Uzunköprü Muradiye Camii’nde hedef bu yılsonu

Uzunköprü ilçesinde bulunan en önemli iki Vakıf eserinden biri olan Muradiye Camii’nde kapsamlı restorasyon çalışmaları devam ediyor.  Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, çalışmaların bu yıl içerisinde tamamlanacağı bildirildi.

Vakıflar Genel Müdürlüğü, Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü sorumluluğunda devam eden restorasyon çalışmalarında birçok iş ve işlem tamamlandı. Çalışmaların bu yıl içerisinde tamamlanarak caminin yeniden ibadete açılması planlanıyor. Uzunköprü Muradiye Camii’nde sürdürülen restorasyon çalışmalarına ilişkin Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Ahmet Saraç tarafından açıklama yapıldı. Saraç, temelinden minaresinin külahına kadar Muradiye Camii’nde elden geçirilmeyen tek bir nokta bırakılmadığının altını çizdi.

Bölge Müdürü Saraç, “17 Ocak 2022 tarihinde yer teslimi yaparak başladığımız iş kapsamında öncelikle yapının gelecek nesillere daha sağlam ulaştırılması amacıyla beden duvarlarının temellerini genişleterek güçlendirdik. Bu, tüm yapının sağlamlığını ve dayanıklılığını artıran en önemli işlemdi” dedi. Saraç, çalışmalar kapsamında ayrıca cami içi kaba ve ince sıvaların tamamlandığını, içlik ve dışlıkların yenilendiğini, hasarlı durumdaki eski ahşap çatının tamamen sökülüp projesi doğrultusunda yeniden yapıldığını ve üzerinin kurşun örtü ile kaplandığını belirtti.

Bölge Müdürü Ahmet Saraç, “Camimizin içinde bulunan özgün kalem işlerini itina ile yerinden söktük, şu anda ihya çalışmaları devam ediyor. Minare korkuluklarını yeniledik, ahşap minare külahını yenileyip kurşun kaplamasını yaptık. Minareyi dış etkenlerden koruyabilmek için sağlamlaştırıcı ve su itici uygulaması yaptık” diye konuştu.

Cami avlusunda restorasyon kapsamında yapılan kazılarda çok sayıda mezar taşına ulaşıldığını kaydeden Ahmet Saraç, bu mezar taşlarının da hazırlanan projeler doğrultusunda hazire ve avlu alanında sergilenmesinin planlandığını kaydetti.

UZUNKÖPRÜ MURADİYE CAMİİ’NİN ÖZELLİKLERİ

Screenshot 2 7 | Edirne Ahval Gazetesi
Uzunköprü Muradiye Camii’nde hedef bu yılsonu | Edirne Ahval Gazetesi

Uzunköprü Muradiye Camii, 1443 yılında II. Murat tarafından inşa ettirilmiştir. Mülkiyeti II. Murat Vakfına aittir. Kareye yakın dikdörtgen planlı olan cami 1621 yılında Sultan II. Osman tarafından onarılmıştır. Moloz taştan inşa edilen caminin yüksekliği 5,70 m olup bu yükseklik ile diğer camilere göre çok alçaktır. Caminin önünde kapalı bir son cemaat mekânı bulunmaktadır. Caminin duvarına bitişik olan minaresi düzgün kesme taştan olup, dikdörtgen bir kaide üzerinden Türk üçgenleri ile gövdeye geçilmektedir. Minare gövdesi yuvarlak ve tek şerefelidir. Cami geniş bir avlu ortasındadır ve bahçesinde büyükçe bir şadırvanı bulunur. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!