“Türk kadınına seçme seçilme hakkı 89 yaşında”

Siyasi parti il temsilcileri Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı verilişinin 89’ncu yıldönümüne istinaden yazılı basın açıklamaları yayınladılar. Yapılan açıklamalarda, Türk kadınının birçok ulus kadınından önce seçme ve seçilme hakkına sahip olduğunu vurgulandı.

AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı verilişinin 89’ncu yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı. AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, Türk kadınının güçlü bir aklı, güçlü bir yüreği ve güçlü bir maneviyatı olduğuna değindi.  Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, tüm dünyaya örnek olacak adımlarla kadına yeni bir bakış açısı kazandırdığını hatırlatan İba, Cumhuriyet’in ilk yıllarından itibaren kadınların siyasal yaşama katılmaları yönünde bir dizi değişiklikler yapıldığını ve o günden bu güne kadınların siyasetteki yerinin arttığını ifade etti. Bir Türk kadın siyasetçi olarak; bu anlamlı günü, demokrasi ve insan haklarının simgesi olarak gördüğünü belirten İba, siyasi hayatta kadınların varlığı ile gurur duyduğunu dile getirdi. Özellikle son dönemlerde kadınların hem çalışma, hem de siyasi hayattaki yerinin arttığına dikkat çeken İba, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde kadınlarımızın sadece siyasette değil, hayatın her alanında hak ettikleri seviyeye gelebilmeleri için büyük gayret gösteriyoruz. Kadınlarımızı öncelikle eğitim ve iş hayatı başta olmak üzere her alanda birey olarak, onunla birlikte anne, eş, evlat sıfatlarıyla desteklemeye devam ediyoruz. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda da Devletimizin tüm birimleri ile işbirliği içerisinde ortaklaşa çalışmalar yürütüyoruz. Mağdur konumunda bulunan kadınları devletin koruma şemsiyesi altına alıyoruz. Kadın kooperatiflerinin sayısı her geçen gün artıyor. Kadınlarımız çalışma hayatına katılarak ev ekonomilerine katkı sağlıyorlar. Böylece hem kendilerine olan güvenleri artıyor hem de kendi ekonomik gücüne sahip olmalarının gurur ve mutluluğunu yaşıyorlar” ifadelerine yer verdi. Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının kazandırılışının 89. yıldönümünde, ileri görüşlülüğü ve vizyonuyla nice dünya ülkelerinin önünde olan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve minnetle andıklarını söyleyen İba, Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verilişinin 89’ncu yıldönümünü kutladı.

“LAİK, DEMOKRATİK VE ÖZGÜR YARINLAR BİZ KADINLARIN ELLERİNDE YÜKSELECEK”

Cumhuriyet Halk Partisi de yaptığı açıklamada Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı verilişinin önemine değindi. Yapılan açıklamada; “Takvimler 5 Aralık 1934’ü gösterdiğinde ise biz kadınlar Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne seçme ve seçilme hakkını kazandık. Dönemin Başbakanı İsmet İnönü’nün ifadesiyle; ‘kadının kurtuluş devrimi’ gerçekleşti. Bugün, bu kurtuluş devriminin 89. yıl dönümü. Kutlu olsun. Birçok gelişmiş ülkeden önce eşit yurttaşlığı elde etmenin haklı gururunu yaşayan kadınlar, 1935’te gerçekleşen seçimlerde aday oldu ve oy kullandı. Akın akın sandıklara koştu. Büyükşehirlerde kadın ve erkeklerin oy kullanma oranı birbirine çok yakındı. 17 kadın milletvekili Meclis’e girdi. Bir yıl sonraki ara seçimde kadın milletvekili sayısı 18’e çıktı. O dönem, Meclis’teki kadın milletvekili oranımız yüzde 4,6 oldu ve parlamentoda kadın temsilinde dünyada ikinci sıraya yerleştik. Kadın kimliğinin, ulusal meclislerde ve yerel yönetimlerde temsili için kritik eşik yüzde 33’dür. Yüzde 33’ün altındaki bir oran, kadınların temsil edilmediği anlamına gelmektedir. 1934 yılından bu yana 24 Genel Seçim gerçekleşti. Toplam 11 bin 985 milletvekili Meclis’te görev yaptı.  Önümüzde yerel seçimler var. Ülkemizde 1930-2019 yılları arasında yapılan 19 yerel seçimde, toplamda sadece 156 kadın belediye başkanı seçildi. Erkeklerde ise bu sayı 32 bin. 31 Mart yerel seçimlerine göre 1389 belediye başkanının sadece 22’si, yani yüzde 2’si kadın. 2019 sonuçlarına göre, Türkiye’deki 50.217 muhtardan sadece 1.119’u; yani yüzde 2’si kadın. Kadın belediye meclis üyesi oranı en fazla yüzde 11, kadın il genel meclis üyesi oranı ise en fazla yüzde 3 olabildi. Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak, son üç yılda partimize yaklaşık 165 bin yeni kadın üye kazandırdık. Yüzde 30’un altında olan kadın üye oranımızı yüzde 37’ye çıkardık. Kadınların siyasette daha aktif olması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki seçimlerde kadın temsilini en az ikiye katlamaya kararlıyız. Belediye meclisi üyeliklerinde fermuar sistemi uygulanmasını çok önemsiyoruz. Tüm CHP’li belediyelerde eşitlik birimi kurulmasını ve yerel yönetim kadrolarında yüzde 50 cinsiyet kotası uygulanmasını hedefliyoruz. Biz kadınlar için eşitlik mücadelesi, bir hak mücadelesidir. Eşit bir dünya kurmaya kararlıyız. Laik, demokratik ve özgür yarınlar biz kadınların ellerinde yükselecek” ifadelerine yer verildi.

“TÜRK KADINININ TOPLUMSAL KONUMUNUN YÜKSELTİLMESİ SAĞLANMIŞTIR”

İYİ Parti Edirne İl Başkanı Alpay Alpagut Engin, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Engin, mesajında şu ifadeleri kullandı: “5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününü ve aynı zamanda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde dünya ülkelerinin çoğundan önce Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 89. yıldönümünü hep birlikte kutluyoruz. Türk kadını, tarihimizin en eski dönemlerinden beri toplumsal hayatımızın, millet ve devlet yapımızın odağında yer almış, savaşlarda dahi her dönem fedakârlıkların en yücesini göstermiştir. Kadınlarımıza verilen bu haklar ile ülkemiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği muasır medeniyetler seviyesinin üzerine ulaşma hedefinde önemli bir yol kat etmiştir. Bu süreçte kadın erkek ayrımı olmaksızın kişi hak ve özgürlükleri genişletilerek, Türk kadınının toplumsal konumunun yükseltilmesi sağlanmıştır. Bu önemli günün anlamını bir kez daha idrak ederek, tüm kadınlarımızın 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nü kutluyorum.”Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!