“TMO mısır almıyor, fiyat açıklıyor”

Bölgedeki mısır üreticilerinin sorunlarına değinen Edirne İl Genel Meclisi Süloğlu CHP Üyesi Önder Cin, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) bölgeden mısır almamasına rağmen, 6 bin lira fiyat açıklayarak üreticileri mağdur ettiğini açıkladı.

Edirne İl Genel Meclisi Süloğlu CHP Üyesi Önder Cin, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bölgedeki mısır üreticilerinin yaşadığı sorunlara dikkat çekti. Üreticiden alınan mısır fiyatlarında geçen yıla oranla yüzde 5’lik bir artış olduğunun altını çizen Cin, tohum, gübre, ilaç amortisman gibi üretici giderlerine yüzde yüz zam geldiğini ifade etti.

‘MISIR FİYATINDA YÜZDE 5, GİDER KALEMLERİNDE YÜZDE 100 ARTIŞ’

Giderler sebebiyle üreticinin eline 6 bin lira yerine 4 bin 100 lira geçtiğine vurgu yapan Cin; “Mısır, geçen yıl 5 bin 700 TL idi, bu yıl 6 bin TL. Yüzde 5 artış var. Tohum yüzde 100, gübre yüzde 70, ilaç yüzde 200, amortisman giderleri en az yüzde 100 ve kiraların hepsi artmış. Bu yıl bir de mısır üreticisine iklim yardım etmedi. Aşırı sıcaklar oldu ve birçok bölgede barajlar, göletler yetmedi, su veremediler. Hasadın en hızlı olduğu zamanda 5 bin 400 TL’den mısır alındı. O da 13-14 rutubet. Mısır’ın ortalaması 20 rutubettir. Bu fiyat 4 bin 400’lere düşer. Bunun daha stopajı, hammaliyesi üreticiden kesilecek. Üreticinin eline 4 bin 100 TL gibi bir para geçti” dedi.

‘SİLAJ MISIRI 1000 LİRADAN SATILAMADI, SATABİLEN 100 LİRADAN SATTI’

Cin, TMO’nun 2023 yılı mısır alım fiyatını 6 bin lira olarak açıkladığını hatırlatarak, mısır silajlarının alıcı bulamadığını kaydetti. Cin; “Süloğlu, Havsa, Karaağaç bölgesinde silaj mısırı ekilir. Geçen yıl bin 500 TL olan silaj mısırı, TMO’nun 6 bin TL açıklamasından sonra 1000 TL’ye alıcı bulmadı. Satabilenler bin 100 TL’ye mısır silajı sattı. Satamayanlar onu da bulamadı” şeklinde konuştu.

“TMO MISIRDA HİÇ FİYAT AÇIKLAMASAYDI, FİYAT BU KADAR AŞAĞIYA DÜŞMEYECEKTİ”

TMO’nun mısır almadığı halde, mısır için fiyat açıkladığına dikkat çeken Cin, eğer TMO fiyat açıklamasaydı, mısır fiyatlarının da düşmeyeceğini söyledi. Cin; “Çünkü bir planlama, programlama yok. TMO mısırda hiç fiyat açıklamasaydı, fiyat bu kadar aşağıya düşmeyecekti. Çünkü TMO bizim bölgemizde mısır almadı. Trakya bölgesinde hiçbir yerden mısır almadı. Çünkü buğday, arpa dolu. Burada işler, ‘Üreticiyi nasıl mağdur ederim’ mantığına gitti. Almayacağın ürüne neden fiyat açıklıyorsun? Fiyat açıklamışsan piyasaya müdahale et ve al. TMO mısır almıyor, fiyat açıklıyor” diye konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!