TİP’ten ‘Atalay’a özgürlük’ çağrısı

Saraçlar Caddesi’nde bir araya gelen Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyeleri, 2022 yılında Gezi Parkı davasından yargılanarak 18 yıl hapis cezasına mahkum edilen ve 14 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen genel seçimlerde Hatay’dan milletvekili seçilmesine rağmen tutukluluğu süren Can Atalay için özgürlük istedi.

TİP üyeleri, Saraçlar Caddesi’nde bir araya gelerek, geçen yıl Gezi Parkı davasından yargılanarak 18 yıl hapse mahkum edilen ve 2023 genel seçimlerinde TİP’ten Hatay Milletvekili seçilmesine karşın hala tutukluluğu süren Can Atalay’a özgürlük istedi. Partililer adına açıklamayı yapan parti avukatı Merve Demir, Atalay’ın vekillik görevini yerine getirmesi için önünde hiçbir engel olmadığını dile getirerek; “Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu yarın önemli bir karar verecek. Halen hukuksuz biçimde Silivri zindanında tutulan Hatay milletvekilimiz Can Atalay hakkında bir karar verilecek. Can Atalay hakkında kesin bir gerçek bulunuyor: Atalay’ın vekil adaylığı hukuka uygun şekilde olmuştur, Hatay halkı tarafından seçilmiştir, TBMM İnsan Hakları Komisyonunun üyesidir, danışmanları vardır, vekillik görevini yapması önünde hiçbir engel yoktur ve hukuksuz şekilde cezaevindedir. Anayasa Mahkemesi’nin bu basit ve kesin gerçeği tespit etmesi gerekir. Anayasa’nın açık hükümleri bunu gerektirir” dedi.

TIPten ‘Atalaya ozgurluk cagrisi 2 | Edirne Ahval Gazetesi
TİP’ten ‘Atalay’a özgürlük’ çağrısı | Edirne Ahval Gazetesi

“HATAY CAN’A KAVUŞACAK”

Cumhuriyetin 2’nci yüzyılında insanca bir yaşama kavuşma özleminden vazgeçmeyeceklerini belirten Demir; “Özgürlük Yürüyüşümüz, Genel Başkanımız Erkan Baş’ın öncülüğünde 11 gündür devam ediyor. Can için, depremzedeler için, bu ülkenin emekçileri, yoksulları için, gelecekleri ellerinden alınan kız çocukları için, gençler için, hayatın her alanında şiddete ve baskıya uğrayan kadınlar için, laiklik için, doğamız ve tüm canlılar için yürüyoruz. Tek başımıza yürümüyoruz. Halkla birlikte, toplumsal mücadelenin bütün güçleriyle kol kola verdik, öyle yürüyoruz. Erkeği, kadınıyla, genci yaşlısıyla yürüyoruz. Gelecekte, ‘Biz Özgürlüklerimizi böyle kazandık’ demek için yürüyoruz. Ve kazanacağız. Yürüyüşümüz ve mücadelemiz, bu halk artık konuşamaz, ayağa kalkamaz, hakkını arayamaz diyenlerin suratına atılmış bir tokattır. Bu halk mücadelesinden, haklarından, özgürlüklerinden, Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında insanca bir yaşama kavuşma özleminden asla vazgeçmeyecek. Hatay Can’a kavuşacak. Yürüyüşümüz büyüyecek” şeklinde konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu