Şükrü Paşa Anıtı restorasyonu ne zaman bitecek?

Şehitlikler ve Şehit Ailelerini Koruma Komisyon Başkanı Sezgin Gündoğdu, İl Genel Meclisi’nde Şükrü Paşa Anıtı’nın olduğu alanı kapsayan Kıyık Tabya 1’inci Etap restorasyon çalışmalarının bitiş tarihini açıkladı.

Edirne İl Genel Meclisi Şubat ayı oturumlarının bugün gerçekleştirilen 1’inci birleşiminde, Şehitlikler ve Şehit Ailelerini Koruma Komisyonu raporuyla, Şükrüpaşa Anıtı’nın ve Kıyık Tabya’nın güncel çalışmaları ve tahmini bitiş tarihi hakkında Komisyon Başkanı Sezgin Gündoğdu tarafından meclis üyeleri bilgilendirildi.

Komisyon Başkanı Sezgin Gündoğdu, proje 1’inci etap çalışmalarının 2017 tarihinde başladığını hatırlatarak; “İl Genel Meclisi’nin Ocak ayı toplantılarının 5. birleşiminde komisyonumuza havale edilen, Şükrü Paşa Anıt Mezarı ve tabyaları Buçuktepe Mezarlığının yanında ve kıyık askeri alan içinde kalmaktadır, Uzun zamandan beri halkın ziyaretine kapalı olduğu bilinmekle birlikte, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından 2024 yılı yatırım programına alıp alınmayacağının hakkında komisyonumuzca yapılan araştırma ve incelemeler neticesinde; Edirne Şükrü Paşa (Kıyık) Tabyası Projeleri Yapımı işi 1. Etap Çalışmaları  02.10.2017 tarihinde Edirne Valiliği, Bakanlığımız ve Millî Savunma Bakanlığı arasında imzalanan Protokol ile Edirne Şükrü Paşa Anıt ve Kıyık Tabyası yer aldığı ilgili parseller taşınmazların kullanımı, restorasyonu, bakım ve onarımı maksadıyla Bakanlığımızca teslim alınmıştır. Edirne Rölöve ve Antlar Müdürlüğü ve Yüklenici Altıparmak Mimarlık Mühendislik, inşaat Taahhüt Ticaret Limited Şirketi arasında Edirne Şükrü Paşa (Kıyık) Tabyası Projeleri Yapımı işi için 14.10.2022 tarihinde sözleşme imzalanmış ve 17.10.2022 tarihinde yer teslimi yapılarak işe başlanmıştır” dedi.

WhatsApp Image 2024 02 01 at 18.29.55 | Edirne Ahval Gazetesi
Şükrü Paşa Anıtı restorasyonu ne zaman bitecek? | Edirne Ahval Gazetesi

İŞTE ÇALIŞMALARIN BİTİŞ TARİHİ

Projenin 1’inci Etap çalışmalarının bitişinin beklendiği tarihi açıklayan Gündoğdu; Tescilli taşınmazın bütüncül olarak ihyasına yönelik proje aşamasının tamamlanması sözleşmeye göre 13.10.2023 tarihi olarak belirlenmiştir. Proje onay süreci sonrasında yapım işi için gereken ihale ve yapım süresi göz önüne alındığında yıllara sâri çalışmaları yapılacağı aşikardır. Bu sebeple Edirne Valiliğinin talebi ile Şükrü Paşa Anıtı’nın olduğu alanı kapsayan 1. Etap projesi, raporları ve keşif çalışmaları hazırlanarak Projelerin uygulanabilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığınca ödenek bütçelendirilmiştir. İhalesi yapılan 1.Etap uygulama işi ile ilgili sözleşme imzalanarak yüklenici firmaya yer teslimi yapılmıştır. Yüklenici firma tarafından şantiye çalışmaları başlamış olup, işin bitirme tarihi 2024 yılı haziran ayı sonudur” şeklinde konuştu. Adem Batuhan SEVER

GBUzhVYXsAAv3lo | Edirne Ahval Gazetesi
Şükrü Paşa Anıtı restorasyonu ne zaman bitecek? | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!