Trakya’nın en büyük Atatürk Anıtı Keşan’da

100’üncü yılda yeni kent meydanında kutlama

Edirne’nin Keşan ilçesinde yapımına devam edilen ve yapımına Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Meclisi üyelerince onay verilmeyen projeler hakkında gazetemize açıklamalarda bulunan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, ayrıca sorularımızı da yanıtladı. Helvacıoğlu, 29 Ekim tarihinde kutlanacak olan Cumhuriyet Bayramı’nın 100’üncü yılında çalışmaları devam eden Millet bahçesi ve Meydan Projesi’nin bulunduğu alana yaptıracakları Trakya’nın en büyük Atatürk Anıtı unvanını da taşıyacak olan yeni kent meydanında kutlayacaklarını belirtti.

Gazetemizin sorularını yanıtlayan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, kentte devam etmekte olan projeleri de anlattı. Devam eden projelerden ziyade kendisi AK Parti’li belediye başkanı olmasına rağmen, belediye meclisinde çoğunluğun CHP üyelerinden oluşmasından kaynaklı hayata geçirilemeyen projelerden de bahsetti. Belediye Başkanı Helvacıoğlu, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen ve oldukça hararetli geçen belediye meclis toplantısını değerlendirdi. Helvacıoğlu; “Bizim belediye meclisi toplantılarımız hep hararetli geçiyor. Hep red oyu veriyorlar. Hayırsever yatırımcı huzurevi açacaktı, daha hızlı ilerlesin diye belediyeye ait ormanda bir arsa var orayı istediler. O arsa ne olacak diye sorsanız bana, ‘orası tam huzurevi yapmalık’ derim arsa şuan tam da öyle bir konumda. Keşan’a da huzurevi yapmak istediler. 100 kişiye 40 kişi çalışıyor, 250 kişiye de 100 kişi çalışacak ve şehirde istihdam alanı da açılmış olacak. Bu projeyi yapalım dedik, CHP’li belediye meclis üyeleri ‘yok arsamızı satmayız’ dediler. Neden satmıyorsunuz?” diyerek tepki gösterdi.

“NE PROJELERİME ONAY VERİYOR NE DE KENDİLERİ PROJE ÜRETİYORLAR”

Verdikleri red ve hayır kararlarını CHP’li Keşan Belediye Meclis Üyelerine yakıştıramadıklarını da belirten Helvacıoğlu; “Eski itfaiyenin bulunduğu alana, sokaktaki pazar yerini alacaktım. Gençlik merkezi, şehrin göbeğinde yeme içme adası yapacaktık bunu projelendireceğiz ama hayır dediler. ‘Bir tane arsa var satalım sizler de şerh koyun hatta isterseniz açılışı Kılıçdaroğlu gelip yapsın’ diyorum. Hazırladığımız projeyi kendilerine veriyorum ‘bunu bana meclis toplantısında sunun, gösterin, bunu yap diyerek, projeyi yine ben yapmayayım kendiniz yapmış gibi gösterin’ diyorum ama 55 aydır ne proje yaptırtıyorlar, ne de proje getiriyorlar. Ne projelerime onay veriyor ne de kendileri proje üretiyorlar. Bu Cumhuriyet Halk Partisi’ne ve muhalefete yakışmıyor. Keşan 5 senede pandemi sürecine ve ekonomiye rağmen işleri bitirir, bırakırdık. Mecliste çoğunluk AK Parti olsaydı, Keşan’da 5 senede bütün projeler hayata geçerdi. Her şeye olmaz, hayır diyorlar. ‘Gelin son 6 ay kala bir daha aday olmayacağım benden korkuyorsanız, yeter ki evet diyin ikinci döneme’ dedim, ona da bir şey demiyorlar. Şehir neden kazanmasın? ‘Gelin projeyi siz getirin, biz yaptık, Helvacıoğlu’na biz proje getirdik’ diyin diyorum ama hiçbir şekilde oralı da olmuyorlar” dedi.

100’ÜNCÜ YILA YENİ KENT MEYDANI

Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu diğer yandan bu yıl 100’üncü yaşına girecek olan Türkiye Cumhuriyeti’nin 29 Ekim Bayramı kutlamalarına yönelik Trakya’nın en büyük Atatürk anıtını Keşan’a yaptırdıklarını söyledi. Çalışmaların hızla devam ettiğini kaydeden Helvacıoğlu; “Millet Bahçesi 29 Ekim tarihinde en büyük bayramımızla test açılışı yapacak. Bayramımızı yeni Meydan’da kutlayacağız. Millet Bahçesi’nin tamamen yapımı bir ay daha sürer. Yılbaşında projeyi bitmiş şekilde teslim alırız ama ondan evvel 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızın 100’üncü yılını Trakya’nın en büyük Atatürk Anıtı’nın önünde kutlayacağız. Oraya Trakya’nın en büyük Atatürk Anıtı’nı yapıyoruz, şuan çalışmaları devam ediyor” diye konuştu. Damla GÖÇ AKYÜZ

Trakyanin en buyuk Ataturk Aniti Kesanda | Edirne Ahval Gazetesi
Trakya’nın en büyük Atatürk Anıtı Keşan’da | Edirne Ahval Gazetesi
Trakyanin en buyuk Ataturk Aniti Kesanda 2 | Edirne Ahval Gazetesi
Trakya’nın en büyük Atatürk Anıtı Keşan’da | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!