Ulus’a ‘kat karşılığı’ cevabı

Dün gerçekleştirilen Edirne Belediye Meclisi Kasım Ayı Olağan Toplantısı’nda toplam 13 madde görüşülüp karara bağlanırken, belediye tarafından ihaleye çıkarılan fakat alıcı bulunamayan Ulus(Cuma) Pazarı yeri ile ilgili Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın sözleri toplantıya damga vurdu. Pazar yeri ile ilgili açıklamada bulunan Gürkan, “Özelleştirme ve satma konusuna gelirsek biz AK Partili belediyelere de, hükümete de yetişemeyiz. Cuma pazarını satmaktan da vazgeçtim, önümüzdeki ay kat karşılığı çıkacağım orayı” dedi. Gürkan’ın ‘kat karşılığı’ sözü kamuoyunda soru işaretleri bıraktı. Ayrıca yerel seçimler öncesi 2024 yılı bütçe teklifleri ise 21 Kasım tarihinde görüşülecek.

Edirne Belediyesi Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı dün Atatürk Kültür Merkezi meclis salonunda gerçekleştirildi. Toplam 13 maddenin görüşüldüğü toplantıda, mecliste grubu bulunan siyasi partiler CHP, AK Parti, MHP ve İYİ Parti temsilcileri Gazze’de yaşanan insanlık dramına dikkat çekip, İsrail’i kınadıkları ortak bildiri yayınladı.

EDİRNE’YE İSTİKLAL MADALYASI TEKLİFİ

Yayınlanan ortak bildirinin ardından konuşma gerçekleştiren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne’de Trakya Paşaeli Müdafai Hukuk Cemiyeti’nin Kurtuluş Savaşı döneminde kurulan ilk direniş örgütü olduğuna dikkat çekerek, “Edirne, ilk direniş örgütünü kuran bir şehir. Bu özelliğinden dolayı Belediye Başkan Yardımcımız Selçuk Çakır’ın önerisiyle Edirne şehrine İstiklal Madalyası verilmesini teklif etmeyi düşünüyoruz. Edirne, İstiklal Madalyası’nı hak eden bir şehir. Önümüzdeki ay meclis gündemine bu konuyu almak istiyorum. Halkımızın da bu konuyu tartışmasını istiyorum. Eğer bir karara varabilirsek, Edirne şehrine İstiklal Madalyası verilmesini teklif etmeyi düşünüyoruz” dedi. İstiklal Madalya önerisi önümüzdeki toplantıda görüşülecek.

Screenshot 4 | Edirne Ahval Gazetesi
Ulus’a ‘kat karşılığı’ cevabı | Edirne Ahval Gazetesi

“CUMA PAZARINI SATMAKTAN DA VAZGEÇTİM, ÖNÜMÜZDEKİ AY KAT KARŞILIĞI ÇIKACAĞIM ORAYI

Gündem maddelerinin görüşülmesiyle devam eden Belediye Meclisi Kasım Ayı Olağan Toplantısında, 2023 yılı performans raporları hakkında söz hakkı isteyerek konuşma yapan AK Parti Belediye Meclisi Grup Sözcüsü Mehmet Çapoğlu, belediyenin 2019 ve 2023 yılları arasındaki 4 yıllık uygulamalarını karşılaştırarak; “2019’da 3 yeni pazar yeri yapılması hedeflenmişti, gelen noktada herhangi bir pazar yeri olmamasına rağmen bir tanesinin de satışı söz konusu” ifadelerine yer verdi. Çapoğlu’nun söylemlerine karşılık veren Belediye Başkanı Recep Gürkan, 4 kez ihaleye çıkılan ve ihalede alıcı çıkmayan Ulus (Cuma) Pazarı yeriyle ilgili söylediği sözler kamuoyunda soru işaretleri bıraktı. Gürkan; “Bugüne kadar yapılan özelleştirmelerin yüzde 89’u Ak Parti tarafından yapılmış Türkiye’de. Bize niye sattınız diye soranların dönüp kendilerine sorması lazım bu mantıkla. Mesela cami satan belediyeler yazın kaç AK Parti’li belediye çıkacak görelim. Nereden yapacağız bu işleri, bir düşünmek lazım. Özelleştirme ve satma konusuna gelirsek biz AK Partili belediyelere de, hükümete de yetişemeyiz. Cuma pazarını satmaktan da vazgeçtim, önümüzdeki ay kat karşılığı çıkacağım orayı” diyerek Pazar yeri ile ilgili kat karşılığı cevabını verdi.

MESLEKTAŞIMIZ SÖYLEMEZ’İN ADI YAŞATILACAK

Gündem maddeleri içerisinde yer alan ve geçtiğimiz ayki toplantıda Cadde ve Sokak İsimleri Komisyonuna sevk edilen önerge komisyonca oy birliği ile kabul edildi. Geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamını yitiren meslektaşımız, TRT Haber Kameramanı ve Edirne Haber Yazı İşleri Müdürü Berk Söylemez’in ismi ailesinin yaşadığı Fatih Mahallesi 2. Sokak’a verilmesine karar verildi. Meslektaşımız Berk Söylemez’in ismi sokak ismiyle yaşatılmaya devam edecek. Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Sevgili Berk’e bir kez daha Allah’tan rahmet, başta ailesi olmak üzere Basın camiamıza ve tüm Edirnelilere bir kez daha sabırlar diliyorum” dedi. 

Gündemin diğer maddeleri de Gazeteci Melih Yurduseven ile önceki dönem Edirne Baro Başkanlarından Avukat İbrahim Karakoç’un isminin bir cadde ve sokağa verilmesi oldu. Her iki madde de oy birliği ile Cadde ve Sokak İsimleri Komisyonu’na havale edildi. 

SEÇİM ÖNCESİ SON BÜTÇE 21 KASIMDA GÖRÜŞÜLECEK

Edirne Belediye Meclisi Kasım Ayı Olağan Toplantısı, 2024 yılı bütçe tekliflerinin 21 Kasım saat 14.00’te görüşülmesi kararıyla sona erdi. Damla GÖÇ AKYÜZ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!