Test kitaplarında velilere acı reçete

Sınava hazırlanan öğrencilerin bir sezonluk kitap masrafının yaklaşık 5 bin lira olduğunu belirten kitabevi işletmecisi Sercan Menge; “Sürekli soru çözmeye çalışan, istikrarlı bir şekilde ilerleyen bir öğrenci 1 ay gibi bir sürede kitabı bitiriyor. Kitaplarda bu fiyatın değişmesi,12.sınıf öğrencilerin velisine bir sezon boyunca 4bin-5bin civarı bir masraf oluşturabilir” açıklamasını yaptı.

Türkiye genelinde her yıl milyonlarca öğrencinin ter döktüğü Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ve Liselere Geçiş Sistemi (LGS) gibi sınavlar yaklaşırken, öğrenciler de en yaygın sınava çalışma tekniklerinden biri olan test çözümüne yöneliyorlar. Diğer yandan satın alınan test kitaplarının fiyatları da velileri düşündürüyor. Edirne’de bir kitabevi işleten Sercan Menge, sınava çalışan öğrencilerin bir sezonluk kitap masrafının 5 bin lirayı bulabileceğini açıkladı.

WhatsApp Image 2024 03 02 at 18.28.24 | Edirne Ahval Gazetesi
Test kitaplarında velilere acı reçete | Edirne Ahval Gazetesi

‘ÖĞRETMEN KİTABI BELİRLİYOR, BİZ SİPARİŞ EDİYORUZ’

Sınav hazırlığında olan öğrencilerin genellikle öğretmen tavsiyesi olan kitapları değerlendirdiğini ifade eden Menge, sipariş usulü kitap sattıklarını ifade etti. Menge; “Öğrencilerin faydalanabileceği kaynak oldukça fazla. Öğrenciler genellikle kitabın dilini çözüp içeriğine bakmaktan ziyade, öğretmenlerinin tavsiye ettiği kitapları tercih ediyor ve araştırıyor. Çoğu kitapevlerine gittiklerinde bazılarının adedi bulunamıyor. Bu durumlarda internet sitelerinden bakmayı tercih ediyorlar. Kitapevlerini daha çok gezseler belki de daha farklı ve yararlı kaynak da keşfedebilirler. Biz daha çok bugüne kadar okul müfredatına göre kitaplar sattık. Bu kitaplar sene başında bildirildiğinde raflarımızda ona göre yer alıyor ama bazen yetişemeyebiliyoruz bazen. Yetişemediğimiz veya mevcut ürün olmadığı halde internetten almalarını da gayet doğaldır. İnternetin devreye girmesi okuma kitabı açısından ne kadar rol oynar bilmiyorum. Biz ise dediğim gibi öğretmenlerin belirlediği kitaplara göre sipariş usulü getirtiyoruz” dedi.

WhatsApp Image 2024 03 02 at 18.28.25 | Edirne Ahval Gazetesi
Test kitaplarında velilere acı reçete | Edirne Ahval Gazetesi

‘SATIŞLARI ASIL ENGELLEYEN ŞEY KİTAP MALİYETLERİ’

Kitap maliyetlerinin sürekli artması, kitapçıları zor duruma soktuğunu ifade eden Menge; “Bizim en büyük sorunumuz kitapların ücretlerinin ciddi bir şekilde artması. Asıl satışları engelleyen durum bu. Onun haricinde sürekli yeni güncel ürünler istendiğinde bu sefer kitapevleri iade almadığı için satamadığımız ürünler 1 sene sonra eskimiş oluyor. Maliyet yüksek olunca bu durum bizi daha çok etkiliyor” şeklinde konuştu.

‘BİR SEZONLUK KİTAP MASRAFI 5 BİN LİRAYI BULABİLİR’

Menge, bir sezonluk kitap masrafının 5 bin liraya ulaşabileceğine vurgu yaparak; “Üniversite hazırlık kitapları örneğin ortalama 200TL civarı başlar ve içeriğine göre 400-500TL’ye kadar çıkabilir. Sürekli soru çözmeye çalışan, istikrarlı bir şekilde ilerleyen bir öğrenci 1 ay gibi bir sürede kitabı bitiriyor. Kitaplarda bu fiyatın değişmesi,12.sınıf öğrencilerin velisine bir sezon boyunca 4bin-5bin civarı bir masraf oluşturabilir” diye konuştu.

WhatsApp Image 2024 03 02 at 18.28.25 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Test kitaplarında velilere acı reçete | Edirne Ahval Gazetesi

‘YAPAY ZEKA SORULARI ÇEŞİTLENDİRECEKSE GÜZEL BİR SEÇENEKTİR’

ÖSYM’nin yeni sınav döneminde yapay zeka ile de soru üreteceği iddialarını da değerlendiren Menge; “Sorular üretebilmek için insan gücü, her sene fazladan çeşitli sorular için yeterli olmayabilir. Yapay zeka kullanarak ürettikleri soruları tekrar tekrar incelenerek çeşitlendirerek kullanabilecekse bence güzel bir seçenektir fakat her daim denetlemelidir. İnsan faktörü eğitimin her alanında olmadan olmaz” ifadelerini kullandı. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!