Türkülerle coğrafya dersi

Edirne Sosyal Bilimler Lisesi’nde türkülerle coğrafya dersinin ikinci konusunu göçler oluşturdu. Trakya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Evrim Kaşıkçı’nın konuşmacı olarak katıldığı “Türkülerin Yolculuğu: Balkanlar, Göç ve Müzik” konulu konferans ve konser okul konferans salonunda gerçekleştirildi.

“Türkülerin Yolculuğu: Balkanlar, Göç ve Müzik” konulu konferans Edirne Sosyal Bilimler Lisesi’nde öğrencilerle buluştu.  Edirne Sosyal Bilimler Lisesi Okul Coğrafya Öğretmeni Ali Karapire konferans hakkında yaptığı açıklamada; “Türküler halk yaşamının görünümlerini, kültürel değerlerini yansıtır. Bunun yanı sıra türkülerimizden çeşitli doğal ve beşeri olayları ve bunlara halkın tepkisini öğrenebiliriz. Türkülerimiz halk bilimi, müzik, halk edebiyatının yanı sıra coğrafya bilimi için de önemli bir çalışma konusunu olmuştur. 2018 yılında bu düşünceden yola çıkarak “Bu coğrafyanın türküleri” adını verdiğimiz türkülerle coğrafya dersini Evrim Kaşıkçı hocamız burada öğrencilerimize vermişti. Çok keyifli bir ders olmuştu. Bugün de Balkan coğrafyasının ayrılmaz parçası göçler konusunu türkülerle işleyecek Evrim hocamız” dedi.

Evrim Kaşıkçı göç konulu türkülerle renklendirdiği konferansta, Balkanların bugün dünyada yaşanan acıların hepsine sahne olan farklı bir coğrafya olduğunu, günümüzde de Balkanların farklı milletlerden insanların göç yolları üzerinde bulunduğunu belirterek, 78 harbi sonrası yaşanan göçler, mübadele göçleri, Anadolu’da ki göç hareketleri ile ilgili sunum ve konuşmasını yaparak öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Düzenlenen konferansla ilgili Sosyal Bilimler Lisesi Baş Müdür Yardımcısı Kamil Andıç ise; “Okulumuz Trakya Üniversitesi ve farklı kurumlarla işbirliği içerisinde pek çok proje yürütmektedir. Bu çalışmalarımıza destek veren hocamız Dr.Evrim Kaşıkçı’ya teşekkür ediyoruz” ifadelerine yer verdi. Haber Merkezi

Evrim Kasikci 03 | Edirne Ahval Gazetesi
Türkülerle coğrafya dersi | Edirne Ahval Gazetesi
Evrim Kasikci 04 | Edirne Ahval Gazetesi
Türkülerle coğrafya dersi | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu