Süt üreticileri seçimli genel kurulda buluşuyor

Edirne Merkez ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Suiçmez, tüm birlik üyesi üreticileri 17 Şubat Cumartesi gerçekleştirilecek olan birliğin olağan seçimli genel kurulu toplantısına davet etti. 15 yıldır başkanı olduğu birliğin faaliyetleri hakkında bilgi veren Suiçmez, birliğin hiçbir yere borcu olmadığını ve mali açıdan Edirne’deki en rahat birliklerden biri olduğunun altını çizdi.

Edirne Merkez ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği Olağan Seçimli Genel Kurulu, 17 Şubat Cumartesi günü saat 11.00’da Edirne İl Tarım ve Orman Müdürlüğü binasında gerçekleştirilecek. Genel Kurul öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Birlik Başkanı Mustafa Suiçmez, tüm birlik üyelerini genel kurul toplantısına davet etti.

‘BİRLİK TARAFINDAN GÜNLÜK 27 TON SÜT ARZ EDİLİYOR’

15 yıldan bu yana başkanlık görevini yürüttüğü birliğin mali durumunun üst düzeyde olduğunun altını çizen Suiçmez, birliğin günlük piyasaya arz ettiği sütün yaklaşın 27 ton olduğunu açıkladı. Suiçmez; “Cumartesi günü saat 11.00’da Edirne İl Tarım Müdürlüğü toplantı salonunda, Edirne Süt Üreticileri Birliği’nin olağan genel kurulu var. Bu yıl genel kurulda seçimimiz de olacak. Herkesi davet ediyoruz. Edirne Süt Üreticileri Birliği’ni herkes tanıyor. 15 yıldan beri burada başkanlık yapıyoruz. Birliğin hem mali durumu en üst seviyede, sahada sigortalı 28 çalışanımız var. Günlük piyasaya arz ettiğimiz süt 27 ton civarında. Bundan 10 yıl önce bu miktar 55 – 60 tondu. Ancak maalesef süt üretiminin geldiği nokta burası. Birlikten ayrılma yok ama hayvancılıktan çekilen üreticilerimiz çok olduğu için süt üretimi son 10 yıl içerisinde 55 – 60 tonlardan günlük 27 tona düştü. Genele de baksak, her tarafta aynı şekilde ciddi bir düşüş var” dedi.

‘ÜRETİCİLER BİRLİKLERİNE SAHİP ÇIKSINLAR’

Genel kurul toplantısında alınacak olan kararların üreticiler açısından önemli olduğunu ifade eden Suiçmez; “Üreticilerimiz genel kurullara katılsın. Genel kurullar kooperatiflerin, birliklerin en üst organlarıdır. Genel kurulda her şey konuşulur, bütün kararlar orada alınır, yetkiler orada verilir. Bunun için birliklerine sahip çıksınlar. Bugüne kadar destek verdiler, Allah razı olsun. Biz yine karşılarına çıkacağız, anlatacağız, yine desteklerini isteyeceğiz. Eğer genel kurullara katılınmadığı zaman sonradan ‘şöyle karar alındı, böyle karar alındı’ gibi serzenişlerde bulunmasınlar” şeklinde konuştu.

‘TÜRKİYE’NİN İLK KÖY BAZLI SÜT SAĞIM MERKEZİNİ KURDUK’

Suiçmez, Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyan ve köylere kurulan süt sağım merkezlerini birlik olarak kurduklarını ifade ederek; “Şu anda hakikaten süt fiyatları, süt üreticisini memnun eden düzeylerde değil. 15 yıldan beri süt üreticilerinin sorunlarını iletebileceğim en üst noktalara kadar ileten birlik başkanlarından birisiyim. Bunun haricinde sadece süt fiyatlarıyla ilgili temaslarımız olmuyor. Uygulamaya konulan tebliğler oluyor, bunların içinde üreticinin lehine olmayanlar oluyor ve biz de derdimizi anlatıyoruz. Burada bazen bizim haklılığımız ortaya çıkıyor ve geri çekiliyor. Bunun gibi bir sürü çalışma sayabilirim. 15 yıllık başkanlık yapmama rağmen, şu anda bulunduğumuz bina, birliğin kendi malı. Sahada yatırımlarımız oldu ama bunların karşılığını alamadık. Mesela toplu süt sağım merkezi yaptık, 3 tane kurduk. Köy bazlı Türkiye’de ilkti bunlar. Bunların maalesef Avarız’da bulunan bir tanesi çalışıyor. Buradaki üreticilerimiz hayvanlarını oraya götürüp son sistem, bilgisayar destekli sağabiliyorlar Burada istediğimiz geri dönüşü alamama nedenimiz şu; o kadar kaliteli süt ürettik ki sanayici destek verir ekstradan, bakanlık destek verir. Maalesef bunlardan karşılık alamadık. Alamayınca bir tanesi tamamen kapatıldı. Diğerini ise geçici olarak durdurduk, süt miktarı arttığında onu tekrar faaliyete geçireceğiz.” diye konuştu.

‘HİÇBİR YERE BİR KURUŞ BORCUMUZ YOK’

Birliğin hiçbir kamu kurum, kuruluş, banka veya firmaya borcu olmadığına vurgu yapan Suiçmez; “Bu birlikler bizim, sahip çıkalım. Hiçbir üyemizi bugüne kadar riske edecek ne bir projenin altına imza attık, ne de farlı bir uygulamaya girdik. Bizim attığımız imza 400-500 kişi için atılan imza, alacağımız her risk bütün üyelerin riskidir. Bugüne kadar çok şükür birliğin hiçbir yere bir kuruş kamu, kuruluş, banka veya başka bir yere borcumuz yok” açıklamasını yaptı.

“BİRLİĞİMİZ EDİRNE’DE MALİ AÇIDAN EN SAĞLAM BİRLİKTİR”

Kendilerine gelen üreticilerin hiçbirini geri çevirmediklerini ifade eden Suiçmez, üreticileri riske sokacak işler yapmadıklarını kaydetti. Suiçmez; “Hayvancılık tarım sektörünün belki de en zor alanı. Cumartesi, Pazar’ı yok, yağmuru, karı yok. Bunun bilinciyle bu kapıdan gelen üreticinin hiçbirisini geri çevirmedik, çevirmemeye de gayret gösterdik. Üreticimiz bize tekrar görev verirse, bugüne kadar yaptığımız bu çalışmalar devam edecek. Hayali vaatlerle, yapılamayacak işlerle, insanlara toz pembe tablo çizmenin bir anlamı yok. Bizim söylediğimiz bir laf var; ayağımızı yorganımıza göre uzattık. Daha fazla uzatırsak ayaklarımız yorganın dışına çıkar. Bunu yapmadık, bu yapıldığı anda da risk demektir. Burada alınacak her risk bütün üreticileri riske etmektir. Biz bunu yapmadık. Birliğimiz Edirne’de mali açıdan en sağlam birliktir. Bütün üyelerimizi Cumartesi günü saat 11.00’de Tarım İl Müdürlüğü toplantı salonundaki toplantıya davet ediyorum” ifadelerini kullandı. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!