Tarihi Elektrik Fabrikası’nın ne olacağı belli oldu

Tarihi Elektrik Fabrikası binası, Türk Kültürü El Sanatları Üretme Ve Geliştirme Merkezi olarak hizmet verecek. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, uzun süre onay aşamasında kalan tarihi binayla ilgili izinlerin çıktığını ve Tarihi Elektrik Fabrikası’nın kadınlara yönelik çalışmalarda kullanılacağını söyledi.

Edirne’de bulunan Tarihi Elektrik Fabrikası, Edirne Belediyesi Kültür Merkezi ve Nikâh Salonu olarak hizmete açılması planlanarak restorasyonu yapılmıştı. Fakat restore edilerek, Kültür Merkezi ve Nikâh Salonu olarak hizmetine sunulan Tarihi Elektrik Fabrikası, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun alanın eski mezarlık olduğu yönündeki kararı Edirne Belediyesi’ne tebliğ edilerek, binada yapılan nikâh işlemlerine son verilmişti. Projeyle ilgili çalışmalarına devam eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, tarihi binanın nikâh salonu olarak değil de, kadınların el sanatları yönünde beceri kazanabilecekleri, kültürümüzün el sanatlarını devam ettirecekleri bir merkez haline getireceklerini belirtti.

Başkan Gürkan gazetemize yaptığı özel açıklamada; “8 Mart’a özel sizinle yaptığımız röportajda ilk kez kadınlara yönelik proje binası tasarladığımızı Edirne Ahval Gazetesi’ne özel söylemiştim. Siz haberi takip ederek, merkezin yeni ismini de ilk benden öğrenmiş oldunuz. Şuan Anıtlar Kurulu’ndan onaylanarak izni alınan tarihi binayla ilgili malzeme alımı için ilana çıkıldı. Nikâh salonu olarak kullanamadığımız binayı, Edirne’ye kazandırma çabamız sonucunda Türk Kültürü El Sanatları Üretme Ve Geliştirme Merkezi olarak halkımızın hizmetine sunacağız. Bu merkezde unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarımızın geliştirilebilmesi ve bunların üretimini yapabileceğimiz bir mekân olarak tasarlayıp, kullanacağız. Bunlarla ilgili çalışmalarımız da devam ediyor” dedi. Damla GÖÇ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu