Su sorunu tansiyonu yükseltti

Edirne Belediye Meclisi Aralık ayı olağan toplantısı dün meclis salonunda Belediye Başkanı Recep Gürkan başkanlığında düzenlendi. Yılın son toplantısında toplam 16 madde görüşülürken, düzenlenen toplantıya 2022 Edirne Belediyesi Sayıştay raporu ve su sorunuyla ilgili gergin dakikalar damgasını vurdu.

Yılın son belediye meclis toplantısı Atatürk Kültür Merkezi’ndeki meclis toplantı salonunda dün gerçekleştirildi. Toplantıda, toplam 16 gündem maddesinin görüşüldü. Yerel seçimlerde aday adaylığı için istifa eden CHP’li Serkan Liznak, Ayhan Murat Dursunoğlu ve Filiz Gencan Akın’ın yerine Feridun Tunca, Fevzi Demir ve Nedim Mercan göreve başladı.

“PARAYLA İLGİLİ TEK KURUŞ SORGUMUZ YOK”

Sayıştay’ın 2022 yılına ait Edirne Belediyesi Denetleme Raporu hakkında açıklama yapan Belediye Başkanı Gürkan; “23 tane denetim geçirmiş birisi olarak söylüyorum, Sayıştay raporlarında en önemli husus bulgulardan ziyade sorgu olup olmamasıdır. Sorgu mali konuları kapsar. Mesela bir konuda Sayıştay bir ihalede usulsüzlük buldu, bununla ilgili cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunur. Çok şükür belediyede böyle bir bulgu olmadı. Bizde 10 yıldır parasal konularla ilgili sorgu düzenlenmedi. Herkes eleştirebilir ama çok şükür parayla ilgili tek kuruş sorgumuz yok” şeklinde konuştu.

Screenshot 4 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Su sorunu tansiyonu yükseltti | Edirne Ahval Gazetesi

“ADLİ MAKAMLAR İNCELİYORLAR”

26 Kasım tarihinden günümüze kadar hala devam etmekte olan kentteki su sorununun gündeme geldiği toplantıda sesler de yükseldi.  Belediye Başkanı Recep Gürkan, sabote edildiğini iddia ettiği, barajın dibine gömülen borulardan ikincisinin de kurtarıldığını söyleyerek; “İkinci boru bu sabah tespit edildi, şu anda balonla yukarıya çekiliyor. Su sıkıntısını neden yaşıyoruz? Dalgıçlar daldığı zaman suyu kesiyor, daha fazla kazaya sebebiyet vermemek için. Bugün bir boru kesinlikle bitti, diğerinin de en geç yarına kadar bitirileceği belirtildi. Bu tesisi yapan firmanın şantiye mühendisiyle konuşma var videomda. Bu kancanın tamamen yok olması mümkün değil dedi. Adli makamlar inceliyorlar” diye konuştu.

AK Parti Belediye Meclis Üyesi Mehmet Çapoğlu ise söz hakkı alarak, su borularının bağlı olduğu zincirlerin korozyona uğramasıyla alakalı olarak boruların kendiliğinden kopmuş olabileceğini söyledi. Çapoğlu; “Korozyona uğrama ihtimali oldukça yüksek. Tamamen suyun altında duran bir çelik. Firmanın yetkilisi de size aynı cümleleri söylüyor. Burada merak ettiğimiz bazı şeyler var. Bu garantisi bitmiş sanıyorum o su alma yapısının. Şirket yetkilisi bittiğini söyledi. 15 yıl boyunca oradaki garanti DSİ olmuş oluyor söylediğinize göre. Siz gittiğinizde o yapıyı öyle gördüğünde hiç dokunmadan güvenlik görevlilerine haber verselerdi. Bunları incelettirip raporlar tutulsaydı daha doğru olmaz mıydı? Savcılığa suç duyurusunda ne dediniz? Gelip inceledi mi savcılar, bilirkişiler geldi mi? Bunları merak ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Screenshot 2 17 | Edirne Ahval Gazetesi
Su sorunu tansiyonu yükseltti | Edirne Ahval Gazetesi

Belediye Başkanı Gürkan ise Çapoğlu’nun korozyon iddiasına cevap vererek; “Teknik insanlar korozyon ihtimalini değerlendirecektir. Orada iki tane boruyu tutan çelik halat ve zincir var. Çelik halatların ikisinin de ortadan kopmuş olduğunu söyledim. Korozyondan olabilir ama zincirde hiçbir deformasyon yok. Kancaları olduğu gibi sağlam. Platformu yapan mühendisin ifadesiyle; ‘mapa ve kancanın etrafını kalın şekilde bağladım, bunların hiçbirisi yok ortada’ diyor. Kaybolması mümkün değil diyor. Ben burada iddialıyım. Oldu ya öyle bir çalkalanma oldu, her iki boruda o kadar güçlü bir ağırlık oldu ya kancalardan koptu. O kancalar kurtulduysa nasıl oldu da bu kadar ağır kanca su yüzeyine 50 santim yukarıya kendiliğinden çıktı?” açıklamasını yaptı.

GÜRKAN 31 MART SEÇİM GECESİNİ İŞARET ETTİ

Diğer yandan söz hakkı alan AK Parti Merkez ilçe başkanı ve meclis üyesi Engin Makak ile Belediye Başkanı Recep Gürkan arasında su sorunu hakkında sesler yükseldi. Makak, Gürkan’a tesisin bakımının yapılıp yapılmadığı sordu. Daha sonra ise Gürkan’ın videodaki sert söylemlerine değindi. Makak’a cevap veren Gürkan, yönelik yerel seçimleri işaret ederek; “Bugünkü tarihi hatırla 31 Mart akşamı görüşeceğiz. Edirne’de gene CHP’nin bayrağı dalgalanacak. Sizin ampulünüz yanmayacak Edirne’de” dedi. Damla GÖÇ AKYÜZ

Screenshot 1 22 | Edirne Ahval Gazetesi
Su sorunu tansiyonu yükseltti | Edirne Ahval Gazetesi
Screenshot 5 2 | Edirne Ahval Gazetesi
Su sorunu tansiyonu yükseltti | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!