Trakya’nın Nişantaşı semti ‘Edirne’

Kent ve kent ekonomisine dair gazetemize açıklamalarda bulunan Edirne İş İnsanları Derneği Başkanı Hakan İnci, Edirne’nin Trakya’nın Nişantaşı semti olduğunu söyledi. Yaptığı benzetmeyi detaylandıran İnci; “İstanbul’daki semtlere de baktığımızda aynı ürün Nişantaşı’nda örneğin 100 TL’ye satılıyorsa, Bağcılar da aynı ürün 25 TL’ye satılabiliyor. Edirne’de de durum birebir bu şekilde” diyerek bahsettiği durumun sürdürülebilir olmayacağını da vurguladı. Ayrıca İnci, ekonomide yaşanan sorunların 2025 yılı sonuna kadar devam edeceğini öngördüğünü söyleyerek, 2023-2025 döneminin elemenasyon dönemi olduğunu ifade etti.

Trakya’da topraklarında bulundurduğu dört sınır kapısıyla da bölgenin ticaret, turistik ve birçok konuda gözde şehirlerinden biri kabul edilen Edirne’deki ekonomi ve ticaret hayatını değerlendiren Edirne İş İnsanları Derneği Başkanı Hakan İnci, ilginç bir benzetme yaptı. Edirne’yi, İstanbul Şişli’de bulunan ve fiyatlar açısından pahalı bir semt olarak bilinen Nişantaşı’ya benzeten İnci; “Edirne, Trakya’nın Nişantaşı semtidir. Edirne, jeopolitik açıdan sınır kenti ve belki de Türkiye’nin en fazla komşusu olan şehridir. Edirne, İpsala’dan çıkış kapılarımız var bunun yanı sıra yeni sınır kapı açılışları da konuşuluyor. Dolayısıyla biz ticaret açısından sınırın diğer tarafında 8 milyon Bulgar popülasyonunun en azından yüzde ellisine hitap eden konumdayız. Yunanistan’ın da yine 100 km çapında düşünüldüğünde 2 milyon popülasyona denk gelen bir çekim noktasıyız. Ancak, bu çekim noktasının sebebi, Edirne’nin güzel olmasının da yanı sıra komşularımızın parasının çok daha değerli olmasıdır. Alışveriş avantajından kaynaklı Edirne’ye geliyorlar. Durum böyle olunca örneğin, Edirne’de pazarda satılan herhangi bir ürün Babaeski’de 10TL’den satılırken Edirne’de 30 TL’den satışa sunuluyor. Çünkü şehirde ciddi bir talep var. Bu talepten dolayı insanlar haklı olarak fiyatları yükseltiyorlar. Biz Edirne olarak Trakya’nın Nişantaşı semti konumundayız. Çünkü İstanbul’daki semtlere de baktığımızda aynı ürün Nişantaşı’nda örneğin 100 TL’ye satılıyorsa, Bağcılar da aynı ürün 25 TL’ye satılabiliyor. Edirne’de de durum birebir bu şekilde. Ama bu sürdürülebilir bir durum değildir” dedi.

“YEREL ALICIYI DA DÜŞÜNMELERİ GEREKİYOR”

Edirne İş İnsanları Derneği olarak düzenledikleri her toplantıda fiyatların diğer komşu şehirlere nazaran daha yüksek olmasının doğru olmadığını vurguladıklarını söyleyen İnci; “Ben bu durumu yıllar önce Edirne İş İnsanları Derneği olarak yaptığımız toplantılarda söylemiştim. Biz millet olarak turistlerin hesap bilmediklerini ve hesap yapmadıklarını düşünüyorum ama bu durum öyle değil, onlar çok güzel hesap yapıyorlar. Burada bazı ürünlerde çevredeki illere nazaran fiyatları yukarıda tutarsanız, insanlar zamanla bu durumu araştırırlar ve neticesinde ciro kayıpları yaşanır. Bu kaçınılmaz bir sondur. İnsanlar hesap yapıyorlar. Bu konuda bizim esnaflarımızın daha fazla sağduyulu olması gerekiyor. Yerel alıcıyı da düşünmeleri gerekiyor. Çünkü gerçekten zor bir dönemden geçiyoruz” diye konuştu.

WhatsApp Image 2023 11 07 at 13.17.49 | Edirne Ahval Gazetesi
Trakya’nın Nişantaşı semti ‘Edirne’ | Edirne Ahval Gazetesi

“2023-2025 DÖNEMİ BİR ELEMENASYON DÖNEMİ”

Yaşanan ekonomik sıkıntıların 2025 sonuna kadar devam edeceğini de belirten İnci; “Seçimden önceki hükümetin ekonomik politikaları ile şuanki ekonomik politika çok farklı durumda. O dönemki kur korumalı mevduat hesapları da dahil olmak üzere ülkenin aldığı hasarlar var ve bu hasarları hepimiz ödeyeceğiz. Şuanda uygulanan politika dünya normlarında gerçekçi olan bir politikadır. Bir süre daha yani 2025 sonuna kadar böyle gideceğini ön görüyorum. Ama bu her dönemde olduğu gibi aslında 20 senede bir yaşadığımız senaryolar gibi piyasada çok güçlü gördüğümüz bir grup insan yok olacak, yeni insanlar gelecek. 2023-2025 döneminde yine bir elemenasyon dönemine girdik. Mali yapıları güçlü olanlar, öngörüleri sağlıklı olanlar ayakta kalacaklar, diğerleri ise maalesef sektörlerden çekilmek zorunda kalacaklar” açıklamasını yaptı.

“ORTA VE DÜŞÜK GELİR GRUBUNUN BU RAKAMLARI ÖDEYEREK EV ALMASI MÜMKÜN DEĞİL”

Kredi faizlerinin çok yüksek olduğunu ve bu durumun özellikle sabit, orta ve düşük gelir grubunu oldukça fazla etkilediğini de bildiren Edirne İş İnsanları Derneği Başkanı Hakan İnci; “Bugün 2 milyon TL’ye bir kredi çekilse aylık 35 bin TL ödemesi olacak. Orta ve düşük gelir grubunun bu rakamları ödeyerek ev alması mümkün değildir ve en az iki yıl ev alma şansları da yok. Araba da aynı şekilde. Bu gibi durumlardan kaynaklı satış konusunda durgunluk yaşanır ve fiyatlar gerileyebilir. Ekonomisi güçlü olmayan firmalar fiyatları kırabilirler. Aslında bütün sektörlerde ekonomisi güçlü olanlar sektörde kalacaklar. Diğerleri de direnemeyip bitecekler. Şuan faiz oranları yüzde 50 oranlarında. Öz sermayesi olmayanların sektörde kalma şansları çok az” ifadelerini kullandı. Damla GÖÇ AKYÜZ

saraclar 3 | Edirne Ahval Gazetesi
Trakya’nın Nişantaşı semti ‘Edirne’ | Edirne Ahval Gazetesi
Screenshot 1 13 | Edirne Ahval Gazetesi
Trakya’nın Nişantaşı semti ‘Edirne’ | Edirne Ahval Gazetesi
Screenshot 2 10 | Edirne Ahval Gazetesi
Trakya’nın Nişantaşı semti ‘Edirne’ | Edirne Ahval Gazetesi
Screenshot 3 7 | Edirne Ahval Gazetesi
Trakya’nın Nişantaşı semti ‘Edirne’ | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!