TEMA’dan yetkililere:

“Kent ağaçlarının tüm düzenlemeleri yapılmalı”

TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal yaptığı yazılı açıklama ile Edirne’de devrilen ağaçlara dikkat çekerek, kent ağaçlarının köklerinin yeterli su ve havaya ulaşmasının sağlanmasını, çürüme kontrollerinin ve sağlıklı kalmalarını sağlayacak şekilde gerekli tüm düzenlemelerin yapılmasını yetkililerden talep ettiklerini dile getirdi.

Şehirde devrilen ağaçlara dikkat çeken TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal; “Geçtiğimiz günlerde ilimizdeki bazı ağaçların devrildiğine dair haberleri üzülerek takip ettik. Kentler; sadece içinde insanların yaşadığı alanlar değildir, ağaçlar da kentin bir yaşayanıdır. Üstelik kent ağaçları oksijen üretiminden, sıcak havalarda altındaki gölgeye sığınmaya; toz tutumundan, gürültü azaltmaya kadar insanlara çok sayıda yarar sağlamaktadır. Ağaçlar, giderek şiddetini artıran iklim krizine karşı da kentlerin uyumunu ve direncini artıran önemli parçalarıdır. Ancak çok sayıda hizmet üretmelerine rağmen ağaçların ihtiyaç duydukları yaşam alanları daraltılmaktadır. Bunun sonucunda ömürleri kısalmakta, hatta yaşamlarını bile kaybedebilmektedirler. Her canlı gibi onlar da hastalanmakta ve hastalık içlerini çürütebilmektedir. Çürüyen ağaçlar da devrilerek yaralanmalara ve hasarlara neden olabilmektedir” dedi.

Kentteki ağaçların kent kimliklerinde önemli bir bileşen olduğunu ifade eden Çoğal; “Kentlerin kimlikleri, doğal ve kültürel değerleri korunduğu ölçüde güçlenir ve kent ağaçları bunun önemli bir bileşenidir. TEMA Vakfı Edirne İl Temsilciliği olarak ağaçların kentin yaşayan bir bireyi ve korunması gereken değeri olarak kabul edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle kent ağaçlarının köklerinin yeterli su ve havaya ulaşmasının sağlanmasını, çürüme kontrollerinin ve sağlıklı kalmalarını sağlayacak şekilde gerekli tüm düzenlemelerin yapılmasını yetkililerden talep ediyoruz” diye konuştu. Haber Merkezi

Screenshot 2 19 | Edirne Ahval Gazetesi
TEMA’dan yetkililere: | Edirne Ahval Gazetesi
Screenshot 4 2 | Edirne Ahval Gazetesi
TEMA’dan yetkililere: | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!