‘Uzun bayram tatili ciğercilere yaramıyor’

Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olması ve hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sebebiyle ziyaretçilerin tatil beldelerini tercih ettiğini kaydeden Edirne’yi Tanıtma ve Tava Ciğeri Kalite Koruma Derneği Başkanı Uğurcan İmrak, “Uzun bayramlar bize çok fazla etki etmiyor. Yani uzun bayramlarda havaların çok sıcak olması insanların genelde tatil beldelerine gitmesini vesile oluyor. O yüzden de biz ciğerciler biraz daha sakin bir bayram geçiriyoruz” dedi.

Edirne’yi Tanıtma ve Tava Ciğeri Kalite Koruma Derneği Başkanı Uğurcan İmrak, basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak, Kurban Bayramı’nın tava ciğeri işletmeleri açısından sakin geçtiğini dile getirdi.

‘VATANDAŞ TATİL BELDELERİNDE’

Hava sıcaklıklarının 35-40 derece seviyelerine çıkmasıyla birlikte ziyaretçilerin daha çok tatil beldelerine gitmeyi tercih ettiğini kaydeden İmrak; “Ramazan Bayramı gibi bir hareketlilik olur mu diye böyle bir konuşma olmuştu Kurban Bayramı öncesinde ama uzun bayramlar bize çok fazla etki etmiyor. Yani uzun bayramlarda havaların çok sıcak olması insanların genelde tatil beldelerine gitmesini vesile oluyor. O yüzden de biz ciğerciler biraz daha sakin bir bayram geçiriyoruz Kurban Bayramlarında. Bu bayramda yanılmadık, yine aynı şekilde oldu. Çok şükür işlerimiz hani kötü değildi, iyi, güzel bir bayram yaptık ama geçtiğimiz Ramazan Bayramı gibi böyle aşırı bir yoğunluk, kalabalık durum söz konusu olmadı” dedi.

‘GÜNDE 500 KİLOYA YAKIN CİĞER TÜKETİLDİ’

Ziyaretçilerin özellikle bayram günlerini beklemelerinden dolayı bayramlarda işletmelerin sürekli açık olduğunu bildiren İmrak; “Tahminen söylemek gerekirse yaklaşık herhalde 400-500 kilo civarlarında bir ciğer tüketimi yaptık biz kendi işletmemiz adına. Biz tam gün çıktık çünkü, bayramın birinci gününden itibaren açıktık ve aynı şekilde devam ediyoruz. Biz yıllardan beri çünkü bayramların birinci günlerinde de kapamayız. Çünkü şehir dışından gelen insanlar özellikle bayramı bekliyorlar. Bayramda gelip ciğer yemek için bekliyorlar. Gelenlere yok dememek turizm açısından çok uygun olmazdı” şeklinde konuştu.

‘CİĞER HER ZAMAN YENİR’

Sıcak yaz aylarında tava ciğeri işletmelerinin mekan sıcaklığının önemine de dikkat çeken İmrak; “Mekanınızın serinliği önemli, içerideki tertibat çok önemli. Bunları hazırladıktan sonra ciğer yememenin bir durumu yani yemek nasıl olur yememek nasıl olur diye tartışmaya gerek yok. Ciğer her zaman yenir, sıcakta da soğukta da yenir. Sadece insanın kendisini biliyor olması lazım. Yani ciğerin sonuçta bir sakatat ürün ve yağda kızartma yapılıyor. Bunun sıcakta insana dokunması tabii ki de daha fazla olabilir. Herkes kendi bünyesini biliyor. Ben yiyorum mesela bizde bir bende bir problem yok. Müşterilerime de çok şükür gördüğünüz gibi hamdolsun herkes yiyor ciğerleri” diye konuştu.

‘BİZİM İÇİN BURUK BİR BAYRAM’

19 Nisan günü geçirdiği kalp krizi sonucu vefat ederek tüm Edirne’yi yasa boğan Bahri Dinar’sız ilk bayramlarını geçirdiklerini ifade eden İmrak; “Yani emin olun bayramın ikinci günü dükkan yoğun olmasaydı bırakıp gidecektim, o dereceye geldik. Çok zor bir bayram. Bizim için buruk bir bayram. Belki o yüzden de böyle oldu, bilmiyorum. Söylenecek çok şey var, söylenmeyecek bir o kadar çok şey var. Bahri abi bizim derneğimizin kurucu başkanından ziyade ortaklığımızdan ziyade, böyle bir abilik, bir babalık, baba oğul ilişkisi, abi kardeş ilişkisi, artık hani kim neye göre değerlendirir bilmiyorum ama bence hepsi. Hem baba-oğul hem de abi-kardeş gibiydik. Gerçekten ortaklıktan çok öte bir ilişkimiz vardı bizim. Bu bayram çok sıkıntılı geçti bizim için, çok duygusal bir bayramdı. Gelen gidenler, bayram için telefonumdan arayanlar soranlar, yeni öğrenenler oldu. Buruk bir bayram geçirdik o yüzden” ifadelerini kullandı.

Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!