“Türk hekimlerinin üstünden o pis elinizi çekin”

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde hasta yakının kadın doktora saldırdığı olaya tepki gösteren Türk Ocakları Edirne Şube Başkanı Yakup Öz; “Oldukça yoğun ve uzun bir eğitim sürecinin ardından milletimize hizmet adına iş baş yapan, insanların sağlığını her koşulda korumayı görev addeden hekimlerimizin, fiziksel ve sözlü şiddete maruz kalmadığı gün mumla aranır olmuştur” dedi.

Türk Ocakları Edirne Şube Başkanı Yakup Öz, geçtiğimiz günlerde Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görev yapan kadın doktorun, bir hasta yakını tarafından saldırıya uğraması olayına tepki gösterdi.

‘HEKİMLERİMİZİN FİZİKSEL VE SÖZLÜ ŞİDDETE MARUZ KALMADIĞI GÜN, MUMLA ARANIYOR’

Türk Ocakları olarak, saldırıya uğrayan hekimin her zaman yanında olduklarını bildiren Öz; “Türk hekimlerinin üstünden o pis elinizi çekin; Her defasında tepki koyduğumuz bu son olsun dediğimiz bu saldırılar ne yazık ki devam etmektedir. Oldukça yoğun ve uzun bir eğitim sürecinin ardından milletimize hizmet adına iş baş yapan, insanların sağlığını her koşulda korumayı görev addeden hekimlerimizin, fiziksel ve sözlü şiddete maruz kalmadığı gün mumla aranır olmuştur. Osmanlı’ya yıllarca başkentlik yapmış, laik, Atatürkçü, milli ve manevi değerlere sahip çıkan, bayrağına, diline, dinine sahip çıkan ve entelektüel seviyesi yüksek olan insanların bir arada yaşadığı bu güzel ilimizde; dün Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde kadın doktora hasta yakını tarafından şiddet uygulanıp yüzüne yumruk atılmıştır. Kadın doktorumuza geçmiş olsun dileklerimizi iletirken Türk Ocakları Edirne Şubesi olarak her zaman yanında olduğumuzu belirtmek isterim” dedi.

‘İŞ MOTİVASYONUNU VE VERİLEN SAĞLIK HİZMETLERİNİ CİDDİ ŞEKİLDE ETKİLEMEKTE’

Sağlıkta şiddetin, sağlık çalışanlarının iş motivasyonunu düşürdüğüne dikkat çeken Öz; “Sağlıkta şiddet, şiddete yakın insanların caydırılamaması, şiddet uygulayanların yaptırım görmemesinden kaynaklı bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde diğer alanlarda çalışanlara nispeten sağlık çalışanları ve eğitim çalışanları şiddete daha fazla maruz kalmaktadır. Şiddet olaylarının sıklık ve derecesinin giderek artıyor olması, bu meseleyi ülkemizin çok önemli sorunlarından biri haline getirmiştir. Sağlıkta şiddet olayları sadece şiddetin mağdur olanları fiziksel ve psikolojik travmaya uğratmanın ve belli bir süre için sağlık hizmetleri vermekten alıkoymanın ötesinde tüm hekim ve sağlık çalışanlarının iş motivasyonunu ciddi şekilde etkilemekte ve ülkemizde verilen sağlık hizmetlerini orta ve uzun vadede ciddi şekilde etkileyecek neden olmaktadır” şeklinde konuştu.

‘SADECE YASA YETMEZ, UYGULAYICILARININ GEREKLİLİKLERİNİ YERİNE GETİRMESİ GEREKİR’

Sağlık çalışanlarının korunması için önlem alınması gerektiğine vurgu yapan Öz; “Bu şiddet sarmalının her geçen gün daha vahim boyutlara ulaşmasından ve daha da kötüsü meşru görülmesinden endişe ve derin bir üzüntü duymaktayız. Bu bağlamda yetkililer sağlık ve eğitim çalışanlarını koruyan önlemleri almalıdır. Sağlık ve eğitim çalışanları kendi can güvenliğinden gerek sözlü gerek fiziksel şiddete maruz kalmayacağından emin olmalıdır. Bu hassas konuda görevli ve sorumlu olanlar görevlerini eksiksiz yerine getirmelidirler. Sadece bir yasanın olması yetmez. Yasa uygulayıcılarının tüm gerekliliklerini yerine getirmesi gerekir. Toplumsal bilinçlendirme eğitimle mümkün olur. Sosyolog, psikolog ve davranış bilimciler bir araya gelip konuyu masaya yatırmalı ve toplumun her kesiminin şiddet konusunda bilgilendirilmesi için eğitim, reklam ve kampanyalar düzenlenmelidir. Şiddete maruz kalan doktorumuzun şahsında kendisine ve tüm sağlık camiasına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor olayların bir daha yaşanmamasını diliyoruz” diye konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!