Üreticinin gözü toprağı doyuracak yağışta

Geçtiğimiz hafta sonu kentte gerçekleşen kar yağışının üretici açısından faydalı, ancak yetersiz olduğunu ifade eden Edirne Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arabacı, olası kurak yaz ayları gelene kadar toprağın tam doyuma ulaşacak miktarda yağış almasının önemine vurgu yaptı.

Edirne Ziraat Odası (EZO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arabacı, basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak son dönemde Edirne’de gerçekleşen kar ve yağmur yağışlarının üreticilere olan etkisini değerlendirdi.

‘ÜRETİCİLER OLARAK HEPİMİZ KAR YAĞIŞI İSTİYORUZ’

Üreticinin uzun zamandır kar yağışı beklediğini ifade eden Arabacı, bu dönemde gerçekleşecek her türlü yağışın üreticiye fayda sağlayacağını kaydetti. Arabacı; “Bizim için kar ya da yağmur, yağan her şey bölgemiz için faydalı. Bu kar yağışı, uzun zamandır beklediğimiz bir kar yağışıydı. Çünkü, kar yağmura benzemiyor. En azından bir miktar yağdığında, yavaş yavaş eriyor ve toprak onu daha güzel alıyor. O yüzden kar yağışını bütün üreticiler olarak hepimiz istiyoruz. Edirne’de bir kar yağdı, ancak kar yağdığı zaman şu an ekili olan kanolayı ve buğdayı örtecek seviyede olmasını isteriz. Çünkü bu dönemde karın altına ürün sıcak kalır ve çalışır. Yani bugün kar yağdığında ürünün boyu 8 santimetreyse, kar eridiğinde bir bakmışsınız 10-12 santim olur. Bu da ürünün altta çalıştığını gösterir. O yüzden bu yağan kar bölgesel. Zaten Edirne ve etrafında olan bir kar. Edirne’nin dışına biraz çıktığınızda birçok yerde beyazlık bile yoktu. O yüzden yeterli bir kar değil. Ama bizim için yağan her yağmur ya da kar güzeldir” dedi.

“TOPRAĞIN DOYUMA ULAŞABİLECEĞİ BİR YAĞIŞ OLMASI LAZIM”

Bir önceki yaz döneminin üretim açısından oldukça kurak geçtiğini hatırlatan Arabacı, geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşen kar yağışının üreticiyi memnun edecek seviyede olmadığının altını çizdi. Arabacı; “Geçtiğimiz yaz döneminde kurak bir dönem geçirdik, kasım ve aralık aylarında yağış almaya başladık. Bu süreçte de yaklaşık 170-180 kilogram civarı bir yağış almışız. Bu, ürünün çıkışı ve gelişimi açısından şu an yeterli, güzel. Ama genel kış yağışları olarak değerlendirdiğimizde, çok yeterli değil. Kış döneminde, bizim üreticiler olarak istediğimiz toprağın doyuma ulaşabileceği bir yağış olması lazım. Çünkü çok kurak bir dönem geçirdik. Toprak çok derin seviyelere kadar kuruydu. Şu an belirli bir kısmı güzel, tavlı ama alt kısmı henüz doyuma ulaşmadı. Daha kış devam ediyor, inşallah güzel yağışlar gelecektir. Bugün baktığımızda ‘ürün güzel olur mu, verim iyi olur mu’ demek için çok erken. Bu dönemde belirli aralıklarla yağış alıyoruz. İnşallah bu yağışlar devam eder. Toprağın doyuma ulaşması hem yaz dönemi kurak geçse bile, toprağın altı tavlı olması, ürünün kılcal kökleri ya da ayçiçeğinde kazık kök dediğimiz ürünlerin toprağın altındaki tavdan beslenerek çok kötü verim olmasını engeller. Ama yaz yağışları desteklerse çok verimli bir yıl olabilir” şeklinde konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!