Uzunköprü Festivali’ne yoğun ilgi

Uzunköprü Belediyesi şehrin en büyük organizasyonunu tamamladı. Uluslararası Tarihi Uzunköprü Festivali 7-8-9-10 Eylül 2023 arasında düzenlendi. Düzenlenen festivalde sanattan, spora, atölyelerden edebiyata onlarca farklı etkinlik Uzunköprü’nün çeşitli noktalarında vatandaşlar ile buluştu.

Tarihi Uzunköprü Festivali 7 Eylül günü saat 17.00’de Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen kortej yürüyüşü ile başladı.  Düzenlenen kortejde Edirne Belediye Bandosu ve Samsun Atakum Kadın Konseyi Cumhuriyet Kadınları Bandosu yer aldı. Festival alanının girişinde gerçekleştirilen açılış töreni ile Uluslararası Tarihi Uzunköprü Festivali başladı. Başkan Özlem Becan’ın ilk durağı Toplu Nikah ve Sünnet Şöleni oldu. Uzunköprü Belediyesi’ne başvuruda bulunan çiftler Başkan Özlem Becan’ın nikâhlarını kıymasıyla dünya evine girdi. Uzunköprü’nün eski geleneklerinden olan Sünnet Şöleni’nin de çocuklar eğlendi.

RUMELİ EKREM KONSERİ İLE UZUNKÖPRÜ COŞTU

Trakya’nın sanatçısı Uluslararası Tarihi Uzunköprü Festivali’nin ilk gecesinde Uzunköprü halkının ve kıymetli misafirlerin huzurundaydı. Rumeli ve Balkan ezgileriyle gerçekleştirilen konser tüm festival alanına neşe kattı. Festival kapsamında düzenlenen Sanat ve Zanaat Sergisi 4 gün boyunca Uzunköprülülerle buluştu. Serginin açılışında Samsun Atakum Kadın Konseyi Cumhuriyet Kadınları Bandosu ve Bulgaristan’dan gelen dans ekipleri gösterilerini sundular. Sergide bulunan birçok sanat ve zanaat eseri Uzunköprülülerin büyük beğenisini topladı.  Rıza Efendi Camii ebediyete intikal etmiş şehit ve gaziler için düzenlenen Mevlid etkinliğine ev sahipliği yaptı.

Uzunköprü Belediyesi Atatürk Park festival süreci boyunca bir merkez haline geldi. Ahşap boyama ve takı tasarım atölyeleri vatandaşların büyük ilgisini topladı. Atölyelerin devam ettiği süre boyunca Atatürk Park konserler, dans gösterileri ile halkın ilgi gösterdiği yerler arasındaydı. Uzunköprü Belediyesi Trakya’nın meşhur ürünlerinin başında gelen pirince de festivalde yer vererek En Lezzetli Pilav yarışmasını düzenlendi. Şefler el hünerlerini kullanarak birbirinden güzel pilavları jürinin beğenisine sundu.

Simge konseri öncesinde Dj Ozan Kudu’nun etkileyici performansıyle özellikle gençler coşku ile eğlendi.  Simge’nin en popüler şarkıları Uzunköprü’de tek bir ağızdan söylendi. Düzenlenen organizasyon hem Uzunköprülülerin hem de misafirlerin büyük beğenisini topladı.

Tarihi Uzunköprü Festivali kapsamında Atatürk Kültür Merkezi Konferans Salonu Ahmet Ümit ile Söyleşi etkinliğine ev sahipliği yaptı. Okurlarıyla bir araya gelen etkinlikte bilgi ve fikirlerini dinleyicilerle paylaştı. Etkinlik sonrasında imza almak isteyen okurlar uzun kuyruklar oluşturdu.

Uzunköprü Belediyesi düzenlediği Futbol ve Sokak Basketbolu Turnuvaları ile festival programı kapsamında düzenlenen turnuvalarda sporcular ter döktü ve dereceye giren takımlara ödülleri takdim edildi. Haluk Levent konseri öncesinde DJ Kutlu Tunca etkileyici bir performans sunarak tüm dinleyicileri büyük bir coşkuya hazırladı. Uzunköprü halkının yakından tanıdığı, Uzunköprü’nün geçmişinde çok özel bir yeri olduğunu ifade eden Haluk Levent, Başkan Özlem Becan’ın Ergene kirliliğini gündeme getirmesinin ardından seyircilerle birlikte Ergene için bir şarkı ortaya çıkardı. Haluk Levent konseri sevilen şarkılarıyla genciyle, tecrübelisiyle 9 Eylül gecesi Uzunköprü’de bulunan herkesi kendisine hayran bıraktı.

Ördekli Göl festival süreci boyunca Karavan Topluluğu’nun adresiydi düzenlenen konserler ve çeşitli etkinliklerle mutlu yüzlerin adresiydi. Festivalin son günü Balık Tutma Yarışması’yla balıkçılar en büyük balığı yakalamak için yarıştı. Edirne Doğa Sporları Kulübünün kano etkinliği Ördekli Göl’de ortaya renkli görüntüler çıkardı. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!