence istihdam | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2023 12 27 at 15.29.21 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Staj programıyla 169 bin gence istihdam | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2023 12 27 at 15.29.21 3 | Edirne Ahval Gazetesi
Staj programıyla 169 bin gence istihdam | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2023 12 27 at 15.29.21 2 | Edirne Ahval Gazetesi
Staj programıyla 169 bin gence istihdam | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2023 12 27 at 15.29.18 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Staj programıyla 169 bin gence istihdam | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2023 12 27 at 15.29.19 | Edirne Ahval Gazetesi
Staj programıyla 169 bin gence istihdam | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!