Tarihi cami yerinde restore edilecek

Tarihi yapıları ile Türkiye’de önde gelen şehirler arasında yer alan Edirne’de bulunan ve kesik minare ismiyle de bilinen Evliya Kasımpaşa Camii’nin taşkın sahası içerisinde kalmasıyla restorasyona ihtiyacı olduğunu belirten Vali Yunus Sezer, camiyi yerinde restore etmeyi planladıklarını açıkladı.

Edirne’de Tunca Nehri kıyısında bulunan ve 15’nci yüzyıldan günümüze varlığını sürdüren, tarihi ve mimari açıdan öneme sahip olan Evliya Kasımpaşa Camii’yi ziyaret eden Edirne Valisi Yunus Sezer, zaman içerisinde tahrip olan cami hakkında açıklamalarda bulundu. Vali Sezer; “Evliya Kasımpaşa Camii, tarihi bir camidir. 15.yüzyıldan kalma bir cami ve bize verilen bilgilerde de yukarıdaki Osmanlı Sarayı’ndan kayıklarla gelindiği, külliyesi ve rıhtımı olan bir cami imiş. Gerçekten de ziyaret ettiğimde çok etkilendim. Evliya Kasımpaşa’nın da türbesi orada. Aynı zamanda yarım bir minare de var ve sembol olmuş halde. Taşkın sahası olması sebebiyle su basma riskine karşı burasının taşınması gündeme gelmiş. Diğer taraftan camiinin 3 metre yükseltilmesi projesi de zamanında konuşulmuş. Ama gelinen noktada buranın yerinde restore edilmesi gerekiyor. Çünkü 20 yıllık sürede 2-3 kere çok yüksek olmamak kaydıyla su baskını söz konusu” dedi.

Cami’nin mimari açıdan taşınmasının pek mümkün olmadığını da kaydeden Vali Sezer; “Buranın orijinal mimarisi de taşınmaya uygun değil. Çünkü, tuğladan yapılan bir mimarisi var ve sökülüp taşınması tahribata sebep olabilir, uzmanların görüşü o yönde. Şuanki kanaatimiz, çevre düzenlemesi ile birlikte yerinde restore edilmesidir. Bununla ilgili olarak daha önceden de yatırım programına girmesi konusunda söz alınmış. Vakıflar Genel Müdürlüğümüz ile bu konuyu tekrar görüştük ve buranın yapımıyla ilgili kendimiz bir karar aldık. Projeyi de Vakıflar Bölge Müdürlüğümüz hızlı bir şekilde onaylanmak üzere iletecekler ve süreci başlatacağız” ifadelerine yer verdi. Damla GÖÇ AKYÜZ

Tarihi cami yerinde restore edilecek | Edirne Ahval Gazetesi
Tarihi cami yerinde restore edilecek | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!