Usulsüz günlük kiralamaya ceza

Tatil bölgelerinde konaklama için vatandaşların sıkça tercih ettiği günlük kiralık daireler ve pansiyonların el altından kiralanmasına artık izin verilmeyeceğinin altını çizen Edirne Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Serhat Çeker, günlük kiralık daire sahiplerine uyarılarda bulunarak maddi cezalarla karşılaşabileceklerini ifade etti. Çeker, düzenlemenin sadece tatil bölgelerinde değil kent merkezlerindeki günlük kiralık daireler için de geçerli olacağını da vurguladı.

Özellikle tatil bölgelerinde sıkça tercih edilen günlük kiralık dairelerin yönetmeliğine düzenleme geliyor. Edirne Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Serhat Çeker, basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak, yazlık sahibi vatandaşların günlük daire kiralamayı ticarete dönüştürdüğünü ve el altından kiralama yapan şahısların tespiti halinde büyük cezaları olduğunu ifade etti.

“BUNDAN SONRA KİRALIK YAZLIK ASILDIĞI ZAMAN ARTIK TAKİBİNE GEÇİLECEK”

Günlük kiralık ve pansiyon tarzı konaklama alanlarından gelen gelirlerin devlete veya vergi dairelerine bildirme gibi bir durum olmadığını ifade eden Çeker; “Günlük kiralamalarla ilgili yeni yönetmelik bundan bir kaç ay öncesi devreye girmişti ama yeniden düzenlemeler oldu. Artık kış yavaş yavaş geçiyor, önümüzde yaz ayı var. Kışın ortasında herkes yaz için anlaşmalar yapıp 2 ya da 3 aylığına yer tutayım diyerek Edirne’nin Saros Körfezi’nde yer ayırtıyorlar. Burada artık bunu ticarethane gibi düşünen yazlık sahipler var. Çoğu kişi geçim kaynağını buradan karşılıyor. Kiralarda da ciddi rakamlar konuşuluyor. Günlük kiralamalarda da aynı şekilde ciddi rakamlar söz konusu. Bunları hiç bir zamana kadar devlete bildirme veya vergi dairesine bildirme durumu yoktu. Herkes el altından veriyordu kirayı. Sanki akrabası oturuyor ya da kendisi oturuyormuş gibi gösteriliyordu. Bundan sonra kiralık yazlık asıldığı zaman artık takibine geçilecek. Bu sözleşmeler yapıldığında da ciddi şekilde cezaları var. Bunlar takibe alınacak. İnternet sitelerini takibe almaya başladılar. Bunlara devlet bir kısıtlama getirdi, 100 günlük olarak” dedi.

‘EL ALTINDAN MÜLKLERİNİ KİRAYA VERENLERE CİDDİ BİR YAPTIRIM UYGULANACAK’

Sadece yazlıklar için değil, kent merkezlerindeki günlük kiralık ve pansiyon gibi konaklama alanlarının da denetime tabi olacağının altını çizen Çeker; “Bu sadece yazlıklar için geçerli değil, şehir merkezinde de pansiyonlar var. Hiçbir resmiyeti yok, pansiyon adı altında veriliyor ama sadece 4-5 dairesi var ve bunları ticarethane gibi kiraya veriyor. Bugüne kadar bir denetim ya da uygulama yoktu, belirli bir ceza yaptırımı yoktu. Artık ilimizin Ticaret İl Müdürlüğü, vergi daireleri takibini yapacak. Artık resmi gazetede de yayınlandı, cezalar da belirlendi. Artık takibe alınmaya başlandı. Bizler de burada şunu diyebiliriz; halkımız bu şekilde bir kiralamaya girdiğinde el altında yapmasınlar. İlgili birimler yavaş yavaş oluşturulmaya başlandı, cezalar netleşti, ciddi bir yaptırım uygulanacak. Hiçbir şekilde ‘kazanın tamamını ben alayım, devlete vermeyeyim’ düşüncesine girişmesinler. Bildirimlerini yapsınlar, yarın öbür gün büyük cezalar çıkabilir” şeklinde konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!