“Üretimin sürdürülebilmesi imkânsız”

Trakya Birlik tarafından açıklanan 44 yağ için 15 liralık avans fiyatı hakkında açıklamalarda bulunan Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, ayçiçeği maliyetinin 15 lira olduğunu belirtirken, açıklanan fiyatla çiftçinin üretime devam etmesinin zor olduğunu söyledi. Üreticinin, bakanlıktan yaklaşık 4 liralık bir prim beklentisi olduğunu kaydeden Arabacı, ayçiçeği fiyatının 18-20 lira olması gerektiğine vurgu yaptı.

Ayçiçeği üreticilerinin bir süredir beklediği ayçiçeği fiyatı, geçtiğimiz günlerde Trakya Birlik tarafından yüzde 44 yağ için 15 lira olarak açıklanmıştı. Açıklanan 15 liralık fiyatı değerlendiren Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, ayçiçeğin maliyetinin 15 lira olarak hesaplandığını ve açıklanan fiyatlarla üretimin sürdürülebilmesinin zor olduğunun altını çizdi. Arabacı; “Bu fiyatlarla üretimin sürdürülebilmesi imkânsız. Çiftçinin dayanacak gücü kalmadı. Bizim maliyet hesaplarımıza göre aşağı yukarı 15-15,5 lira maliyetimiz vardı. Ama maalesef ki Trakya Birlik’in 44 yağ için açıkladığı fiyat 15 lira. Bu maliyetlerle ayçiçeği çiftçisi için tarım sürdürülemez hale geldi. Ama Trakya Birlik’in açıklamasında da dediği gibi; bu avans fiyat. Üreticilerin Trakya Birlik’ten beklentileri var. Çünkü bizim maliyetimiz 15 lira bandında, Trakya Birlik de bu fiyatı avans fiyat olarak açıklamıştı. Trakya Birlik’in kendileri de üretici oldukları için, onlar da maliyeti biliyor. Yani tekrardan üreticilerin mağdur olmayacağı bir fiyat açıklayacaklarını bekliyorum” dedi.

“BAKANLIKTAN 4 LİRA PRİM BEKLİYORUZ”

Ayçiçeğinde yaşanan verim kaybı sebebiyle bakanlıktan yaklaşık 4 liralık bir prim beklentileri olduğunu kaydeden Arabacı; “Biz Trakya Birlik’ten fiyatı beklerken, bununla alakalı da bakanlığımızdan ekstra olarak ayçiçeği için prim bekliyoruz. Geçen yıl 2,5-3 lira demiştik ama bu maliyetler karşısında, bakanlığımızdan 4 lira prim bekliyoruz. İnşallah bakanlığımız da üreticinin ne kadar zor durumda olduğunu görür. Zaten geçen yıl da açıklanan fiyat maliyete yakındı. Bu yıl hem verim düşüklüğü hem de düşük fiyatın düşük olması, ayçiçeği üreticisini oldukça zora soktu. Bakanlığımızdan bununla ilgili prim desteği bekliyoruz” şeklinde konuştu.

‘ÜRETİCİ, AYÇİÇEĞİ EKİMİNDEN KAÇACAK’

Arabacı, ayçiçeğinin borsa fiyatının Trakya Birlik’in açıkladığı 15 lira bandında olduğunu belirtirken, ayçiçeği üreticisinin bu yıl yüksek beklentiyle ekim yaptığını ancak berim düşüklüğü sebebiyle umduğunu bulamadığını ifade etti.  Arabacı; “Borsa fiyatları, Trakya Birlik’in açıkladığı fiyat bandında ilerliyor. Ne aşağı ne yukarı çok fazla bir değişiklik yok. Borsa, şu an için açıklanan fiyatla eşdeğer gidiyor. Ülke olarak 3 milyon ton ayçiçeğine ihtiyacımız var. Bugüne kadar, iyi yıllarda bunun en fazla yüzde 60’ını karşılayabildik. Bu yıl, verimlerin çok düşük olduğu bir yıl. Bundan 1 yıl öncesinde Edirne ilinde 1 milyon dekar ayçiçeği ekilirken, 1 milyon 200 bini geçer hale geldi. Yani ayçiçeği üreticisinin beklentisi yüksekti, kendi kendimize yetebilmemiz adına ekilişlerini çoğalttı. Ama 2 yıldan beri yaşanan fiyat sıkıntısından dolayı ayçiçeği üreticisi, ayçiçeği ekiminden kaçacaktır. Bunu ne biz ne üreticilerimiz, hiçbirimiz istemiyoruz” diye konuştu.

’18-20 LİRA ARASINDA OLMASI GEREKİR’

Üreticilerin, ayçiçeği fiyatının en kötü şartlarda 18-20 lira arasında talep ettiğini dile getiren Arabacı; “En kötü şartlarda 18 lira ve üzeri olması lazım. Geçtiğimiz yıllara baktığımızda, buğday fiyatıyla ayçiçeği fiyatı arasında bir parite vardı; bu da 1’e 2’dir. Ayçiçeği fiyatını, buğday fiyatının 2 katı olarak düşünmek gerekir. Verimin düşük olmasından kaynaklı bu yıl, paritenin biraz daha üzerinde olması gerektiğini, üreticiler olarak arzu etmiştik. Ama maalesef ki fiyatlar bunu karşılamadı. Bundan dolayı da en kötü ihtimalle 18 lira, biraz da üstü olsun dersek de 20 lira bandında olmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı. Adem Batuhan SEVER

uretim 2 | Edirne Ahval Gazetesi
“Üretimin sürdürülebilmesi imkânsız” | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu