Tekin’den KKTC’nin 40’ıncı yılına kutlama

Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Av. Sinan Tekin, 15 Kasım 1983 tarihinde kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) kuruluşunun 40. Yılı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. Av. Sinan Tekin mesajında, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 15 Kasım 1983’te kurulmasıyla Kıbrıs Türk halkı kendi kaderini tayin etme hakkını tüm dünyaya duyurdu” dedi.

15 Kasım 1983 tarihinde Kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 40’ıncı yılı dolayısıyla mesaj yayınlayan Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Av. Sinan Tekin, 40 yıl önce kurulan KKTC’nin, Kıbrıs Türk halkının Ada’daki siyasi yaşamını devlet olgusuyla dünyaya ilan ettiği önemli bir dönüm noktası olduğuna vurgu yaparak; “Kıbrıs’ta 1960’da Ada’nın iki halkı olan Türkler ve Rumlar arasında ortaklık temeline dayanan uluslararası antlaşmalar uyarınca ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ kurulmuştu. Ancak, Kıbrıslı Türkler, Rum silahlı gruplarca 1963’ten itibaren gerçekleştirilen saldırılar sonucu ülke yönetiminden baskı ve şiddetle uzaklaştırıldı. Rumların, Türklere karşı yürüttükleri saldırılar, katliam ve ambargolar 1963-1974 yılları arasında artarak sürdü. Yunanistan’da 1967’de yönetimi ele geçiren askeri darbe yönetimi ise Kıbrıs’ta Boğaziçi ve Geçitkale köylerine saldırılar düzenlemişti. Türkiye’nin anlaşmalardan doğan müdahale hakkını kullanacağı yönündeki ihtarı üzerine Yunanistan, Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde adadan kuvvetlerini çekmek zorunda kaldı. Bu gelişmeler üzerine Kıbrıs Türkleri, 29 Aralık 1967’de ‘1960 Anayasası tam anlamıyla işletilinceye kadar kendi yönetimlerinin kendilerince sağlanması anlamına gelen ‘Kıbrıs Geçici Türk Yönetimi’ni kurdu. Geçici yönetim, bir süre sonra ‘Kıbrıs Türk Yönetimi’ne dönüştürüldü. Bu yönetim biçimi, Otonom Türk Yönetimi’nin ilan edildiği 1974’e kadar sürdü. Daha sonra, Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamak için kurulan EOKA-B’nin liderlerinden Nikos Sampson, Yunanistan’da iktidarda bulunan cuntanın desteğiyle gerçekleştirdiği darbeyle 15 Temmuz 1974’te Kıbrıs Cumhurbaşkanı Makarios’u devirdi. Ada’daki darbe haberi Ankara’ya ulaşınca Milli Güvenlik Kurulu toplandı. Dönemin CHP-MSP Koalisyon Hükümeti Kıbrıs’a çıkarma kararını aldı ve Ordumuz Kıbrıs’a çıkarma yaparak Yunan zulmünü sona erdirdi. Dokuz yıl aradan sonra da 15 Kasım 1983 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kuruldu. Böylece Kıbrıs adasında iki devlet oluştu” açıklamasını yaptı.

Av. Tekin açıklamasının sonunda, “Son derece stratejik bir noktada yer alan ve yüzyıllarca yönetimimizde bulunan Kıbrıs adasında 15 Kasım 1983 yılında kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 40. Kuruluş yılını can-ı gönülden kutlar, huzur ve barışın sonsuza dek devamını dilerim.” ifadesini kullandı. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!