TÜ, Prof. Dr. Servet Altay’la gururlandı

100. Yıl TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülü’ne layık görülen TÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Servet Altay, TÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve TÜ yönetim kurulu tarafından tebrik edildi. Rektör Tabakoğlu, Prof. Dr. Servet Altay’la gurur duyduklarını belirterek, Altay’a Muradiye çinisi hediye etti.

27 Aralık tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen 100. Yıl TÜBİTAK ödüllerinde Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülü’ne layık görülen Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Servet Altay, Rektörlük Yönetim Kurulu Toplantı Salonu’nda düzenlenen basın toplantısında Trakya Üniversitesi Rektörlüğü Yönetim Kurulu tarafından tebrik edildi.

IMG 6772 | Edirne Ahval Gazetesi
TÜ, Prof. Dr. Servet Altay’la gururlandı | Edirne Ahval Gazetesi

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Prof. Dr. Altay’la gurur duyduklarını dile getirerek; “Trakya Üniversitesi’nden çok değerli Servet Altay, 100. Yıl TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülü’ne layık görüldü ve Sayın Cumhurbaşkanımızın elinden bu ödülü aldı. Tıp alanında tek ödüle hocamız layık görüldü. Biz büyük bir gururla, onurla bu töreni uzaktan izledik” dedi.     

Tabakoğlu’nun açıklamalarının ardından Prof. Dr. Servet Altay, 2008 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun olduğunu ve 2013 yılında yolunun Edirne’yle kesiştiğini aktardı. Altay; “2013 yılında uzman olduktan sonra Edirne Devlet Hastanesi ile yolum kesişti. O tarihten beri artık Edirneliyim. Bu şehri çok sevdim. Eşim de burada okudu. 2015 yılında bu şehirde kalmaya karar verdikten sonra Trakya Üniversitesi’nde öğretim üyeliği teklifi geldi. Trakya Üniversitesi Kardiyoloji Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak başladım. 2017 yılında Doçent oldum. Bu yılın başında da Profesör kadrosuna atandım” şeklinde konuştu.

‘BİRÇOK ÜNİVERSİTE BİZDEN GÖRÜŞ ALIYOR’

Aynı zamanda Balkan Medical Journal dergisinin editörü olduğunu dile getiren Prof. Dr. Altay, birçok üniversitenin de kendilerinden görüş aldıklarına vurgu yaptı. Altay; “Trakya Üniversitesi bu kapıyı bana sonuna kadar açtı. Bu yılın başında da Rektörümüz bize cübbeyi giydirdiğinde bir söz söylemiştim ‘Ben, Trakya Üniversitesi’ne bütün akademik unvanlarımı borçluyum ve burayı elimden geldiği kadar yükselteceğim. Bunun için de çalışacağım’ sözü vermiştim. İlk olarak Balkan Medical Journal dergisinin editörü oldum. Biz gerçekten ülke adına çalışıyoruz. Dünyada bu dergi klasmanında çok dergi yok. Balkanlar’da tıp alanında en yüksek impaktlı dergiyiz. Türkiye’de genel tıp alanında Q2’ye giren tek tıp dergisiyiz. Birçok üniversite bizi takip ediyor, dergilerini yükseltmek için bizden görüş alıyorlar” diye konuşu.

IMG 6778 | Edirne Ahval Gazetesi
TÜ, Prof. Dr. Servet Altay’la gururlandı | Edirne Ahval Gazetesi

‘YAZDIĞIM 15’TEN FAZLA MAKALEYİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE YAZDIM’

Ödülün cumhuriyetin 100’üncü yılına denk gelmesinden dolayı mutlu olduğunu ifade eden Altay; “Bugüne kadar 15’ten fazla makale yazdım. Bunun büyük çoğunluğunu yuvam olan Trakya Üniversitesi’nde yaptım. Bu yayınlarında hemen hepsini buraya borçluyum. Bu yılın ortasında da 100’üncü yıl şerefine böyle bir ödül verildiğini duyunca başvurmak istedim. Normalde senato veya rektörlüğün önerisiyle başvurulabiliyor. Ben bireysel başvurmak ve bu hakkımı kullanmak istedim. Bu dosyalarımızın tamamı yurt dışına hakeme gidiyor. Bu hakem değerlendirmesi sonucunda bu ödüle layık görüldüm. Ödülün Cumhuriyetin 100’üncü yılına denk gelmesinden dolayı mutluyum. Ama üniversitemiz için de bunun ilk olması benim için değerli. Hem yönetime, hem dekanıma, hem de rektörüme teşekkür ediyorum.”

Açıklamaların devamında Rektör Tabakoğlu, Altay’a teşekkürlerini ileterek, üzerinde Trakya Üniversitesi logosunun bulunduğu Muradiye çinisini hediye etti. Adem Batuhan SEVER

WhatsApp Image 2023 12 29 at 17.56.55 | Edirne Ahval Gazetesi
TÜ, Prof. Dr. Servet Altay’la gururlandı | Edirne Ahval Gazetesi
IMG 6777 | Edirne Ahval Gazetesi
TÜ, Prof. Dr. Servet Altay’la gururlandı | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!