Ulaşıma zam, afişlere düzenleme

Edirne Belediye Meclisi ağustos ayı toplantısını yapımı tamamlanan Atatürk Kültür Merkezi’nde yaptı. AKM’de yapılan ilk mecliste ulaşım ücretlerine zam kararı alındı. Oy çokluğu ile kabul edilen ulaşım zammına göre, ETUS ücretleri sivil biletsiz 7 liradan 8.75 liraya, sivil biletli 5.50’den 6.88’e, öğrenci 3.80’den 4.75 liraya yükseldi. Ayrıca taksimetre ve servis ücretlerine de zam yapıldı. Mecliste ayrıca, Bulgarca afişlerin düzenlenmesi için yönetmelik teklifi verildi.

Atatürk Kültür Merkezi’ne taşınması karar verilen Belediye Meclisi, ağustos ayı toplantısını AKM’de gerçekleştirdi. AKM’de yapılan ilk toplantıda 17 gündem maddesi, 2 tane de gündem dışı konu görüşüldü. Geçtiğimiz ay plan bütçe komisyonuna devredilen ulaşıma zam talebi, oy çokluğu ile mecliste kabul edildi. Komisyon tarafından yapılan incelemeler neticesinde yüzde 25 oranında zam yapıldı.

Edirne’de uygulanacak olan yeni taksimetre, minibüs ve servis ücretleri şu şekilde:

ETUS ücretleri:

Sivil Biletsiz 8.75 liraya

Sivil biletli 6.88’e

Öğrenci 4.75 liraya

Taksimetre ücretleri:

Taksimetre açılış 12.50 TL

Birim mesafe ücreti 0.80 krş.

Yolculuk başına minimum ücret 25 TL

Servis ücretleri:

0-3 yaş arası: 490 TL

3-6 yaş arası: 590 TL

6-10 yaş arası: 680 TL

10-15 yaş arası: 760 TL

15 kilometreyi aşan her kilometre için: 19 TL

Rehber olması gereken araçlarda tarifenin üzerine eklenecek ücret: 150 TL

CUMHUR İTTİFAKI’NDAN RED OYU

Ulaşıma zam kararı mecliste AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın ret oyuna karşı, İYİ Parti ve CHP grubunun oluşturduğu Millet İttifakı’nın kabul oyuyla, oy çokluğuyla onaylandı. Cumhur İttifakı adına konuşma yapan Mehmet Çapoğlu; “Ulaşımda sıkıntılar var, esnaf zor durumda ancak 30 lira gibi bir rakama çıkan mazot artık Mayıs ayındaki rakamlara geri dönüş yaptı. Komisyonda olan görüşmelerimizde; ‘Eylül – Ekim’i görelim ona göre hareket ederiz çünkü aşağı yönde eğilim var’ dedik. Ancak gelen odalar bu talebi ilettiler ve CHP grubu da artış kararını aldı. Bizim bu konuda şerhimiz var, Eylül – Ekim’i beklemek istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

“FİYATLAR ESKİYE DÖNERSE ULAŞIM VE DİĞER FİYATLARI ESKİYE GETİRİRİZ”

Mazot fiyatlarda indirim olduğu takdirde zamları geri alacaklarını belirten Belediye Başkanı Recep Gürkan ise; “Halkın taleplerini herhangi bir sektörü ayarlarken değil, bütün artışları hesaplayarak değerlendirmek gerek. Burada sadece mazot artışları dikkate alınıyor, diğer girdiler değil. Bir gerçeği hepimiz kabul edelim, Engin bey okurken bir şey dikkatimi çekti. 2011’de 1 lira olan rakam, 2017’de 1.5 lira olmuş. 6 yılda 50 kuruş artmış, çünkü fiyat istikrarı varmış. O da sizin döneminiz. Şimdi 6 ayda yüzde 300 – 400 arttıysa, burada ‘biz halkı düşünüyoruz’ gibi bir şey kabul edilebilir değil. Halkı düşünenin yapacağı iş bellidir, eğer siyaset yapıyorsak. Daha yılı olmadı 6.80 – 7 liraydı mazot, 30’a çıktı şimdi 24-25’e düştü. Bunu alkışlamamız gerekmiyor. 30’dan 20’ye düştü diye mutlu oluyoruz ama 7’den 20’ye çıktı diye alkışlayacak halimiz yok. Ben söz veriyorum fiyatlar eskiye dönerse ulaşım ve diğer fiyatları eskiye getiririz, söz veriyorum” dedi.

BULGARCA TABELALARA DÜZENLEME GELİYOR

Meclis sonunda ise Edirne’deki reklam panolarına verilen Bulgarca reklamlara ilişkin bir düzenleme getirilmesine yönelik teklif verdi. Konu hakkında komisyon kurulmasını isteyen Gürkan, “Edirne biliyorsunuz son dönemlerde çok sayıda yabancı ziyaretçi alıyor, bir kısmı turist, bir kısmı alışveriş amaçlı geliyor. Buradaki alışveriş hareketliliğinin artmasıyla beraber bir taraftan Edirne’deki emtia fiyatları da yükseliyor, halkımız memnun değil. Dikkatimi çeken, özellikle reklam mecralarında Türkçe ‘ye uygun olmayan yabancı dillerde, tek kelime Türkçe olmayan afişler görmeye başladık. Tamamen yabancı isim olan tabelalar. Bununla ilgili olarak belediyede bir komisyon kurulmasını, bu komisyonun mevzuat anlamında çalışma yapmasını, gerekirse uzmanları dinlemesini ve önümüzdeki aylarda bu konuda bir karar almamızı öneriyorum. Burada her partinin de olmasını arzu ederim. Bu konuda şehrimizin bir düzenlemeye ihtiyacı var. Çünkü milletin ortak değerlerinin en başında gelenidir” açıklamasını yaptı. Damla GÖÇ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu