Ulaşımdaki sorunları ETUS ile görüştüler

Saadet Partisi Edirne İl Başkanı ve Genel İdare Kurulu Üyesi Av. Sinan Tekin beraberindeki heyetle birlikte ETUS’u ziyaret etti. Ziyaretle ilgili açıklama yapan Tekin; “Edirne’mizin toplu ulaşım yükünü çeken ETUS’u ziyaret etmek istedik. ETUS Başkanı Hakan Giyik ve yönetim kurulu üyeleri ile toplu ulaşımda yaşanan sorunlar konusunda istişarelerde bulunduk. Özellikle engelli vatandaşlarımızın yaşadığı sıkıntılara dikkat çektik” ifadelerine yer verdi.

ETUS ziyaretlerinde hazırladıkları raporu da sunduklarını bildiren Saadet Partisi Edirne İl Başkanı ve Genel İdare Kurulu Üyesi Av. Sinan Tekin; “Partimizin Engelli Koordinasyon Birimi Başkanı olan Cüneyt Çetin’in hazırlamış olduğu raporu kendilerine sunduk. Çok faydalı bir görüşme oldu. ETUS Başkanımıza ve yönetim kurulu üyelerine göstermiş oldukları yakın ilgiden dolayı çok teşekkür ederiz” dedi.

İşitme ve görme engelli vatandaşların toplu taşımada daha rahat bir seyahat geçirmeleri için çözümler üretilmesi gerektiğinin altını çizen Tekin; “Toplu taşıma duraklarında çalışan personellerin ve şoförlerin işaret dili öğrenmesi, görme engelli bireyler için 55 Braille alfabesinin yaygınlaştırılması, kısmi işitme engelli bireyler için işitme cihazlarındaki sinyali arttıracak bölgeler, akıllı seslendirme sistemleri ve araç içlerindeki durak tabelaları ve seslendirmeleri örnek çözümler olabilir. Engellilerin toplu ulaşım araçlarına inme ve binme sırasında yaşadığı problemler konusunda araca inme ve binme sırasında kullanılan ekipmanların önemi ortaya çıkmaktadır. Bu ekipmanlar engelli bireyin bir insanın yardımına ihtiyaç duymadan araca binip inmesini sağlar. Bu da engelli bir bireyin kendi kendine yetebilmesi anlamına gelir. Toplumdaki herkesin ulaşması gereken engelli vatandaşlara karşı farkındalık seviyesine öncelikle toplu taşıma araçlarının şoförleri ve diğer çalışanlarının ulaşmasını amaçlamalıyız. Engelli toplu taşıma ulaşım sürecinin iyileşmesi için yapılması gerekenlerden biri de toplu taşıma standartlarına uygunluğunun denetlenmesi ve izlenmesidir. Denetimler iyileştirmelerin takip edilmesini ve sürekli iyileştirme sağlar” diye konuştu. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!