Ulus Pazarı kış sezonunu açtı

Giyim ürünlerinde kış sezonunun açıldığını ifade eden Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi (UPEK) Başkanı Yüksel Barış Atkoşan, yerli ve yabancı tüm Ulus Pazarı ziyaretçilerinin kışlık alışverişine ilgi gösterdiğini dile getirdi. Kışlık ürünlerin fiyatlarında geçen yıla oranla neredeyse yüzde 100’lük bir artış olduğunu aktaran Atkoşan, an itibariyle pazar yerinde boş tezgâh bulunmadığının altını çizdi.

UPEK Başkanı Yüksel Barış Atkoşan, açıklamalarda bulunarak Ulus Pazarı’ndaki son durumu değerlendirdi. Hava koşullarının elverişli olması sebebiyle pazarın hareketli olduğunu söyleyen Atkoşan, üniversite öğrencilerinin de pazara ilgilerinin olduğunu ifade etti.

KIŞLIK ÜRÜNLER TEZGAHLARDA

Yerli ve yabancı tüm müşterilerin kışlık ürünleri tedarik etmeye başladığını kaydeden Atkoşan; “Kış sezonunun açılmasıyla ve tezgahlara kışlık ürünlerin gelmesiyle de beraber hem yerli hem yabancı müşterilerimiz, kışlık ürünleri pazarımızdan tedarik edebilmek için yoğun bir alışveriş içerisindeler.  Pazarımız yoğun. Bu tabi ki havaların alışveriş için elverişli olmasıyla da alakalı. Yağmur, soğuk, fırtınalı hava olmadığı zaman insanlar rahatlıkla dışarıya çıkabiliyor. Okulların açılmasıyla birlikte, üniversite öğrencilerinin de ciddi anlamda pazarımıza ilgileri var. Kentteki hareketlilik okulların açılmasıyla da artmış durumda. Ulus Pazarı olarak tabi ki bundan payımızı alıyoruz” dedi.

Ulus Pazari kis sezonunu acti | Edirne Ahval Gazetesi
Ulus Pazarı kış sezonunu açtı | Edirne Ahval Gazetesi

‘GEÇEN YILA ORANLA NEREDEYSE YÜZDE 100 FİYAT ARTIŞI VAR’

Pazarcı esnafının minimum kar oranlarıyla satış yaptığını dile getiren Atkoşan, fiyatların geçen seneye oranla neredeyse yüzde 100 arttığını söyledi. Atkoşan; “Tezgahtar arkadaşlarımız, mümkün mertebe fiyat farkını minimize etmeye çalışıyorlar. Ama geçen seneki fiyatlar ile bu seneki fiyatlara bakıldığı zaman, esnafımızın da elinde olmayan sebeplerden dolayı neredeyse yüzde 100’lük bir artış var. Mal alınan yerlerde imalat fiyatları ciddi anlamda artış gösterdi. Kumaşlar hep dövize endeksli. Malzemeyi, ham maddeyi, özellikle kumaşın içindeki likra maddesini dış ülkelerden ithal ettikleri için, dolayısıyla yüzde 100 fiyat artışı söz konusu. Sadece bizim sektörde değil, bütün sektörlerde durum böyle. Ücretlerde de asgari ücret olsun, özel ücretler olsun ciddi anlamda maaşlarda da artış oldu. Ancak fiyat artışlarının olmaması için, bir yerde bu duruma bloke gerekiyor. Biz, mümkün mertebe minimum kar oranlarıyla, vatandaşlara ürünleri ulaştırmak için gayret ediyoruz. Ürün çeşitliliği, kış sezonunun açılması ile birlikte, ciddi anlamda iyi durumda. İyi bir ürün çeşitliliğimiz var” şeklinde konuştu.

ULUS PAZARI KAPALI GİŞE

Atkoşan, bölgede gerçekleştirilen panayırlarda tezgâh açan esnafların Ulus Pazarı’na geri döndüğünü belirterek, pazar yerinde boş yer kalmadığını ifade etti. Atkoşan; “Pazarda şu an itibariyle boş alan yok. Bölgede Pavli Panayırı başta olmak üzere, farklı yerlerde de panayırlar oluyordu. O panayırlar sona erdi. Şu anda panayırlara katılan arkadaşlarımızın hepsi tezgahlarına döndü. Tüm esnaf pazarlarının başında ve herkes yazlık ürünlerini depoya alıp, kışlık ürünlerini tezgahlarına koydu” diye konuştu. Adem Batuhan SEVER

Ulus Pazari kis sezonunu acti | Edirne Ahval Gazetesi
Ulus Pazarı kış sezonunu açtı | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu