‘Süt üreticisi zarar ediyor’

Çiğ süt fiyatlarında geçen yıldan beri yüzde 14’lük artış gerçekleştiğini ifade eden Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Suiçmez, hayvanların günlük yem masrafının 291,50 lira olduğunu açıkladı. Ulusal Süt Konseyi’nin henüz toplanmadığını dile getiren Suiçmez, süt fiyatlarının en az 16,50 lira olması gerektiğine vurgu yaptı.

Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Suiçmez, düzenlediği basın toplantısında süt fiyatlarına bir an önce zam gelmesi gerektiğini belirtti. Sözlerine, basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak başlayan Suiçmez; “Çalışan Gazeteciler gününüz kutlu olsun arkadaşlar. Gerçekten sesimiz, gözümüz oluyorsunuz teşekkür ediyorum” dedi.

“BIÇAK KEMİĞE DAYANDI”

Geçen yıldan bu yana çiğ süt fiyatına yüzde 14 artış yapıldığına dikkat çeken Suiçmez, yem fiyatlarına gelen zammın yüzde 44-48 arasında olduğunu açıkladı. Suiçmez; “Bizim gündemimiz süt. Size birkaç rakam vereceğim. Bakın ocak ayındayız. Bu rakamlar resmi rakamlar. 2023 yılı ocak ayındaki üreticinin eline geçen 11 liraydı. Üzerinden tam bir yıl geçti 2024’ün ocak ayında sütün litresi 12,5 lira. Bizim ürettiğimiz süt üretici fiyatı yüzde 14 artış yapmış. Biz bunu anlattık ancak bıçak kemiğe dayandı. Üreticimizin kullandığı yem fiyatları 2023’ün Ocak ayında 380 liraymış; bugün 560 lira oldu. Yüzde 48 artış oranı var. Başka bir yem firmasından aldığım fiyatlar ise, 2023 Ocak ayı 375 fiyatı, şu an 542 lira. Artış oranı yüzde 44. Bunlar peşin ödeme fiyatları. Süt yüzde 14 artarken, yem yüzde 44-48 arasında artış yaptı. Bu tek parite” dedi.

“HANGİ HESABI YAPARSANIZ YAPIN ŞU AN Kİ FİYATLARLA BİZ ÜRETİCİLER ZARAR EDİYORUZ”

Bir hayvanın günlük yem maliyetini 291 buçuk lira olarak hesaplayan Suiçmez, işçi maliyetlerinin de 2 katına çıktığını söyledi. Suiçmez; “Birkaç zamandır ulusal medyada da görüyoruz; sütün maliyeti şu kadar, bu kadar oldu gibi. Net bir rakam toplayamıyoruz. Çünkü hayvanın vereceği verim önemli. Bu televizyonda konuşan arkadaşların bazıları hayvancılık bile yapmıyor. Bir şeylerin başkanı oluyorlar devam ediyorlar. Herhangi bir köyde herhangi bir vatandaşımızın canı yanıyorsa, benim de o kadar canım yanıyor. Çünkü bende hayvancıyım. Hayvana protein vermek için mısır gluteni denilen, hayvanın bundan 1 kilo 200 gram yemesi gerekiyor. Ayçiçeği küspesi de bir protein değeridir. Hayvanın bundan da 1 buçuk kilogram yemesi gerekiyor. Arpa kırması 5 kilogram yemek zorunda. Bu hayvan günde 34-35 kilogram yem yemek zorunda.  Bunun maliyeti 241 lira 50 kuruş. Bunu yetiştiricisi, hayvana bakanı var. İşçi gideri de mevcut. 2023 yılı Ocak ayında bir işçi maliyeti 9 bin 500- 10 bin liraydı. Şu an 20 bin liradan aşağı hayvan işletmelerinde çalışan yok. Çok mu bu para çalışan insan için hayır. Bu hayvanlar sağlık hizmeti için günlük 13 lira maliyeti var. Yıla vurduğumuzda 4 bin lira gibi bir maliyeti oluyor. 4 lira gibi enerji maliyeti var. 291 lira 50 kuruşa günlük giderler tamamlanıyor. Yani bir hayvan üreticiye günlük 291 lira 50 kuruş masraf oluşturuyor. Ben bu rakamları kendi işletmemden biliyorum. Bu maliyeti kabul ettiğimizde o gün hayvandan 20 litre süt alsak maliyeti karşılayabilmek için sütü 14 buçuk liraya satmam gerekiyor. Vatandaşın markette gördüğü fiyatlar yok bizde. 14 buçuk liraya satmam lazım ki maliyetim çıksın. Eğer 22 litre verirse 13 lira 20 kuruşa satmam gerekiyor. Hangi hesabı yaparsanız yapın şu an ki fiyatlarla biz üreticiler zarar ediyoruz” şeklinde konuştu.

WhatsApp Image 2024 01 10 at 20.02.50 1 | Edirne Ahval Gazetesi
‘Süt üreticisi zarar ediyor’ | Edirne Ahval Gazetesi

‘ÇİĞ SÜT FİYATI 16 LİRA 50 KURUŞ OLMALI’

Üreticinin gönül rahatlığıyla süt üretebilmesi için, çiğ süt fiyatının 16 buçuk lira olması gerektiğine vurgu yapan Suiçmez; “Ulusal Süt Konseyi ile bir aydır görüşüyorum. Birçok kurumla görüşmeler halindeyiz. Ulusal Süt Konseyi toplanacak diyorlar; bugün toplanacak, yarın toplanacak. Ne zaman toplanacak, daha neyi bekliyorsunuz? Sanayiciye sormak istiyorum, merkez birliklerine sormak istiyorum daha neyi bekliyorlar. Bu fiyatlarla insanlar hayvancılığı yapmaz. Üretici satacak bu inekleri. Yüzde 14 artış var; biz zaten yüzde 50 gibi bir artış istemiyoruz. Ne dedik yüzde 48 zam gelmiş bir yıl içerisinde. Şu an ki rakamın üzerine yüzde 34 gibi bir zam ile 16 lira 75 kuruş oluyor sütün litre fiyatı. Sütün fiyatı bu olmalı. Ben asgari ücret zammı kadar koymuyoruz. En azından bu süt fiyatı 16 buçuk lira olsun üretici mutlu olsun, gönül rahatlığı ile üretsin. Ben üreticilerime ne diyeceğimi şaşırdım. Yazıktır günahtır bu insanlara. Bu üretici bakmayacak hayvana kestirecek. Çünkü dayanması mümkün değil insanların” diye konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!