“Türkiye’deki planlı ender ilçelerden biri olacağız”

Havsa Belediye Başkanı Avukat Aydın Balkan, belediye başkanlığı görevini bir meslek olarak görmediğinin altını çizerek, ‘Bu görevi benden daha iyi yapacağına inandığım başka bir arkadaş çıkmadığı sürece görevime devam edeceğim’ diyerek bir dönem daha mesajını verdi. Balkan, yaptığı açıklamalarda Havsa’da gerçekleştirdikleri projeleri anlatarak, Havsa’yı hak ettiği yerlere ulaştırmak istediklerini, özellikle imar çalışmalarının devam ettiğini ve Türkiye’deki planlı programlı ender ilçelerden birinin Havsa olacağını söyledi.

Seçimlerle gelinen makamların bir meslek olmadığını bildiren Havsa Belediye Başkanı Avukat Aydın Balkan; “ Seçimle gelinen her idareci makam bana göre görevdir. Meslek ise gelir elde etmek için yapılan iştir. Ben halkımızın istek ve teveccühü ile avukatlık mesleğimi bırakıp Belediye Başkanlığı görevini tercih ettim. Halkımızın isteği ve bu görevi benden daha iyi yapacağına inandığım başka bir arkadaş çıkmadığı sürece görevime devam edeceğim” dedi.

“SULARIMIZ % 100 İÇİLEBİLİR”

Seçildiği dönemlerde Havsa’da birçok sorunun olduğunu söyleyen Balkan, görev süresi boyunca var olana sorunların çözümlerine ve yeni projelere odaklandıklarını belirtti. Balkan; “Başkan olduğumuz dönemlerde ilçemiz halkının gerek içme suyla ilgili, gerek yol ve kaldırımlarla ilgili, gerek doğal gaz alt yapısı ile ilgili sorunları ve beklentileri vardı. Göreve geliri gelmez ilk önce ana su depomuzu ve ilçeye su sağlayan su sistemimizi değiştirdik. Yaklaşık 60 yıllık 40 metre yüksekliğindeki ana su basıncı sağlayan depomuzu ilk önce bir yıktık. İçindeki merkezi basınçları veren ana boruların hepsi çok eski ve çürümüştü. Ardından yeni nesil su motorları taktık. Yaklaşık 100 metreden su çekiyoruz. Göreve geldiğimizde aylık 80.000 liraya civarında elektrik faturası ödüyorduk, yeni sistem ile bu miktar 30 – 35 bin liraya düştü. Şu anda şebeke sularımız sizin satın aldığımız sulardan daha temiz. Bu suları İstanbul’daki kapsamlı laboratuarlarda test ettirerek gördük. Su konusunda dünya kriterlerine göre %90 üzerinde başarılıyız. Sularımız % 100 içilebilir” diye konuştu.

“2024 YILINDA BİTECEK OLAN BİR İMAR PLANI HAZIRLIYORUZ”

Birçok projeye imzasını atan Belediye Başkanı Balkan, yeni projelerden de bahsetti. İmar konusundaki projelerini anlatan Balkan; “Havsa’nın imarı ile ilgili 6 tane projemiz var. Belediye olarak Havsa’nın tüm mevcut alanın projesini çıkardık. Zemin etütlerini yaptırdık. Kırklareli Üniversitesi Şehir Plancılığı Bölümüyle çalışmalarımız devam ediyor. 2024 yılında bitecek olan bir imar planı hazırlıyoruz. Havsa’nın imarını tamamı ile değiştireceğiz. Artık 2050, 2100’e hitap eden daha fazla yeşil alanların, daha fazla sosyal alanların, daha geniş yolların ve kaldırımların olduğu, insanların daha keyifli yaşayacakları bir Havsa imar edeceğiz. Bununla ilgili çalışmalarımızı da kitaplaştırıyoruz. Toplamda 4 Cilt olacak bu çalışmaların ilk cildini de yayımladık” dedi.

“5 SENE İÇİNDE HAVSA’YI ÇOK DAHA HIZLI BÜYÜYEN İLÇE HALİNE GETİRECEĞİZ”

Görevi eski belediye başkanından devir alırken, en borçlu belediyenin Havsa belediyesi olduğuna dikkat çeken Balkan; “Göreve seçildiğimiz sene bölgenin en borçlu Belediyesi idik. İlk olarak hukukçu olduğum için borçları ciddi anlamda yapılandırdık. Bu yapılandırma bize beklemediğimiz avantaj sağladı. Yüksek enflasyondan dolayı biz borcumuzu sabit tutup ödemeye başladık. Çevre il ve ilçe esnafları nazarında Havsa Belediyesinin kredisi hiç yoktu.  Belediyeye her yaptığımız iş için bakanlıklardan hibeler de aldık. Mesela kaldırımlar için bakan bey Havsa’ya geldiğinde 1 milyon TL hibe verdi” ifadelerini kullandı. Balkan; “Önümüzdeki 5 sene içinde Havsa’yı çok daha hızlı büyüyen, gelişen ve talep edilen bir ilçe haline getireceğiz” diyerek yerel seçimlere doğru mesajını da verdi. Haber Merkezi

Screenshot 1 62 | Edirne Ahval Gazetesi
“Türkiye’deki planlı ender ilçelerden biri olacağız” | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu