Tarımda ihtiyarladık!

Tarım ve Hayvancılık Komisyon Başkanı Mustafa Üstün, İl Genel Meclisi’nde sunduğu komisyon raporunda, Uzunköprü’de bulunan 601 bin 330 dekar ekilebilir arazide toplam 5 bin 554 Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) çiftçinin faaliyet gösterdiğini belirtirken, çiftçilerin sadece 124 tanesinin 21-30 yaş olduğunu dile getirdi. Üstün, 5 bin 554 çiftçinin yaş ortalamasının 59 olduğunu kaydetti.

İl Genel Meclisi’nde gündem; Çiftçinin yaş ortalaması.

Edirne İl Genel Meclisi Eylül Ayı toplantılarının 4’üncü birleşimi, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş yönetiminde gerçekleştirildi. Yoklama alımı ve tutanak özetlerinin okunmasıyla başlayan mecliste, farklı komisyonlar tarafından hazırlanan 3 komisyon raporu meclis üyelerine aktarıldı.

UZUNKÖPRÜ’DE ÇİFTÇİNİN YAŞ ORTALAMASI 59

Uzunköprü ilçesindeki ekilebilir araziler hakkındaki raporu meclise sunan Tarım ve Hayvancılık Komisyon Başkanı Mustafa Üstün, Uzunköprü’de bulunan 601 bin 330 dekar ekilebilir arazide toplam 5 bin 554 ÇKS’ye kayıtlı çiftçinin faaliyet gösterdiğini ve çiftçilerin yaş ortalamasının 59 olduğunun altını çizdi. Komisyon raporunda, 5 bin 554 çiftçinin sadece 124’ünün 21-30 yaş arasında olması da dikkat çekti. Rapora göre Uzunköprü’de; 21-30 yaş arası 124 çiftçi, 31-41 yaş arası 430 çiftçi, 41-50 yaş arası 856 çiftçi, 51-60 yaş arası 1322 çiftçi, 61 yaş ve üzeri 2713 ÇKS’ye kayıtlı çiftçi bulunuyor.

‘TARIMDA KENDİ KENDİNE YETEN BİR ÜLKEYKEN, İTHAL EDEN BİR ÜLKE HALİNE GELDİK’              

Komisyon raporu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş; “Köylülerin yaş ortalaması, Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde artık böyle. Köyden şehre doğru bir akın var. Bu tarımdaki beklentinin karşılanamamasıdır. Ama zaten köylerdeki nüfusumuz da 60-65 yaşa tekabül ediyor. Köylere gittiğimizde akşam 21.00’den sonra insan bulamıyoruz. Tarım, dünyada petrolden de önce stratejik öneme sahip bir alan. Dünyada kendi kendine yeten 7 ülkeden biriydik. Maalesef artık tarım ürünleri ithal eden bir ülke haline geldik. Bu da çok üzücü” dedi.

CHP Uzunköprü İl Genel Meclis Üyesi Ahmet Sarıgül, 5 yıl sonrasını düşünürsek, 60 yaş üstü 2 bin 500 kişiden sağlık sebepleri dolayısıyla çiftçiliği bırakacak kişilerin de olacağını belirterek, çiftçinin durumunun daha da kötüye gidebileceğini işaret etti.

“BU ÜRETİCİYE ÖNÜMÜZDEKİ YIL HANGİ YÜZLE ‘AYÇİÇEĞİ EKİN’ DİYECEKSİNİZ”

Üreticinin enflasyon oranında fiyat artışı alamadığını kaydeden CHP Süloğlu İl Genel Meclis Üyesi Önder Cin, üreticinin kendini güvenceye alabilmesi için ürün fiyatının önceden açıklanması gerektiğine vurgu yaptı. Ayçiçeğinde bu yıl açık verilebileceğini ifade eden Cin; “Biz, çiftçinin önünü görebileceği bir yol haritası çizemedik. Bir ürünü ektiğinde bir dahaki sene kaç liraya satacağını gösteremedik. Geçen sene ayçiçeği 12 bin 500 liraydı. Bu ülkede resmi enflasyon rakamları yüzde 68-70. Bugün ayçiçeği 13 lira. Mısır geçen yıl 1500 liraydı, bu yıl 1300 lira. Hangimizin oğlu köyde hayvancılık ve çiftçilik yapıyor? 4 bin 500 lira Bağkur’u nasıl ödeyecek bu insanlar? Bu ülkenin menfaatidir. Burada biz tarımı ihmal edersek, çok zor durumlara gireceğiz. Bugün ayçiçeğinde Malkara, Hayrabolu, Çorlu ve Tekirdağ tarafları çok daha kötü bir sezon yaşıyor. 40 ve 50 kilolardan bahsediliyor. Bizim 1 milyon ton açığımız var ayçiçeğinde, bu yıl daha da fazla olacak. Siz üreticiden geçen seneki fiyatların aynısından ürün alırsanız, bu üreticiye önümüzdeki yıl hangi yüzle ‘Ayçiçeği ekin’ diyeceksiniz. Kuzu eti 125 liraya çıktı, şu an 85 lira. Kasap alacağını aldı ama üretici zarar ediyor ve tüketici de pahalı yiyor. Derhal bu üreticinin ekeceği ürünün fiyatı 1 yıl önceden açıklanmalı. Üretici kendini güvence altına almalı” şeklinde konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!