‘Talep azaldı kira fiyatları düşüşte’

Edirne’de kiralık ev sayısında yükseliş olduğuna dikkat çeken Edirne İnşaat Sanatkârları Esnaf Odası Başkan Vekili ve emlakçı Yüksel Meriç, boşta kalan kiralık dairelere talep olmadığından dolayı kira fiyatlarında 1500-2000 liralık bir düşüş gerçekleştiğinin altını çizdi.

Trakya Üniversitesi’nin ders başı yapması ve yaklaşık 50 bin öğrenci Edirne’ye gelmesi ile birlikte kentteki kiralık evleri öğrenci ve memur ağırlıklı vatandaşların doldurması bekleniyordu. Edirne İnşaat Sanatkârları Esnaf Odası Başkan Vekili ve emlakçı Yüksel Meriç, yaptığı açıklamada emlakçıların elindeki kiralık daire sayısının yükseldiğini belirtirken, kiralık eve talep olmamasından kaynaklı mevcut dairelerin kiralarında indirime gidildiğinin altını çizdi.

‘YAKLAŞIK 1200 KİRALIK DAİRE BOŞTA’

Meriç, Edirne’de yaklaşık 1200 kiralık dairenin boşta olabileceğini kaydederek; “Ağustos ayının 20’sine kadar öğrenciler kente geldi ve yerleşti. Ağustos ayının ardından okulu biten öğrencilerin gitmesiyle birlikte boş olan evler hala kiralık olarak duruyor. İhtiyaç olmadığı için kiraya verilmiyor. Benim şu an elimde 9 adet kiralık ev var. Soran dahi yok. Evlenen çiftler düğünlerini yaptı. Gelen memurlar yerleşti. Edirne’deki emlak piyasası sakinledi. Diğer emlakçı arkadaşlarda da benim elimdeki kadar kiralık ev kalsa, 1200 kiralık ev boştadır. Bu boş kalan evlerde de kiralar düşmeye başladı. Ev sahipleri ve emlakçılar kiralık evlerde 2 bin lirayı bulan indirim yapacaklardır” dedi.

EMLAK PİYASASINDA TAYİN SEZONU ETKİSİ

Devlet memurlarının Edirne’ye ve Edirne’deki memurların da başka şehirlere atanması sebebiyle de emlak piyasasında hareketlenme yaşanabildiğine dikkat çeken Meriç, artık yaz ayları haricinde de devlet memuru ataması yapıldığını söyledi. Meriç; “Devlet belirli aylarda memurlarını tayin ettiği için bizim Haziran, Temmuz memur, Ağustos, Eylül ayları da öğrenci ve evlenen çiftlerin kiralık ev bulma aylarımızdı. Ekim, Kasım, Aralık biz de boş geçerdi. Bizde 4 ay hareketli geçer sonra sakinlerdi. Şimdi devletimiz değişiklik yaptı, memurlarımız farklı aylarda da tayin olabiliyor. Gelenler de çeşitli emlakçılardan evlerini tutuyor. Tayin sürecinde çok fazla talep olmadığı için evler elde kalabiliyor” şeklinde konuştu.

Talep azaldi kira fiyatlari dususte | Edirne Ahval Gazetesi
‘Talep azaldı kira fiyatları düşüşte’ | Edirne Ahval Gazetesi

KİRALIK DAİRE FİYATLARINDA 1500-2000 LİRALIK DÜŞÜŞ

Meriç, Edirne’deki mevcut kira fiyatları hakkında da bilgi verdi. Geçtiğimiz aylara oranla 1500-2000 bin liralık bir fiyat düşüşü yaşandığını dile getiren Meriç; “Şu an 10 bin liraya verdiğimiz 1 artı 1 eşyalı daireler 8 bin 500 liraya kadar geriledi. 2 artı 1 evlerimizde 12-13 bin lira arasındaydı şu anda 11 bin liraya kadar geriledi. 3 artı 1 dairelerde 15 bin lira civarındaydı, 13 bin liraya kadar geriledi” diye konuştu.

EV SATIŞLARINDA DURGUN SEYİR

Ev satışlarının bankalarının kredi vermemesi sebebiyle durgun olduğunu ifade eden Meriç; “Ev satışlarında da rakamlar düşmedi ama satışlar olmuyor. Sebebi bankaların kredi vermemesinden dolayı satış olmuyor. Ev satışlarında sadece nakit parası olan vatandaşlar ev alabiliyor. Ev satışlarında bir durgunluk var” ifadelerini kullandı. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu