Üretici örgütlerine desteklerde derecelendirme dönemi

Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe giren Tarımsal Amaçlı Örgütlerin Derecelendirilmesine İlişkin Yönetmelikle birlikte kooperatifler, üretici birlikleri ve ıslah amaçlı yetiştirici birlikleri bakanlığa başvuru yaparak 60 ve üzeri puan almaları halinde “Birinci Derece Tarımsal Amaçlı Örgüt Belgesi” almaya hak kazanacak ve 60 ve üzeri puan alanlar, tarımsal desteklemelerde ayrıcalık, faiz indirimi, organizasyonlara davet, karar alma süreçlerine katılım gibi imkânlardan yararlanabilecekler.

Tarım ve Orman Bakanlığınca hazırlanan Tarımsal Amaçlı Örgütlerin Derecelendirilmesine İlişkin Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tarımsal amaçlı kooperatifler, üretici birlikleri ve ıslah amaçlı yetiştirici birlikleri derecelendirme kapsamına alındı. Yönetmelikle tarımsal amaçlı örgütlerin, Bakanlık tarafından belirlenen kriterler çerçevesinde derecelendirmesine ilişkin esaslar belirlendi. Başvuru yapanlardan “60 ve üzeri puan” alanlar, “Birinci Derece Tarımsal Amaçlı Örgüt Belgesi” almaya hak kazanacak. 60 ve üzeri puan alanlar, tarımsal desteklemelerde ayrıcalık, faiz indirimi, organizasyonlara davet, karar alma süreçlerine katılım gibi imkânlardan yararlanabilecekler. Tarımsal amaçlı örgütler 1 Ocak-29 Şubat 2024 tarihlerinde Bakanlık internet sitesinde yer alan linkten veya e-Devlet üzerinden başvuru yapılabilecek.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, resmi sosyal medya hesabından konuya ilişkin yaptığı paylaşımda; “Kooperatifçiliği ve üretici birliklerini teşvik edecek bir uygulamamızı daha hayata geçiriyoruz. Bakanlığımıza başvuran tarımsal amaçlı örgütleri belirlenen kriterlere göre derecelendirecek, desteklemelerde öncelik tanıyacağız. Tarımsal örgütleri etkinleştirmeye devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi. Haber Merkezi

351312197 2149478905237955 2086528214496659757 n | Edirne Ahval Gazetesi
Üretici örgütlerine desteklerde derecelendirme dönemi | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu