Tüm Saros değil sadece Sazlıdere imara açıldı

‘Sırada Gökçetepe, Gülçavuş ve Yayla var’

Ekim ayı İl Genel Meclis toplantılarında kararı alınan Sazlıdere’nin imara açılması kararının ardından, kamuoyunda tüm Saros Körfezi’nin imara açıldığı algısının oluştuğunu söyleyen İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporunun oy birliği ile onaylanması ile alınan kararla birlikte, Sazlıdere Köyü’nün sadece turizm alanının bulunduğu kesimin imara açıldığını aktardı. Geçmiş, Sazlıdere’nin ardından Gökçetepe, Gülçavuş ve Yayla’nın da imara açılması için çalışmaların başlayacağını bildirdi.

İl Genel Meclisi ekim ayı toplantılarının 5’inci birleşiminde İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporunun oy birliği ile kabul edilmesiyle, Sazlıdere sahil kesimi için 2’nci etap konut bölgesi imar planı onaylanmıştı. Açıklamalarda bulunan İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, konuyla ilgili yapılan haberlerden dolayı vatandaşların, Saros Körfezi’nin tamamen imara açıldığını düşündüklerini belirtirken, Sazlıdere imar planından önce Çamlıca Belediyesi tarafından hazırlanan ama hayata geçmeyen imar planının gerçekleştirileceğini dile getirdi.

Edirne İl Özel İdaresi tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada “Saros Körfezi Sazlıdere-Gökçetepe Sahil Kesiminde bahsedildiği gibi imara açılan yeni bir alan bulunmamaktadır” ifadelerine yer verilmesi de kafalarda karışıklığa sebep oldu. İl Özel İdaresi tarafından yapılan açıklamada; “Saros Körfezi, Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi’nde imar planı yapma ve yaptırma yetkisi Kültür ve Turizm Bakanlığına ait olup idaremiz tarafından bu alan dışında yer alan ve Mülga Çamlica Belediyesi tarafından yapılan imar planlarının güncelleme çalışmaları tamamlanmış olup, planda herhangi yeni bir alan imara açılmamış ve Mülga Çamlıca Belediyesi İmar Planı sınırları korunmuştur. Yapılan işlem mevcut planların güncellenmesinden ibarettir. Yukarıda açıklandığı üzere Saros Körfezi Sazlıdere-Gökçetepe Sahil Kesiminde bahsedildiği gibi imara açılan yeni bir alan bulunmamaktadır. Bölge ile alakalı master plan çalışmaları başlamış olup, ilimizin en değerli bölgelerinden olan Saros Körfezi Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi’nde ruhsatsız yapılaşmaya mahal verilmeyeceği ve alanın korunması amacıyla gerekli idari para cezası, yıkım gibi tüm idari yaptırım kararlarının uygulanacağı hususu; kamuoyuna saygı ile duyurulur” ifadeleri kullanıldı.

“SADECE SAZLIDERE KÖYÜMÜZÜN TURİZM ALANININ BULUNDUĞU KESİM İMARA AÇILDI”

İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, basın mensuplarına yaptığı açıklamada konuya açıklık getirdi. İmar planlarındaki bir aylık askı süresinin dolmasının ardından, planların bakanlığa gideceğini ve onaylandıktan sonra imar planının yürürlüğe gireceğini açıkladı. Uygulamanın sadece Sazlıdere’de yapılacağını hatırlatan Meclis Başkanı Geçmiş; “2006 yılından beri Saros Körfezi’nin imar planları yapılamıyor ve birçok kaçak yapıya maruz kalıyoruz. Çünkü imar planlarımız yok, çok fazla kaçak var. Vatandaşlara, ‘Yapmayın’ dememize rağmen birçok kaçak yapı oluşması başladı. Dönemin valisi döneminde Bakanlıktan İl Özel İdaresi’ne plan yapma yetkisi aldık. Sadece Sazlıdere köyümüzün turizm alanının bulunduğu kesim imara açıldı. İmar planları yapıldı ama daha kesinleşmedi. 1 aylık askı süresi var ve yakın zamanda o dolacak. Sonra Bakanlığa gidecek. Bakanlık onay verdikten ve 18 uygulaması yapıldıktan sonra planlı ve plansız alanlarda kalan evlerimiz var. Bunlar daha sonraki süreç içerisinde tespit edilecek ve orada imarlı bir alanla herkes İl Özel İdaresi’ne müracaat edecek. Orada imarını, yapı kullanımını alarak inşaatlarını yapabilecek konuma düşecekler. Ama yalnızca Sazlıdere’de yapılacak” diye konuştu.

SAZLIDERE’NİN ARDINDAN GÖKÇETEPE, GÜLÇAVUŞ VE YAYLA DA İMARA AÇILACAK

Saros bölgesinde, sadece Sazlıdere’deki turizm gelişim alanının bir kısmının imara açıldığının altını çizen Geçmiş, Sazlıdere imarın ardından Gökçetepe, Gülçavuş ve Yayla’nın da imara açılacağını ifade etti. Geçmiş; “Meclis Başkanı olarak benim açıklamamdan sonra tüm Saros’un imara açıldığı ve imar planlarının yapıldığı algısı yaratılmıştı. Onun için İl Özel İdaresi’nde büyük bir yoğunluk ve talep oluşmuştur. Genel Sekreterimiz de bu açıklamayı yapmak zorunda kalmıştır. Saros bölgesinde şu anda İl Genel Meclisi’nde imar planlarını onayladığımız ve imara açılan tek alan vardır. Sazlıdere turizm gelişim alanındaki sahilin belli bir kısmını imara açtık. İmar planlarını İl Genel Meclisi’nde onayladık.  Bundan sonra Göktepe ile ilgili Bakanlıktaki çalışmalar devam ediyor. Henüz gelmedi. Bunlar zaman alacaktır. Bunlar geldikten sonra İl Genel Meclisi, Gökçetepe’nin imar planlarını yapacak. Daha sonra Bakanlıktaki çalışmalar bittikten sonra Sultaniçe, Gülçavuş ve Yayla’nın belirli bir kısmı gelerek, Saros Körfezi’nde imarı olmayan birçok yer peyderpey İl Özel İdaresi’ne gelerek, İl Genel Meclisi’nde imar planları yapılarak imara açılacaktır. Ama şu an açılan sadece Sazlıdere köyümüzün turizm alanları vardır. Onun dışında hiçbir yer açılmadı” dedi. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!