Uluslararası öğrenciler ebru sanatını deneyimledi

Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından, Edirne’de eğitim gören uluslararası öğrencilere Osmanlı’dan günümüze kadar gelen ebru hat sanatı, düzenlenen eğitimle tanıtıldı.

Öğrenim hayatlarını Edirne’de sürdüren uluslararası öğrenciler, Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından düzenlenen eğitim ile Ebru hat sanatını deneyimledi. Uluslararası öğrenciler, eğitim sonunda kendi elleri ile yaptıkları ebru hat sanatı eserleri tamamladılar.

‘ELİMİZDEN GELDİĞİNCE KÜLTÜR, ÖRF VE ADETLERİMİZİ TANITIYORUZ’

Osmanlı’dan günümüze gelen ebru hat sanatı ile Türk kültürünü uluslararası öğrencilere tanıttıklarını ifade eden Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği Başkan Yardımcısı Yunus Emre Altun, eğitimlerin mis sabun yapımı ve Edirnekari sanatı ile devam edeceğinin altını çizerek; “Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği olarak, 2023-2024 eğitim öğretim yılında ülkemize gelen misafir uluslararası öğrencilerimizle birlikte, Osmanlı’dan günümüze gelen ebru hat sanatı ile kültürümüzü tanıtıyoruz. Bunun yanı sıra mis sabunu yapımı ve Edirnekâri atölyelerimiz ile devam edecektir. Ben burada şahsım ve yönetimimiz adına Edirne Belediyesine Edirne Kent Müzesi’nin kapılarını bize açtığı için teşekkür ederim. 2013 yılından beri Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği olarak, Osmanlı’ya başkentlik yapmış Serhat şehri Edirne’mizi ve güzel vatanımız Türkiye’mizi, ülkemize gelen uluslararası misafir öğrencilerimizi elimizden geldiğince, kültür örf adet ve geleneklerimizi tanıtıp, bundan sonraki hayatlarında başarılı bir bireyler olmaları için mücadelemiz sürmektedir. Ücretsiz şekilde akademi programları ve sertifikalı sertifikasız programlar düzenliyoruz. Edirne’de okuyan 4.657 uluslararası misafir öğrencimiz var. Şu anda aktif olarak 900 öğrencimize de bu ve bunun gibi programlar düzenliyoruz. Yeni projelerimiz hazır, İçişleri Bakanlığı’na projelerimizi sunduk, hız kesmeden programlarımıza devam edeceğiz” dedi. Adem Batuhan SEVER

WhatsApp Image 2023 12 03 at 14.33.57 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Uluslararası öğrenciler ebru sanatını deneyimledi | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2023 12 03 at 14.33.57 2 | Edirne Ahval Gazetesi
Uluslararası öğrenciler ebru sanatını deneyimledi | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu