Tarihi lezzete 11’inci festival

Edirne Belediyesi tarafından düzenlenen 11’inci Edirne ve Ciğer Festivali başladı. Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreniyle başlayan festival, 7 farklı şehirden katılan bando ekiplerinin kentin çeşitli noktalarında vatandaşlara konser verdi. Festivalin 2’nci günü, Meriç ve Tunca Nehirlerinin arasında gerçekleştirilen kortej yürüyüşüyle başlarken, 2018 yılında Guinness Rekorlar Kitabı’nda yerini alan dev tavada, festivale katılım sağlayan bando ekipleri tarafından konser verildi. Festival kapsamında gerçekleştirilen etkinlikler, Edirne Belediyesi Protokol Evi’nde Ciğer ve Biber Söyleşisi ve Edirne Belediyesi Kent Orkestrası tarafından hazırlanan dinleti vatandaşlara sunuldu.

11’inci Edirne ve Ciğer Festivali Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreniyle başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan çelenk töreni, Festival kapsamında sözü ve bestesi Beyazıt Sansı’ya ait olan Tava Ciğer Marşı, Edirne Belediye Bandosu tarafından çalındı.

Tarihi lezzete 11inci festival | Edirne Ahval Gazetesi
Tarihi lezzete 11’inci festival | Edirne Ahval Gazetesi

Çelenk sunma töreninde konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, tava ciğerinin Edirne’nin tanıtımında çok önemli bir rol oynadığını belirterek; “Edirne’nin tanıtımında önemli rol oynayan festivallerimizden biri, bugün bir kez daha Edirnelilerle ve Türk Milleti ile buluşuyor. Edirne efsanesini yaratan değerli ustalarımıza, ciğer ustalarımıza da minnetlerimizi sunuyoruz. Çünkü Edirne’nin tanıtımında çok önemli, yeri doldurulamayacak bir iş yapıyorlar. Sağ olunuz, var olunuz. O hünerli elleriniz hiç dert görmesin Festivale katılan bando ekipleri üç gün boyunca kendi kültürlerini, kendi ezgilerini Edirne halkıyla ve Edirne’ye gelen konuklarımızla, misafirlerimiz ile buluşturacaklar. Yine aynı şekilde cumartesi ve pazar günleri de o lezzetli ciğerimiz, ustalarımız tarafından, tüm konuklarımıza sunulacak, ikram edilecek. ‘Edirne’ye gel ciğerimi ye’ diyoruz. Festivalimizin ciğer kısmının temel sloganı bu. Tabii kültürümüzde de yer alan bir söz aslında bu. ‘Ciğerimi ye’ demek seni o kadar çok seviyorum ki, elimdeki, soframdaki, gönlümdeki her şeyi de seninle paylaşmaya hazırım demek. dedi.

Atatürk Anıtı’ndaki programın ardından Edirne Belediyesi Bandosu’nun yanı sıra, kente Türkiye’nin çeşitli yerlerinden ve Balkanlar’dan katılım gösteren İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası Bando Ekibi, Bulgaristan Dobriç Bando Ekibi, Bursa Büyükşehir Belediyesi Bando Ekibi, Fanfara Mezzo Forte Otopeni Primaria Bando Ekibi, Seferihisar Belediyesi Bando Ekibi, İzmit Belediye Bando Ekibi ve Gencer Savaş Bandosu, kentin çeşitli noktalarında mini bando konseri sergilediler.

Tarihi lezzete 11inci festival 2 | Edirne Ahval Gazetesi
Tarihi lezzete 11’inci festival | Edirne Ahval Gazetesi

Festival’in 2’nci günü, Tunca ve Meriç Köprülerinin arasından, dünyanın en büyük tavası olarak 2018’de Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanan ve Lozan Caddesi üzerinde bulunan 2 ton ağırlığında 80 santimetre yüksekliğinde ve 704 santimetre çapındaki tavaya kadar festivale katılım sağlayan bandolar eşliğinde kortej yürüyüşü ile başladı. Kortej yürüyüşü ardından rekor tavanın önünde bando ekipleri tarafından verilen konser, vatandaşlar ve yabancı ziyaretçiler tarafından ilgiyle takip edildi.

“8 MİLYARLIK DÜNYADA SADECE EDİRNE’MİZE ÖZGÜ BİR LEZZET”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, etkinlikte yaptığı açıklamada, ciğer ustalarının tava ciğeri Edirne’nin bir markası haline getirdiklerini belirtti. Gürkan; “Osmanlı’dan günümüze gelen Edirne Tava Ciğer, 8 milyar insanın yaşadığı bu koskoca dünyada sadece ve sadece şehrimize Edirne’mize özgü bir geleneksel lezzet. Değerli ustalarımız o hünerli parmaklarıyla, o becerikli elleriyle daha önceki kuşaklardan aldıkları bu sanatı, bu zanaatı, bu gastronomik ürünü Edirne’nin bir markası tüm dünyada tanınan bir lezzeti yapmayı başardılar. Kendileriyle bu anlamda gurur duyuyoruz. Edirne Belediyesi olarak kuşkusuz ustalarımızın bu muhteşem çabalarını görmezden gelemezdik. Birlikte 11 yıldan bu yana geleneksel ciğer festivalini kutluyor ve bu marka ürünümüzü de tüm dünyayı tanıtmaya devam ediyoruz. 2018’de tava ciğerimizin sembolü olan arkamızda görülen dünyanın en büyük tavasını yapmaya birlikte karar verdik. Yine aynı yıl bu tavanın Guinness Rekorlar kitabına girmesini de sağlayarak tüm dünyada tava dediğinizde akla Edirne’nin gelmesini sağladık” şeklinde konuştu.

Tarihi lezzete 11inci festival 4 | Edirne Ahval Gazetesi
Tarihi lezzete 11’inci festival | Edirne Ahval Gazetesi

2’nci gün etkinlikleri Meriç Köprüsü’nün kenarında bulunan Edirne Belediyesi Protokol Evi’nde Moderatörlüğünü Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın yaptığı Ciğer ve Biber Söyleşisi gerçekleştirildi. Trakya Üniversitesi Arda Meslek Yüksekokulu Aşçılık Okulu Öğretim Görevlisi Sedat Kocadoğan ve Edirne Tava Ciğeri’nin duayen ustası Kazım Gilan, saray mutfağı, tava ciğeri ve biberi hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Trakya Üniversitesi Arda Meslek Yüksekokulu Aşçılık Okulu Öğretim Görevlisi Sedat Kocadoğan, Edirne tava ciğerinin formunun Türkiye’de ve dünyada benzeri olmadığını dile getirirken, ciğerin yanında servis edilen biberin de eşsiz olduğunu ve başka yerlerde aynı tohumla yetişen biberlerin aynı tadı vermediğini ifade etti.

Tarihi lezzete 11inci festival 5 | Edirne Ahval Gazetesi
Tarihi lezzete 11’inci festival | Edirne Ahval Gazetesi

Ciğer ustası Kazım Gilan da mesleğe başlayış hikayesini; “1962 senesinde Necati usta komşumuzdu bize geldi. Rahmetli babama dedi ki, ‘Ben, bu oğlanı almak istiyorum. Ciğerci dükkanında çalıştırmak istiyorum.’ Babam da ‘Eti senin, kemiği benim’ dedi. 1962-1963 yıllarında çıraklık- kalfalık yaptım. 1964 yılından bugüne, Edirne tava ciğer ustası olarak devam ediyorum” sözleriyle aktardı.

Tava ciğer yapmanın püf noktasının tava sıcaklığı olduğunu bildiren Gilan; “Ciğeri doğruyor, çok hafif kevgirde yıkıyoruz, tuzunu atıyoruz. Ciğerde dinlenme dediğimiz, bir olay yok. Bütün iş tavadadır. Tavadaki yağ en çok 70°’de olmalıdır. Daha yüksek ısıda haşlanır ciğer. Tavaya atmadan önce ciğerleri unlayıp, tortu kalmaması için silkeliyoruz” diye konuştu.

Söyleşide tava ciğerin tescillenmesi, ciğer sarma, ciğer çorbası, Osmanlı saray mutfağında ciğerin yeri gibi konular da ele alındı.

Festival etkinlikleri kapsamında Edirne Belediyesi Protokol Evi’nde, Edirne Belediyesi Kent Orkestrası tarafından hazırlanan İbranice, Rumca, Bulgarca, Türkçe, İtalyanca, Ermenice ve Romence şarkılardan oluşan 7 Dilde Şarkılar isimli dinleti, katılımcıların büyük beğenisini topladı.

Tarihi lezzete 11inci festival 4 | Edirne Ahval Gazetesi
Tarihi lezzete 11’inci festival | Edirne Ahval Gazetesi

ASIRLIK TABLODAN KONSERE

Kent Orkestrası Genel Sanat Yönetmeni Tayfun Zafer, dinletinin adının Edirne Belediye Başkanlığı binasında bulunan tablodan ilham alındığına dikkat çekerek; “1902 yılı Edirne Belediye Meclis Üyelerinin yer aldığı tablo; 6’sı Müslüman, 6’sı gayrimüslim ve o dönemde Edirne’de yaşayan 1 Bulgar, 1 Romen, 1 Ermeni, 1 Musevi, 1 Rum, ve 1 İtalyan’dan oluşmaktadır. Konserimizde bu ünlü tablomuza ithafen, İbranice, Rumca, Bulgarca, Türkçe, İtalyanca, Ermenice ve Romence eserler seslendirdik. Kültürlerin harmanlandığı şehrimizde geçmişte birçok farklı dilde şarkıların seslendirildiği ve adeta açık hava müzesini andıran sokaklarında bu muhteşem ezgilerin duyulduğu nice dönemler yaşanmıştır” açıklamasını yaptı. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu