Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ne sanatla veda

Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, 2020-2021 Akademik Yılı mezunlarını Karaağaç Yerleşkesi’nde düzenledikleri sanat dolu bir törenle uğurladı.

Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, 2020-2021 Eğitim-Öğretim Dönemi’nde diploma almaya hak kazanan öğrenciler için mezuniyet sergisi ve töreni düzenledi. Grafik Tasarımı, Heykel ve Resim bölümlerinden mezun olan öğrenciler için düzenlenen organizasyonda, öğrencilerin eğitim-öğretim sürecinde tasarladıkları eserlerden oluşan ve salgın nedeniyle geçtiğimiz yıl sanal ortama taşınan “Mezuniyet Sergisi” de bir yıllık aranın ardından tekrar sanatseverlerle buluştu. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müdür Yardımcısı Doç. Musa Eren İşkodralı’nın mini konserinin ardından açılış konuşmalarına geçildi.

GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİNDE BU YIL ÇİFTE MEZUNİYET SEVİNCİ VE HEYECANI YAŞANDI

Törende ayrıca 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı’nda fakülteyi dereceyle bitiren öğrencilere de plaket takdimi gerçekleştirildi. 2019-2020 yılında dereceye giren Seda Nur Şimşek, Melih Can ve Seher Özcan plaket almanın yanında mezuniyet heyecanı da yaşadı. Törende mezun öğrenciler adına bir konuşma yapan 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı fakülte birincisi Seda Nur Şimşek, geçen yıl pandemi nedeniyle düzenlenemeyen mezuniyet töreni coşkusunu bu yıl yaşayabildiği için fazlasıyla mutlu olduğunu belirterek “Buradan aldığımız diploma bizlere pek çok kapı açacak ve Trakya Üniversitesi değerleri hep hayatımızda olacak. Üniversitemize pandemiye rağmen eğitimimizin devamı adına bizlere sunmuş olduğu tüm olanaklar için çok teşekkür ederim. Bugünden itibaren bulunduğumuz her mekân ve şartta üniversitemizi ve fakültemizi temsil etmekten gurur duyacağız” dedi.

2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı’nı fakülte birincisi olarak tamamlayan İrem Koçan ise hüznü ve mutluluğu bir arada yaşadıklarını ifade ederek “4 yıl önce büyük hayallerle geldiğimiz okulumuza değerli hocalarımızdan öğrendiklerimiz ve keyifli anılarla veda ediyoruz. Her ne kadar pandemi nedeniyle fiziki olarak buradan ayrı kalsak da Üniversitemiz bu zorlu süreci en iyi şekilde yöneterek eğitimlerimizin sekteye uğramamasını sağladı. Bu süreçte alanında uzman pek çok hocamızdan değerli bilgiler edindik. Yalnızca akademik olarak değil hayata dair birçok değer kazanmamızda bizlere yardımcı oldular. Bu nedenle çok değerli öğretim elemanlarına, her zaman yanımızda olan ailelerimize ve arkadaşlarıma sonsuz teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Melihat Tüzün, öğrencilerini yalnızca mesleğe hazırlamak için gerekli bilgi ve tecrübe ile donatmadıklarını, asıl amaçlarının çağın en önemli evrensel dili olan sanatı öğretmek olduğunu söyleyerek “Sanat, insanlığın kendini ifadesinin en güçlü ve güzel yoludur. Sanat, yaşamda anlamlar yaratan ve bu anlamları tüm insanlığa taşıyan evrensel bir dildir. Her bir öğrencimiz mezuniyetten sonra artık bu evrensel dilin bir parçasıdır ve en büyük başarıları, bu dili kullanarak uygarlığımızı ve insanlığı yüceltmek olacaktır” şeklinde konuştu.

Her zaman olduğu gibi pandemi sürecinde de büyük bir özveri ile çalıştıklarını ve mevcut eğitim programları ile etkinliklerini aralıksız sürdürdüklerini de sözlerine ekleyen Prof. Melihat Tüzün “Salgın döneminde yüz yüze gerçekleştiremediğimiz eğitimlerimizi hızlı bir şekilde online platformlara entegre ettik. Sanat eğitimi pratiğe dayalı olduğu için sadece teorik eğitimler vermekle kalmadık, öğrencilerimizi sanatsal üretime de yönlendirdik. Bugün açılışını gerçekleştireceğimiz mezuniyet sergimiz, bu çalışmaların eseri olmakla beraber belki de en önemlisi Fakültemiz sergi alanını üç boyutlu olarak online platforma taşıyan ilk üniversite olduk” dedi.

Mezun öğrencilere ve ailelerine seslenen Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Hamdi Zafer “Bugün, siz öğrencilerimiz ve değerli ailelerimiz için gurur ve sevinç verici bir gün. Sanat, insanları ve kıtaları birbirine bağlayan önemli bir dil, uzun soluklu bir yolculuk. Yol aldıkça derinlere iniyor, heyecanla ve üretmenin verdiği coşkuyla keşfetmeye çalışıyorsunuz. Asıl yolculuğunuz şimdi başlıyor. Mezuniyet okul yaşamınızın sonu, yeni hayatınızın başlangıcıdır. Bundan sonraki hayatınızda tüm başarıların, tüm mutlulukların ve güzelliklerin sizinle olmasını dilerim. Yolunuz, bahtınız açık olsun” diye konuştu.

Konuşmaların ardından tören, okul birincilerinin mezuniyet kütüğüne plaket çakması ve öğrencilere diplomalarının verilmesi ile devam etti. Diplomalarını hocalarının elinden alan mezunlar, keplerini havaya atarak mezuniyeti kutladılar. Büyük bir coşkunun yaşandığı organizasyonda öğrencilerin eserlerinden oluşan “Mezuniyet Sergisi” açılışı da gerçekleştirildi. Aldıkları sanat eğitimlerini özverili çalışmaları ile birleştiren öğrenciler, ortaya çıkardıkları eserleri sanatseverlerin beğenisine sundu.

Tarihî Karaağaç Yerleşkesi’nde bulunan Güzel Sanatlar Fakültesinde sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına uygun olarak gerçekleştirilen törene, Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Hamdi Zafer, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Melihat Tüzün, akademik ve idari çalışanlar ile öğrenciler ve aileleri katıldı. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu