TİP’ten Filistin’e destek eylemi

İsrail’i protesto etmek amacıyla Saraçlar Caddesi’nde bir araya gelen Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyeleri, Gazze’deki El Ehli hastanesinin bombalanmasına tepki gösterdiler ve İsrail’e yaptırım uygulanması için yetkililere çağrıda bulundular.

TİP üyeleri, Saraçlar Caddesi’nde bir araya gelerek İsrail’in Filistin’e yönelik yaptıkları saldırıları protesto ettiler. Partililer adına açıklamayı yapan Deniz Özaslan, Gazze’deki El Ehli hastanesinin bombalanmasını “insanlık suçu olarak nitelendirdi. Özaslan; “Arkasına emperyalist güçleri alan İsrail, modern tarihin en kanlı katliamlarına devam ediyor. Gazze’de dün El Ehli hastanesini hedef alan, 500’den fazla kişinin hayatını kaybettiği saldırı bir insanlık suçudur. Katliamda hastaneye sığınmak zorunda kalan siviller, hastalar ve çocuklar hayatını kaybetti. Hastane vuran, etnik temizliğe girişen, uluslararası hukuku yok sayarak Filistin kentlerini işgal eden, Gazze’yi bir açık hava hapishanesine çeviren, Filistinlileri yurtsuz, susuz ve ilaçsız bırakan İsrail’i lanetliyoruz” dedi.

Özaslan, İsrail’in yanında ABD, Fransa, Almanya gibi ülkeleri de aldığını belirterek; “İsrail savaş aygıtı, bu katliamlarında yalnız değil. Emperyalist ABD, Batı’nın kapitalist merkezleri, medyası bir oldular. Bu insanlık suçunun kanı hepsinin ellerinde. Çünkü İsrail onlar için büyük bir askeri üs. Çünkü emperyalist Ortadoğu politikalarının merkezinde işgalci İsrail’i korumak var. Hem de halkları yok etmek pahasına. Yalnız ABD değil, İngiltere’de, Fransa’da, Almanya’da Filistin bayrağı taşımayı dahi suç hale getirmeye çalışan bu işbirliğine lanet olsun” şeklinde konuştu.

Somut adımlar uygulanarak İsrail’e yaptırım uygulanması gerektiğini ifade eden Özaslan; “Bugün yapılması gereken somut adımlar atmak, yaptırım uygulamaktır. Bölgemizi kan gölüne çeviren ABD’nin İncirlik’te, Kürecik’te üslenmesini kabul etmiyoruz. Bu üsler derhal kapatılsın. İsrail’le ilişkiler kesilsin. Her tür anlaşmaya son verilsin. Filistinliler, Araplar, Yahudiler, Kürtler, Türkler, Ermeniler olarak biz bölge halkları kendi sorunlarımızı kendimiz çözeriz. Hiçbir halkın bir diğerine düşmanlığı yok, olamaz” diye konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu