Üreticilere yüzde 75 hibeli kanola tohumu

Lalapaşa’nın Hanlıyenice Köyü’nde Edirne İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, Edirne Valisi Yunus Sezer, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Lalapaşa Kaymakamı Okan Ayaz’ın katılımıyla, üreticilere yüzde 75 devlet destekli kanola çiçeği tohumu dağıtım etkinliği gerçekleştirildi.

Edirne İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, Lalapaşa’ya bağlı Hanlıyenice Köyü’nde üreticilere yüzde 75 devlet destekli kanola çiçeği tohumu dağıtım etkinliği gerçekleştirildi. Tohum dağıtım etkinliğine Edirne Valisi Yunus Sezer, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Lalapaşa Kaymakamı Okan Ayaz, Edirne İl Tarım ve Orman Müdürü Atilla Bayazıt, Lalapaşa Belediye Başkanı İsmail Arslan, Edirne İl Jandarma Komutanı Albay Hacı Ali Büber, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katılım sağladı.

“ALTERNATİF ÜRÜNLERİ İLİMİZDE UYGULAMAMIZ GEREKTİĞİ KANAATİNDEYİZ”

Açıklamalarda bulunan Edirne Valisi Yunus Sezer buğday, ayçiçeği ve çeltiğin yanı sıra alternatif ürünlerin de Edirne’de uygulanması gerektiğini ifade ederek; “İlimiz tarımla ön plana çıkmış bir il. Dolayısıyla çiftçiliğin, Türkiye’de en iyi bir şekilde yapıldığı, en bilinçli bir şeklide yapıldığı illerimizin arasında ve ilimizde ayçiçeği buğday ve özellikle çeltik noktasında son derece modern teknolojilerin kullanıldığı ve Türkiye üretiminin de çok büyük bir bölümün de burada gerçekleştirildiğini biliyoruz. Ama bizim, çiftçilerimizin birikiminden, tecrübelerinden ve yeteneklerinden faydalanarak, alternatif ürünleri de ilimizde uygulamamız gerektiği kanaatindeyiz. Bu yönde de Tarım İl Müdürlüğü’müzün, milletvekilimizin ve diğer arkadaşlarımızın önemli projeleri var ve bu projelerin çıktılarını da bir bir görme imkanımız var” dedi.

“KANOLA ÜRETİMİNDE TÜRKİYE’DE 1’İNCİ SIRADAYIZ, BU ÇOK SEVİNDİRİCİ”

Vali Sezer, kanola üretiminde Edirne’nin Türkiye’de 1’nci sırada bulunduğunun altını çizerek; “Bir emek, insanların tarımdaki davranışlarını değiştirmek dünyanın en zor işlerinden birisidir. Bizim çiftçimiz, gözüyle görmediği müddetçe buğday ekiyorsa, buğday ekmeye devam eder. Çiftçimize ‘bunun yerine kanola ek, daha çok gelir alırsın’ denildiğinde, bizim ikna etmemiz çok mümkün değildir. Ancak bu tür uygulamalarla, desteklerle önce uygulama alanları oluşturup, projeler oluşturup, çiftçimize gösterdiğimiz zaman bunun arkasının geldiğini görüyoruz. Bugün kanola üretiminde Türkiye’de 1’inci sıradayız, bu çok sevindirici” açıklamasını yaptı.

Ureticilere yuzde 75 hibeli kanola tohumu 3 | Edirne Ahval Gazetesi
Üreticilere yüzde 75 hibeli kanola tohumu | Edirne Ahval Gazetesi

‘DAHA AZ EMEKLE DAHA FAZLA VERİM VE GETİRİ’

Kanoladan, daha az emekle daha fazla verim elde edildiğini kaydeden Vali Sezer; “Biz sadece, sulanabilir tarım alanlarını çeltik için kullanıyoruz. Ayçiçeği üretimi için kullanıyoruz. Bu bitkimizin bir özelliği var; kuru tarım alanlarında ve daha çok dağlık alanlarda, tarıma uygun olmayan alanlarda yetiştiriliyor. Ayçiçeğine göre verimi çok fazla. Bugün borsadaki satış fiyatı yaklaşık 12 lira olduğu söyleniyor. Ayçiçeğinde de borsada 15 lira bandında bir satış fiyatı var. Kanolanın dekarında 300 kilograma kadar bir verim elde ediliyor. Ayçiçeğinde 150-200 kilograma kadar verim elde ediliyor. Bunları karşılaştırdığımızda, getirisinin de çok fazla olduğunu görüyoruz. Emek olarak da daha az emekle yapıldığını görüyoruz ve bizim, değerli tarım arazileri olarak gördüğümüz alanlarda tarımı yapılıyor” ifadelerini kullandı.

“BİZİM ÇIKIŞ YOLUMUZ VE EN İYİ BİLDİĞİMİZ YOL TARIM”

Vali Sezer, Edirne’de ekilmedik alan kalmaması amacıyla tohum desteğini artırmak için hazır olduklarını söyledi; “Buradan da bir karar alalım; Çiftçilerimizde kim kanola üretmek istiyorsa, biz şu anda ne kadar tohum veriyorsak, önümüzdeki sene, kim ne kadar istiyorsa o kadar kanolayı destekleyelim. Yani ekilmeyen alanımız kalmasın. Tohum desteğimizi 2-3 katına çıkartalım. Bütçemizi de ona göre ayarlayalım. Bizim çıkış yolumuz ve en iyi bildiğimiz yol tarım. Tarımla ilgili hem makine olarak hem tohum olarak, hangi destekler verilmesi gerekiyorsa, bunların verilmesi gerektiği kanaatindeyiz. Bununla ilgili bütçeyi de buluruz, ayarlarız. Yeter ki çiftçilerimiz bu konuda hevesli olsunlar ve Tarım Müdürümüz ile birlikte çalışmalara devam etsinler” açıklamalarında bulundu.

Ureticilere yuzde 75 hibeli kanola tohumu 5 | Edirne Ahval Gazetesi
Üreticilere yüzde 75 hibeli kanola tohumu | Edirne Ahval Gazetesi

‘ÇÖMLEKKÖY BARAJI’NDA İHALE SONUCU BEKLENİYOR’

Çömlekköy Barajı için ihalenin yapıldığını hatırlatan AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, ihale sonucunu beklediklerini ifade etti. Aksal; “Çeltikte Türkiye’de 1’inci sıradayız. Kanola üretiminde 1’inci, ayçiçeği üretimde 2’nci ve buğday üretiminde de 7’nci sıradayız. Elbette sadece üretmekle kalmıyoruz, bunları en iyi şekilde üretiyoruz. Çeltik üretiminde dünyada dekara en çok verimi alan ülkelerin en üst sırasında geliyoruz. Yine buğdayda, dekara ortalama 2 kat verim alıyoruz. Suyun önemini çok iyi biliyoruz. Onun için verimli topraklarımızı suyla buluşturmak için gece gündüz çalışıyoruz. Edirne’nin güneyinde 270 bin dekar araziyi sulayacak Hamzadere Barajı’mız var. Edirne’nin orta kısmında Çakmak Barajı, Türkiye’deki en büyük projelerden bir tanesi 540 bin dekar araziyi sulayacak. ‘Edirne’nin kuzeyinde de mutlaka bir baraj olmalı’ dedik. Çok uzun yıllardır hayalini kurduğumuz bir su akacağı barajı projesi vardı. Ama o Bulgaristan’la ortak bir proje olduğu için, maalesef gerçekleşmedi. Onun için Çömlekköy Barajı’nı hayata geçirelim dedik, size söz verdik. Temelini atmak birinci dönemimizde nasip olmadı ama çok şükür ihalesini yaptık, sonucunu bekliyoruz. İnşallah topraklarımızı suyla buluşturacağız. Çalışkan üreticilerimiz de daha çok üretecekler” şeklinde konuştu.

Ureticilere yuzde 75 hibeli kanola tohumu | Edirne Ahval Gazetesi
Üreticilere yüzde 75 hibeli kanola tohumu | Edirne Ahval Gazetesi

“TAM 287 ÜRETİCİMİZ BU PROJEDEN FAYDALANACAKLAR”

Edirne İl Tarım ve Orman Müdürü Atilla Bayazıt, Edirne genelinde 287 üreticinin projeden yararlandığını belirtirken, proje kapsamında dağıtılan tohumların yüzde 75’inin bakanlık desteği yüzde 25’inin de çiftçi desteği olduğunu dile getirdi. Bayazıt; “Kanola önemli bir yağ bitkisi, ama bizim aslında ilimizin en önemli yağlı tohumlu bitkisi ayçiçeği. Üreticimiz tarafından severek üretiliyorlar ve tüketiciler tarafından yağı severek tüketiliyor. Ayçiçeğinde ülkemiz üretiminin yüzde 14’ünü üretiyoruz ve şu anda iller arası sıralamada 2’nci sırada yer alıyoruz. Bu yıl buğdaydan sonra en fazla ekilmiş alana sahip ürünümüz ayçiçeği, yaklaşık 1 milyon 300 bin dekarlık bir alan. Kanola da diğer bir önemli yağlı tohum bitkisi. Diğer yağ bitkilerine göre birim alandan daha fazla ürün elde edilebiliyor, daha fazla yağ elde edilebiliyor. Kanolanın yağ oranı yüzde 38 ile yüzde 50 arasında değişmekte. Kaynama noktası da 238 santigrat dereceye kadar ulaşmakta. Protein oranları da yüksek, yüzde 16 ile yüzde 24 arasında değişmekte. Aslında bizim amacımız, kuzey bölgelerimizde kanola tarımını yaygınlaştırmak. Projemiz kapsamında, tam 287 üreticimiz bu projeden faydalanacaklar. 287 üreticimizin 97 üreticisi de Lalapaşa ilçemizden. Hanlıyenice Köyü’nden de 11 üreticimiz bu projeden faydalanacak. Tam 1040 adet yüzde 75 hibeli, kanola tohumlarını dağıtacağız ve 1040 paket tohumun dikiliş alanı ise 21 bin 436 dekar alanda toprakla buluşacak. Projemizin bedeli, 3 milyon 652 bin lira, bunun yüzde 75’i bakanlık katkısı, yüzde 25’i ise çiftçimizin katkısı. 2022 yılında 91 bin 604 dekar alanda, 30 bin 387 tonluk bir kanola üretimimiz olmuş ve bu ülkemiz kanola üretiminin yüzde 20’si demek. Yüzde 20 üretimle beraber biz, Türkiye kanola üretiminde 1’inciyiz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Sezer ve diğer protokol üyeleri tarafından üreticilere tohum dağıtımı gerçekleştirildi. Dağıtımın ardından S.S. Lalapaşa ve Çevre Köyleri Kadın Girişimcileri Üretim ve İşletme Kooperatifi tarafından üretilen yöreye özgü bal, reçel, turşu gibi ürünleri inceleyen Vali Sezer, kadın üreticilerin talepleriyle yakından ilgilendi. Adem Batuhan SEVER

Ureticilere yuzde 75 hibeli kanola tohumu 2 | Edirne Ahval Gazetesi
Üreticilere yüzde 75 hibeli kanola tohumu | Edirne Ahval Gazetesi
Ureticilere yuzde 75 hibeli kanola tohumu 2 | Edirne Ahval Gazetesi
Üreticilere yüzde 75 hibeli kanola tohumu | Edirne Ahval Gazetesi
Ureticilere yuzde 75 hibeli kanola tohumu | Edirne Ahval Gazetesi
Üreticilere yüzde 75 hibeli kanola tohumu | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!